Lektury szkolne

Biblioteka Światów
Marz
Marynarz
Marynarz
Posty: 166
Rejestracja: środa, 21 października 2009, 23:22
Numer GG: 0

Re: Lektury szkolne

Post autor: Marz »

corvus pisze: A co do listy. Dałabym także Orwella, niekoniecznie rok 1984. Cokolwiek jego. Chociaż oczywiście najlepszy byłby Folwark zwierzęcy bądź podany już Rok 1984. Przynajmniej jedna z tych książek powinna być znana przez ogół...
Popieram w 100%! Świetny autor i świetne książki. Obecnie czytam folwark w oryginale i jestem zachwycony.
Orcs, orcs, orcs, orcs...
Ragnar
Marynarz
Marynarz
Posty: 304
Rejestracja: piątek, 16 stycznia 2009, 21:10
Numer GG: 0
Lokalizacja: Szczecin

Re: Lektury szkolne

Post autor: Ragnar »

Corvus - sorry, czytanie ze zrozumieniem rzeczywiście może u mnie leżeć. Ale co do płci - przyzwyczaiłem się do pisania na tawernie w rodzaju męskim - więc sorry, mój błąd. Będę pamiętał na przyszłość.
Nadal uważam że Dukaj nawet w szkole średniej się nie sprawdzi. Za trudny jest, według mnie. Trochę to smutne, ale poziom naszej edukacji leci na łeb na szyje, więc nawet w tym liceum czy technikum nie wróże popularności Dukajowi.
Wiedźmin w gimnazjum - wybrali jeden z najbardziej bezpłciowych kawałków. Jak w tym opowiadaniu o smoku (zapomniałem tytułu) Wiedźmin i Yennyfer jadąc przez góry gadają z tym proekologicznym magiem (albo druidem, do imion i tytułów nie mam pamięci). A jako lekturę Sapka nie wróżę, bo prędzej ja wypuszczę korzonki i zakwitnę niż MEN dopuści do lektury poniżej liceum COKOLWIEK co ma chociaż odrobinę wspólnego z seksem.
Alien
Kok
Kok
Posty: 1304
Rejestracja: środa, 25 lutego 2009, 16:48
Numer GG: 28552833
Lokalizacja: Police

Re: Lektury szkolne

Post autor: Alien »

te opowiadanko nazywa się " granice możliwości", mag Dorregay( jakoś tak) i opowiadnko nie jest znowu takie złe..
i na 100% masz rację że nie dopuszczą go do lektur. Ale sam wcześniej pisałeś " książki jakie chcecie" a nie " książki jakie są możliwe"
00088888000
Ragnar
Marynarz
Marynarz
Posty: 304
Rejestracja: piątek, 16 stycznia 2009, 21:10
Numer GG: 0
Lokalizacja: Szczecin

Re: Lektury szkolne

Post autor: Ragnar »

No dobra, opowiadanie całe jest ciekawe, ale ten fragment z tą rozmową nudny jak sto pięćdziesiąt. Nie wynika z niej w zasadzie nic i jeżeli czytający ten fragment pomyśli że tak wygląda cała książka... to współczuje.
A - niestety, co do lektur to cenzura MEN-u jest bezlitosna. Przykład z podręcznika piąta podstawówki. We fragmencie "wspomnień niebieskiego mundurka" jest o pływakach. I po chwaleniu się umiejętnościami jest o chłopcu który umiał "pływać na wspak". I o co chodzi z tym pływaniem na wspak, jeżeli byli dyletant to umie? Co jest w tym takiego super? Rok później czytając całą książkę wyczytałem to, co pominięto w podręczniku. Pływał na wspak... paląc papierosa i nie gasząc go. Widać ktoś w porę pomiarkował że UCZEŃ PALĄCY PAPIEROSA jest złym przykładem i że zgodnie z ustawą o wychowaniu młodzieży należy papierosa wykreślić. Nawet pozbawiając dany fragment sensu.
Dlatego - najprawdopodobniej - po wprowadzeniu "Wiedźmina" jako lektury wylecą z niego wszystkie opisy walki, przekleństwa i co soczystsze fragmenty. Że o "scenach tartacznych" nie wspomnę.
Że Sapek zrobił z Wiedźmina impotenta to przeżyje. Ale że MEN eunucha już nie.
Alien
Kok
Kok
Posty: 1304
Rejestracja: środa, 25 lutego 2009, 16:48
Numer GG: 28552833
Lokalizacja: Police

Re: Lektury szkolne

Post autor: Alien »

przy cenzurze MEN w tym opowiadaniu ... nie zostałoby nic? ew. kawałki dialogów ( cholernie pocięte) i opisy ( ale też nie wszystkie). Więc albo wiedźmin albo cenzura ;)
00088888000
Awatar użytkownika
Solarius Scorch
Bosman
Bosman
Posty: 1859
Rejestracja: sobota, 25 czerwca 2005, 13:38
Numer GG: 0
Skype: solar_scorch
Lokalizacja: Cyprysowe Źródła

Re: Lektury szkolne

Post autor: Solarius Scorch »

Alien pisze:przy cenzurze MEN w tym opowiadaniu ... nie zostałoby nic? ew. kawałki dialogów ( cholernie pocięte) i opisy ( ale też nie wszystkie). Więc albo wiedźmin albo cenzura ;)
Dlaczego niby Wiedźmin miałby stać się lekturą szkolną? Moim zdaniem nie jest ani dość wartościowy w treści, ani dość dobry w formie. Ma mnóstwo fanów, ja też przeczytałem wszystko co było, ale to jeszcze nie powód, żeby wypychać go do lektur. Niech pozostanie w sferze książek rozrywkowych, i tak wszyscy zainteresowani go przeczytają.
Alien
Kok
Kok
Posty: 1304
Rejestracja: środa, 25 lutego 2009, 16:48
Numer GG: 28552833
Lokalizacja: Police

Re: Lektury szkolne

Post autor: Alien »

ragnar napisał jakie lektury chcielbyśmy aby były lekturami.. nie jakie się na to nie nadają..
więc nie czepiaj się na siłę ;P
00088888000
Awatar użytkownika
Solarius Scorch
Bosman
Bosman
Posty: 1859
Rejestracja: sobota, 25 czerwca 2005, 13:38
Numer GG: 0
Skype: solar_scorch
Lokalizacja: Cyprysowe Źródła

Re: Lektury szkolne

Post autor: Solarius Scorch »

Alien pisze:ragnar napisał jakie lektury chcielbyśmy aby były lekturami.. nie jakie się na to nie nadają..
więc nie czepiaj się na siłę ;P
No ale... ja bym nie chciał, żeby lekturą była książka która się do tego nie nadaje... ;)
gaudat
Marynarz
Marynarz
Posty: 361
Rejestracja: poniedziałek, 21 lipca 2008, 21:44
Numer GG: 12362182

Re: Lektury szkolne

Post autor: gaudat »

Poza tematem - zastanawia mnie jak wy czytacie posty innych użytkowników skoro cały czas robicie ze mnie faceta...
Czyżby to wspaniałe czytanie ze zrozumieniem czy też jedynie wyłapywanie tego, co się wyłapać chce a potem inni muszą po kilka razy powtarzać to, co już napisali?
Czytanie ze zrozumieniem umarło dawno dawno temu. Smutne, ale prawdziwe.
sooooo saaaaad :(
Co do tematu - Dukaj nawet w liceum stanowi dla 90% społeczności zbyt trudny orzech do zgryzienia, nawet w lżejszym wydaniu (Xavras Wyżryn czy Czarne Oceany). Uwielbiam jego twórczość, ale nie ma sensu by pchać go do szkół.
Poza tym popieram Solarius'a - Wiedźmin jako lektura to bezsens.
Prawdę mówiąc, to jakiejkolwiek listy lektur by nie wymyślono, większość uczniów i tak będzie lało na te książki ciepłym moczem. Sam zresztą chętnie korzystam z dobrodziejstwa streszczeń, bo nie zamierzam zmuszać się do czytania np 'Chłopów'.
"Umysł rozkazuje ciału i ono jest posłuszne. Umysł rozkazuje sobie samemu i natrafia na opór."
- Lady Jessika Atryda, "Diuna" Herbert
Tawernakulum
Pomywacz
Posty: 23
Rejestracja: wtorek, 5 kwietnia 2011, 22:38
Lokalizacja: Kraków

Re: Lektury szkolne

Post autor: Tawernakulum »

Jak dla mnie albo "Ferdydurke" albo "Zbrodnia i Kara" - te dwie lektury najbardziej mi się podobały.
Will Treaty
Szczur Lądowy
Posty: 8
Rejestracja: sobota, 16 lipca 2011, 18:42
Numer GG: 36290423

Re: Lektury szkolne

Post autor: Will Treaty »

Na pewno
:arrow: "Hobbit"
:arrow: "W pustyni i w puszczy"
:arrow: "Tomek w krainie kangurów" przeczytałem całą serię bardzo mi się podobało :smile:
:arrow: "Ten Obcy"
:arrow: "Stary człowiek i morze"
Iblisiątko
Marynarz
Marynarz
Posty: 210
Rejestracja: czwartek, 21 kwietnia 2011, 22:09
Numer GG: 19534484
Skype: arctoris
Lokalizacja: Meklemburgia
Kontakt:

Re: Lektury szkolne

Post autor: Iblisiątko »

Tak, genialnym pomysłem było umieść Tolkiena w kanonie lektur ;)

"Tristan i Izolda" zdecydowanie, przepiękna opowieść, cóż z tego, że przegięta i trochę kiczowata, wzruszyła mnie i poruszyła przy czytaniu :D . Nie wiem czy była jeszcze taka lektura, której nie odłożyłam dopóki nie przeczytałam ostatniej strony :mrgreen:

Smuci mnie to, że popytałam trochę znajomych i klasę.... i znalazły się tylko dwie osoby, którym się wymienione dzieło spodobało :shock:
Co się z tym światem dzieje....
Kocham śpiewać, ku rozpaczy moich sąsiadów :D
Will Treaty
Szczur Lądowy
Posty: 8
Rejestracja: sobota, 16 lipca 2011, 18:42
Numer GG: 36290423

Re: Lektury szkolne

Post autor: Will Treaty »

U mnie w klasie dzieło Tolkiena spodobało się tylko mi i mojemu koledze a reszta kręciła nosami i marudziła przy omawianiu :? ale według mnie jest to najlepsza lektura w całej szkole podstawowej.
Iblisiątko
Marynarz
Marynarz
Posty: 210
Rejestracja: czwartek, 21 kwietnia 2011, 22:09
Numer GG: 19534484
Skype: arctoris
Lokalizacja: Meklemburgia
Kontakt:

Re: Lektury szkolne

Post autor: Iblisiątko »

To nie jest czasem lektura z gimnazjum? :shock:
Kocham śpiewać, ku rozpaczy moich sąsiadów :D
Alien
Kok
Kok
Posty: 1304
Rejestracja: środa, 25 lutego 2009, 16:48
Numer GG: 28552833
Lokalizacja: Police

Re: Lektury szkolne

Post autor: Alien »

Hobbita też miałem mieć w podstawówce :D W tym roku zacząłem liceum, i wybrałem się do klasy humanistycznej ( co mi strzeliło do głowy nie pytać!) i mam pokaźną listę lektur ( coś koło 20 książek) z fragmentami biblii na czele. Zabiję się jeśli będę musiał to wszystko przeczytać...
00088888000
Strider
Tawerniak
Tawerniak
Posty: 41
Rejestracja: wtorek, 8 grudnia 2009, 21:06
Numer GG: 0

Re: Lektury szkolne

Post autor: Strider »

Zabijesz się, jak pójdziesz na studia humanistyczne. :) A z Tolkienem i tak masz szczęście - za moich czasów "Hobbita" mogliśmy przerobić tylko jako lekturę dodatkową. Czyli: "Naprawdę chcecie? No to... przeczytajcie i napiszecie jakieś wypracowanie z tego...".
No Name
Bombardier
Bombardier
Posty: 676
Rejestracja: środa, 26 marca 2008, 20:41
Numer GG: 0
Lokalizacja: Kraków, Bielsko w weekendy i święta. :)

Re: Lektury szkolne

Post autor: No Name »

Alien pisze:Hobbita też miałem mieć w podstawówce :D W tym roku zacząłem liceum, i wybrałem się do klasy humanistycznej ( co mi strzeliło do głowy nie pytać!) i mam pokaźną listę lektur ( coś koło 20 książek) z fragmentami biblii na czele. Zabiję się jeśli będę musiał to wszystko przeczytać...
Fragmenty Starego Testamentu to standard, chyba wszyscy to mają. Nie jest taki zły, w sumie warto przeczytać, żeby rozumieć później różne odniesienia w książkach, filmach i takich tam.
"Mistrz gry nie ma duszy! Sprzedał ją diabłu za tabelę trafień krytycznych!"

May the Phone be with you!
ODPOWIEDZ