Lektury szkolne

Biblioteka Światów
Szelmon
Buńczuczny Tawerniak
Buńczuczny Tawerniak
Posty: 1441
Rejestracja: wtorek, 20 grudnia 2005, 19:04
Lokalizacja: Baile Atha Cliath
Kontakt:

Post autor: Szelmon »

:arrow: Potop
:arrow: Ogniem i Mieczem
:arrow: Krzyzacy
:arrow: Robinson Crusoe
Moje demony nie odchodza, zasypiaja, ale zawsze sa obecne. Ktos potrafi nucic dla nich ciche kolysanki, ja sam potrafie tylko ryczec im wprost do ucha piesni wojenne. Ten ktos, spiewajac, jednoczesnie kladzie delikatnie palec na moich ustach.
Raven
Majtek
Majtek
Posty: 96
Rejestracja: niedziela, 26 marca 2006, 16:54
Numer GG: 2708525
Lokalizacja: myszków dolnych

Post autor: Raven »

Większość wymienia :shock: Krzyżaków , ja... może jestem dziwny... ale mam awersję do tej lektury. Trylogia owszem, polecam, ale przygody Zbycha i Maćka mi nieleżą. Ktoś wcześniej wspomniał o Mistrzu i Małgorzacie, to chyba najlepsza lektura która przyszła do nas zza Buga. Oczywiście nie uwłaczając Zbrodni i Karze.
Dodam jeszcze, że bardzo dobrą lekturą jest Faust Goethe-go. No ale tylko pierwsza część, bo druga jest cukierkowa i zbyt fantastyczna.
Ostatnio zmieniony sobota, 20 stycznia 2007, 19:08 przez Raven, łącznie zmieniany 1 raz.
A ŻEBYŚCIE ŻYLI W CIEKAWYCH CZASACH... WSZYSCY... TY TEŻ CO SIĘ TAK GAPISZ... WIEM GDZIE MIESZKASZ, WIEM CO JADASZ NA KOLACJĘ, WIEM....
Ravandil
Tawerniany Leśny Duch
Tawerniany Leśny Duch
Posty: 2555
Rejestracja: poniedziałek, 13 listopada 2006, 19:14
Numer GG: 1034954
Lokalizacja: Las Laurelorn/Dąbrowa Górnicza/Warszawa

Post autor: Ravandil »

Heh, jak mogłem o Fauście zapomnieć... Faktycznie, pierwsza część trzyma poziom. Z romantycznych lektur wspomnę jeszcze "Dziady" - ulubiona lektura mojej Pani Profesor :D (2 tygodnie przerabiania). Dobrze się to czyta, ale jednak część IV nie bardzo mi leży, ale pozostałe są niezłe:D
Nordycka Zielona Lewica


Obrazek
http://www.lastfm.pl/user/Ravandil/

Obrazek
Raven
Majtek
Majtek
Posty: 96
Rejestracja: niedziela, 26 marca 2006, 16:54
Numer GG: 2708525
Lokalizacja: myszków dolnych

Post autor: Raven »

Dziady tak, ale tylko część druga. Wspominam je miło, gdyż w gimnazjum byłem reżyserem sztuki na podstawie tej części dramatu A. Mickiewicza. Którego osobiście nie lubię :D
A ŻEBYŚCIE ŻYLI W CIEKAWYCH CZASACH... WSZYSCY... TY TEŻ CO SIĘ TAK GAPISZ... WIEM GDZIE MIESZKASZ, WIEM CO JADASZ NA KOLACJĘ, WIEM....
Ravandil
Tawerniany Leśny Duch
Tawerniany Leśny Duch
Posty: 2555
Rejestracja: poniedziałek, 13 listopada 2006, 19:14
Numer GG: 1034954
Lokalizacja: Las Laurelorn/Dąbrowa Górnicza/Warszawa

Post autor: Ravandil »

Faktycznie, część II "Dziadów" jest chyba najbardziej konkretna, bez popadania w jakiś patetyzm, w którym Mickiewicz najwyraźniej się lubował. Ale w sumie i tak wolę Mickiewicza niż np. Słowackiego, który, jak dla mnie, pisał trochę przekombinowanym stylem. W końcu to patron mojego liceum :D
Nordycka Zielona Lewica


Obrazek
http://www.lastfm.pl/user/Ravandil/

Obrazek
Raven
Majtek
Majtek
Posty: 96
Rejestracja: niedziela, 26 marca 2006, 16:54
Numer GG: 2708525
Lokalizacja: myszków dolnych

Post autor: Raven »

Czy Słowacki czy Mickiewicz i tak są lepsi od Norwida...
A ŻEBYŚCIE ŻYLI W CIEKAWYCH CZASACH... WSZYSCY... TY TEŻ CO SIĘ TAK GAPISZ... WIEM GDZIE MIESZKASZ, WIEM CO JADASZ NA KOLACJĘ, WIEM....
Ravandil
Tawerniany Leśny Duch
Tawerniany Leśny Duch
Posty: 2555
Rejestracja: poniedziałek, 13 listopada 2006, 19:14
Numer GG: 1034954
Lokalizacja: Las Laurelorn/Dąbrowa Górnicza/Warszawa

Post autor: Ravandil »

Norwid... jestem świeżo po przerobieniu jego "Fortepianu Chopina". Strasznie przekombinowane, naprawdę ciężko z tego jakieś konkrety wyłapać. Może jestem ignorantem, ale taki skomplikowany styl kompletnie do mnie nie przemawia :D
Nordycka Zielona Lewica


Obrazek
http://www.lastfm.pl/user/Ravandil/

Obrazek
Perzyn
Bosman
Bosman
Posty: 2074
Rejestracja: wtorek, 7 grudnia 2004, 07:23
Numer GG: 6094143
Lokalizacja: Roanapur
Kontakt:

Post autor: Perzyn »

O rany, dużo tego było. A zatem w losowej kolejności i całkowicie achronologicznie...

:arrow: Mistrz i Małgorzata - co tu dużo mówić czytałem 2 razy i pewnie jeszcze przeczytam, książka wspaniała i tak zróżnicowana, że każdy tu coś znajdzie.

:arrow: Ferdydurke - bo uwielbiam pławić się w klimacie absurdu i groteski

:arrow: Proces - jak wyżej

:arrow: Pan Tadeusz - bo to dobra książka po prostu, i wcale nie jest nudna jak twierdzą niektórzy.

:arrow: Potop - bo cała Trylogia Sienkiewicza jest bardzo dobra.

:arrow: Dzieci z Bullerbyn - bo jak byłem małym kajtkiem w podstawówce to bardzo imponowały mi przygody bohaterów

:arrow: Ania z Zielonego Wzgórza - bo to przyjemna, niemalże familijna lektura, która ma klimat tego samego typu co choćby Tonari no Totoro

:arrow: Folwark Zwierzęcy - zdaje się, że teraz już sie tego nie bierze ale razem z Rokiem 1984 tworzy wspaniałą ilustracje komunizmu i dlatego, że czyta się to bardzo ale to bardzo przyjemnie.

:arrow: Zbrodnia i Kara - bo każdy z nas jest po części Raskolnikowem

Pewnie coś tam pominąłem, więc jak sobie przypomnę to poszerze liste.
Raven
Majtek
Majtek
Posty: 96
Rejestracja: niedziela, 26 marca 2006, 16:54
Numer GG: 2708525
Lokalizacja: myszków dolnych

Post autor: Raven »

Czemu nikt nie wymienia Mitolgii Greckiej i Biblii, to są lektury lekkie łatwe i przyjemne. No może oprócz mitologii Z. Kubiaka, ale to inna Bajka...
A ŻEBYŚCIE ŻYLI W CIEKAWYCH CZASACH... WSZYSCY... TY TEŻ CO SIĘ TAK GAPISZ... WIEM GDZIE MIESZKASZ, WIEM CO JADASZ NA KOLACJĘ, WIEM....
Memo
Bombardier
Bombardier
Posty: 621
Rejestracja: poniedziałek, 26 grudnia 2005, 13:44
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: Memo »

Biblia jest w spisie lektur? W każdym razie tylko Stary Testament mi się podobał.
Raz sierpem, raz młotem w czerwoną hołotę!
Odmiana nicka mego:
M: Memo; D: Mema; C: Memowi; B: Mema; N: Memem; Msc: Memie; W: Memo!
Heimdall
Bosman
Bosman
Posty: 1898
Rejestracja: wtorek, 3 października 2006, 20:11
Lokalizacja: Asgard

Post autor: Heimdall »

Raven pisze:Czemu nikt nie wymienia Mitolgii Greckiej i Biblii
Szkoda, że w spisie nie ma mitologii skandynawskiej :wink: .
Memo pisze:Biblia jest w spisie lektur?
Jest, ale tylko fragmenty. W kazdej klasie gimnazjum na początku roku przerabiałem jakieś przypowieści, stworzenie świata itp..
...
Ravandil
Tawerniany Leśny Duch
Tawerniany Leśny Duch
Posty: 2555
Rejestracja: poniedziałek, 13 listopada 2006, 19:14
Numer GG: 1034954
Lokalizacja: Las Laurelorn/Dąbrowa Górnicza/Warszawa

Post autor: Ravandil »

Z Biblii przerabiałem w liceum Pieśń nad Pieśniami i Apokalipsę... ale jakoś nie przeczytałem od deski do deski :P Mitologia chyba ciekawsza (jako lektura). Ciekawi mnie tylko, czy Min. Roman wywali mi z programu Ferdydurke i wstawi mi "Pamięć i Tożsamość". Nie wiem, czy bym przez to przebrnął. Ale z tego co widzę, ominęło mnie w szkole kilka ciekawych lektur wymienianych przez innych, np. "Folwark Zwierzęcy" (i tak czytałem), "Dzieci z Bullerbyn"(niektórzy nie wierzą mi, że nie czytałem) czy "Chłopcy z placu broni"
Nordycka Zielona Lewica


Obrazek
http://www.lastfm.pl/user/Ravandil/

Obrazek
Deep
Chorąży
Chorąży
Posty: 3712
Rejestracja: niedziela, 10 września 2006, 10:31
Lokalizacja: Wro

Post autor: Deep »

Mi isę podobał Mały Książe i Zemsta. No i trochę Krzyżacy. Każda z tych książek niesie w sobie jakieś fajne przesłanie. No i jest okazja, żeby pouczestniczyć w lekcji ;)
.
Nekromanta
Pomywacz
Posty: 63
Rejestracja: niedziela, 25 lutego 2007, 19:51
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Post autor: Nekromanta »

Z tego co pamiętam, Krzyżacy byli najlepsi, może dlatego, że w naszej szkole czytamy mało lektur i nie mam dużego wyboru :).
Tori
Bosman
Bosman
Posty: 1759
Rejestracja: piątek, 17 lutego 2006, 15:05
Numer GG: 7524209
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: Tori »

Chłopcy z placu broni- wyyypas :D Fajna, ciekawa książka, chyba każdy chciałby zrobić z kumlami bandę, zbudować fortece, i walczyć z przeciwną bandą kulkami z błota :P

Teraz męczę kamienie na szaniec- książka ciekawa, ale ilość pobocznych bohaterów przybija- no i fajnie poczytać o kilkunastoletnich bohaterach, ginących za ojczyznę..
Od dziś płacę Eurogąbkami.
Seto
Kok
Kok
Posty: 1115
Rejestracja: niedziela, 18 grudnia 2005, 10:53
Numer GG: 0
Lokalizacja: Hrubieszów

Post autor: Seto »

Lektury które lubię:

:arrow: "Chłopcy z Placu Broni"
:arrow: "Tristan i Izolda"
:arrow: "Romeo i Julia"
:arrow: "Zemsta"

Teraz męczę "Pana Tadeusza" i średnio mi się podoba.
Obrazek
Mistrz Małodobry
Marynarz
Marynarz
Posty: 370
Rejestracja: niedziela, 20 sierpnia 2006, 00:22

Post autor: Mistrz Małodobry »

hmm ale w sumie to i tak za niepoprawnośc polityczną kopa już dawno dostało

:arrow: "Opowieś o prawdziwym człowieku" - powieśc reportażowa ( czyli książka napisana na podstawie reportażu ) opowiadająca o pilocie który po utracie obu nóg od kolan w dół wrócił do lotnictwa i z sukcesami dalej latał na mysliwcu :shock:
Obrazek
ODPOWIEDZ