Za co kochamy literaturę fantasy?

Biblioteka Światów
Zajx
Majtek
Majtek
Posty: 104
Rejestracja: sobota, 16 lutego 2008, 11:52
Numer GG: 2532797
Lokalizacja: Czarnobyl

Za co kochamy literaturę fantasy?

Post autor: Zajx »

Chciałbym się dowiedzieć, co w fantasy was pociąga? Mile widziane podawanie do powodów jakiegoś tytułu, w którym "to coś" jest wyraźnie pokazane.
Wole umrzeć jak mężczyzna(tudzież szaleniec) niżeli żyć jako tchórz.
Odwaga nie polega na braku strachu, lecz jego pokonywaniu. Rozwaga nie polega na dowadze.
Force
Bosman
Bosman
Posty: 1571
Rejestracja: sobota, 7 października 2006, 11:14
Numer GG: 0
Lokalizacja: piwnica

Re: Za co kochamy literaturę fantasy?

Post autor: Force »

Za to że cztery lata temu potrafiła mnie przykuć do fotela na cały dzień> patrz Harry P.
Za pożywkę dla mojej wyobraźni.
Za Tolkiena i Pierwszą Erę :)

Napisane na odwal się ale chyba streszcza wszystko co chciałem powiedzieć : )
Polska Partia Piwa - Sekcja Paladynów Żubra
Obrazek
Obrazek
Sebatos
Szczur Lądowy
Posty: 16
Rejestracja: czwartek, 7 czerwca 2007, 17:30
Numer GG: 3085211
Lokalizacja: Z nie twój interes!

Re: Za co kochamy literaturę fantasy?

Post autor: Sebatos »

Za to ze jest, i można przy niej oderwać się od świata.

Poza tym nie lubi jej moja polonistka- kolejny powód by kochać fantasy!
Don't worry, don't cry, take a grass and fly!
arthil
Majtek
Majtek
Posty: 112
Rejestracja: środa, 13 lutego 2008, 17:48
Numer GG: 6026651
Lokalizacja: 36 Ophiuchi B

Re: Za co kochamy literaturę fantasy?

Post autor: arthil »

Inność, a jednocześnie niewielka liczba różnic między fantasy a światem rzeczywistym. Poza tym elfy, magia, smoki i całe toto tałatajstwo. Ludzie którzy ją czytają zwykle wykazują podobne do moich zainteresowania. Bez niej życie byłoby nudne.
Alucard
Bosman
Bosman
Posty: 2349
Rejestracja: czwartek, 22 marca 2007, 18:09
Numer GG: 9149904
Lokalizacja: Wrzosowiska...

Re: Za co kochamy literaturę fantasy?

Post autor: Alucard »

Za to, że o 4 nad ranem nie chce sie spać
Za to, że nie czuje się zimna w studenckim pokoju
Za to, że można zapomniec o kolokwium :P

Tylko fantasy działa z taka wielką moca
Mroczna partia zjadaczy sierściuchów
Czerwona Orientalna Prawica
Azrael
Bosman
Bosman
Posty: 2006
Rejestracja: niedziela, 17 grudnia 2006, 11:38
Numer GG: 0
Lokalizacja: Nie chcesz wiedzieć... naprawdę nie chcesz wiedzieć...

Re: Za co kochamy literaturę fantasy?

Post autor: Azrael »

Za to, że można spojrzeć na nasz świat z perspektywy innego.(o boże... ja to napisałem?:shock: )

Za marzenie, za... inność. Bo co to za frajda czytać o tym, co ma sie na codzień? No wiecie... napady na bank, pościgi, tajni agenci.... e, tam to drobnostka, ale gdzie ja smoka do rozprucia znajde?

Poza_tym popieram Alucarda.
Grupa Nieszanowania Praw Ludzkich oraz Wspierania Bratniej Nienawiści na Tawernie

Azrael (Śmierć Wszechświatów) jest ich władcą. Wszystkie inne Śmierci są zależne od niego.
Sihamaah
Bosman
Bosman
Posty: 1719
Rejestracja: sobota, 4 sierpnia 2007, 12:16
Numer GG: 11803348
Lokalizacja: Łóżko -> Lodówka -> Kibel -> Komputer (zapętlić)

Re: Za co kochamy literaturę fantasy?

Post autor: Sihamaah »

Za komentowanie naszej rzeczywistości w swój specyficzny sposób, dosadny a jednocześnie na tyle niejednoznaczny, by nie można jej było tego zawsze otwarcie zarzucić. Za to, że jest wolna od ograniczeń rzeczywistości.

Ale ja kocham całą literaturę, więc... Za to, że literatura fantasy to gałąź jednej z moich pasji życiowych :)

Poza tym poprzednicy powiedzieli to, co ja jeszcze bym mógł.
Mów mi Sih :)
Kanał IRC Tawerny RPG: [url=irc://irc.npircs.pl/tawerna-rpg]KLIK![/url]
Link nie działa? Używaj Opery lub zainstaluj Chatzillę, jeśli używasz Firefoxa. PS.[url=irc://quakenet/tawerna-rpg]STARY KANAŁ TUTAJ[/url]
LOD
Kok
Kok
Posty: 1348
Rejestracja: niedziela, 14 sierpnia 2005, 17:33
Numer GG: 0
Lokalizacja: Z Karczmy "Pod Wyszczerbionym Toporem"

Re: Za co kochamy literaturę fantasy?

Post autor: LOD »

Za to, że można się utożsamiać z pewnymi bohaterskimi i nie tylko charakterystykami postaci, które chciałoby się posiadać.

Za klimat.

Za możliwość oderwania się od świata.
Obrazek
"Nie wiem na co będzie trzecia wojna światowa, ale czwarta będzie na pewno na maczugi." Albert Einstein
Zajx
Majtek
Majtek
Posty: 104
Rejestracja: sobota, 16 lutego 2008, 11:52
Numer GG: 2532797
Lokalizacja: Czarnobyl

Re: Za co kochamy literaturę fantasy?

Post autor: Zajx »

Dzięki, że sie wypowiadacie. Nie ukrywam, że wasze wypowiedzi pomagają mi właściwie sformułować moją prezentacje maturalną :D . Oprócz tego miło się dowiedzieć co innych w fantasy pociąga.


Ja ją uwielbiam za tę możliwość oderwania sie od świata. Kiedy ją czytam poznaje coś nowego, chyba dobrym porównaniem jest powiedzenie, że to jak wycieczka do zupełnie nieznanego i obcego kulturowo miejsca. Wciąga mnie to odkrywanie stanu rzeczy stworzonego przez autora.
Wole umrzeć jak mężczyzna(tudzież szaleniec) niżeli żyć jako tchórz.
Odwaga nie polega na braku strachu, lecz jego pokonywaniu. Rozwaga nie polega na dowadze.
Azrael
Bosman
Bosman
Posty: 2006
Rejestracja: niedziela, 17 grudnia 2006, 11:38
Numer GG: 0
Lokalizacja: Nie chcesz wiedzieć... naprawdę nie chcesz wiedzieć...

Re: Za co kochamy literaturę fantasy?

Post autor: Azrael »

Za komentowanie naszej rzeczywistości w swój specyficzny sposób, dosadny a jednocześnie na tyle niejednoznaczny, by nie można jej było tego zawsze otwarcie zarzucić. Za to, że jest wolna od ograniczeń rzeczywistości.
Chciałem to napisać, lecz miałem problemy ze sformułowaniem tego w zdanie :roll:

Z książek które czytałem występuje to chyba głównie w "Sadze o Wiedźminie" oraz książkach Pratchetta
Grupa Nieszanowania Praw Ludzkich oraz Wspierania Bratniej Nienawiści na Tawernie

Azrael (Śmierć Wszechświatów) jest ich władcą. Wszystkie inne Śmierci są zależne od niego.
AsiaWZieleni
Marynarz
Marynarz
Posty: 324
Rejestracja: wtorek, 3 maja 2005, 14:17
Numer GG: 0
Lokalizacja: z miejsca

Re: Za co kochamy literaturę fantasy?

Post autor: AsiaWZieleni »

Mamy we krwi opowiadanie baśni, podkolorowywanie opowieści i szukanie baśniowych wrażeń. Nie sądzę, by był na świecie człowiek, który nie chciałby czasem doświadczyć niezwykłości.
Fantasy mówi więcej o naszym wnętrzu (charakterze, a może nawet i trzewiach) niż literatura faktu (np. "Czarnoksiężnik z Archipelagu" le Guin). Obrazuje pragnienie wszechmocy, czasem nieśmiertelności (epos Homerycki, "Faust" Goethego). Pomaga zrozumieć, choć w ograniczonym stopniu, funkcjonowanie świata bez operowania pojęciami abstrakcyjnymi aż do granicy komunikatywności (opowiadania dla dzieci).
W końcu (to, co lubię najbardziej): kpi z nas samych i z naszego otoczenia, gdy okazuje się, że wszystko, co napisane powyżej, to kłamstwo (np. Terry Pratchett).
Nie ma tego złego, co do domu poszedł
Oso
Tawerniany Księgarz
Tawerniany Księgarz
Posty: 269
Rejestracja: niedziela, 5 listopada 2006, 22:16
Numer GG: 9053067
Lokalizacja: głównie Warszawa

Re: Za co kochamy literaturę fantasy?

Post autor: Oso »

Nie ma co, kobiety takie rzeczy zawsze najładniej podsumowują ;)

Dlaczego ja kocham fantasy? Bo daje mi wytchnienie od codziennego świata wtedy, kiedy bardzo tego potrzebuję. Bo pozwala mi brać udział w przygodach, które na żywo byłyby niemal niemożliwe do odtworzenia. Bo daje mi wgląd w cudze wizje i punkty widzenia na różne sprawy, rozwijając mnie w ten sposób. Fascynuje, zachwyca, przeraża i wywołuje inne uczucia, które nie ujawniają się na codzień.

To się zresztą odnosi nie tylko do fantasy. Czytam wszystko, co mi wpadnie w ręce. A że czasem trafią się gnioty... Cóż, tym bardziej szczera jest miłość do literatury, skoro trwa mimo nich.
"Bądź ponad to, spraw by się przestał liczyć, to sobie wreszcie pójdzie. Bo jeśli się przejmiesz tym, co on wygaduje, i skupisz całą uwagę na walce z nim, to tym samym uznasz, że może mieć rację i wtedy będzie po tobie."
Perzyn
Bosman
Bosman
Posty: 2074
Rejestracja: wtorek, 7 grudnia 2004, 07:23
Numer GG: 6094143
Lokalizacja: Roanapur
Kontakt:

Re: Za co kochamy literaturę fantasy?

Post autor: Perzyn »

Cóż, co mnie osobiście ciągnie do Fantasy?

Po pierwsze to różnorodność. Rozpiętość gatunkowa wewnątrz tego nurtu jest na tyle duża, że bez kłopotu znajdę coś na każdą okazję. Coś lżejszego, coś ambitniejszego, coś z humorem, coś z dreszczykiem. Jak biorę do ręki książkę fantasy to mam tylko mgliste wrażenie czego się spodziewać, jak biorę do ręki kryminał to widzę schemat, który jest szkieletem gatunku. Na dodatek książki fantasy często zawierają w sobie kilka gatunków naraz w 1 książce.

Po drugie ogólna niezwykłość. Mogę wziąć książkę o życiu, prawdziwym. I o ile doświadczenia bohaterów wciąż mogą i częstokroć są odmienne od moich to i tak wiem, że mnie również mogłoby się to przydarzyć. Tymczasem gdy sięgam po fantasy to mam okazję przenieść się w wirtualny świat tak bardzo różny od naszego i 'przeżyć' coś czego na żywo nie doświadczę nigdy. Czyli nieco eskapizmu.

To chyba dwie najważniejsze rzeczy, które sprawiają, że fantasy tak się mnie trzyma.
Isztar
Szczur Lądowy
Posty: 18
Rejestracja: piątek, 18 lipca 2008, 12:26
Numer GG: 0
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Za co kochamy literaturę fantasy?

Post autor: Isztar »

Głównie za to, że odważnych, walecznych i pięknych kobiet jest tam od cholery i jeszcze trochę ;D Naturalnie pomijając to wszystko co w książkach ogólnie jest najpiękniejsze ;)
Ja samica, tak właśnie ;P
gaudat
Marynarz
Marynarz
Posty: 361
Rejestracja: poniedziałek, 21 lipca 2008, 21:44
Numer GG: 12362182

Re: Za co kochamy literaturę fantasy?

Post autor: gaudat »

Hymm przede wszystkim odmienny świat. Także ciekawy klimat, intrygujące historie,interesujący bohaterowie, czasami przemyślenia na temat natury ludzkiej i innych ważnych kwestii (Dukaj). No i samo ogólne wrażenie ;) to "coś" :smile:
"Umysł rozkazuje ciału i ono jest posłuszne. Umysł rozkazuje sobie samemu i natrafia na opór."
- Lady Jessika Atryda, "Diuna" Herbert
Nivellen
Majtek
Majtek
Posty: 134
Rejestracja: czwartek, 4 maja 2006, 15:30
Lokalizacja: Lublin

Re: Za co kochamy literaturę fantasy?

Post autor: Nivellen »

Za to, że przenosi nas w różne ciekawe rzeczywistości.
Za to, że poprzez zabawę uczy nas o nierzadko trudnych sprawach (np. o śmierci)
Za to, że rozwija naszą wyobraźnię.
Oraz za to, że pozwala nam się oderwać od tej naszej szarej codzienności i pozwala doświadczyć czegoś więcej...
Oto widzę ojca swego.
Oto widzę matkę swoją, siostry swoje i braci.
Oto widzę długi szereg tych, którzy byli przede mną.
Oto ich zew, bym zajął wśród nich miejsce w Valhalli,
Gdzie bohaterowie żyją wiecznie.
Bussumarus
Marynarz
Marynarz
Posty: 336
Rejestracja: piątek, 25 lipca 2008, 21:12
Numer GG: 2565250
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Za co kochamy literaturę fantasy?

Post autor: Bussumarus »

Za Terrego Pratchetta

Za to że możemy zobaczyć świat z innego punktu widzenia

Za godziny dobrej zabawy spędzonej przy czytaniu "Wolnych Ciut Ludzi", "Zimistrza", "Wiedźmikołaja", "Na Glinianych Nogach", "Dywan" i wielu innych
OLDSCHOOL!
ODPOWIEDZ