Motyw rycerza

Biblioteka Światów
Azrael
Bosman
Bosman
Posty: 2006
Rejestracja: niedziela, 17 grudnia 2006, 11:38
Numer GG: 0
Lokalizacja: Nie chcesz wiedzieć... naprawdę nie chcesz wiedzieć...

Re: Motyw rycerza

Post autor: Azrael »

No i chyba wciąż masz to zaćmienie...

Hm... Roland - ideał "Pieśń o Rolandzie", oraz Donkiszot - co plugawi szlachte.
Grupa Nieszanowania Praw Ludzkich oraz Wspierania Bratniej Nienawiści na Tawernie

Azrael (Śmierć Wszechświatów) jest ich władcą. Wszystkie inne Śmierci są zależne od niego.
Falka
Tawerniana Wiewiórka
Tawerniana Wiewiórka
Posty: 2008
Rejestracja: poniedziałek, 23 sierpnia 2004, 15:54
Numer GG: 1087314
Lokalizacja: dziupla ^^
Kontakt:

Re: Motyw rycerza

Post autor: Falka »

Azrael666 pisze:No i chyba wciąż masz to zaćmienie..
Nie, nie ma. Filmy o Krzyżakach, Joannie D'Arc i Jedi akurat pasują.
Sblam! | "Orły są duże i tupią"
Azrael
Bosman
Bosman
Posty: 2006
Rejestracja: niedziela, 17 grudnia 2006, 11:38
Numer GG: 0
Lokalizacja: Nie chcesz wiedzieć... naprawdę nie chcesz wiedzieć...

Re: Motyw rycerza

Post autor: Azrael »

Chodziło mi o całokształt, nie o podane "tytuły" :/ zresztą przepraszam.
Grupa Nieszanowania Praw Ludzkich oraz Wspierania Bratniej Nienawiści na Tawernie

Azrael (Śmierć Wszechświatów) jest ich władcą. Wszystkie inne Śmierci są zależne od niego.
Jelcyn
Bombardier
Bombardier
Posty: 643
Rejestracja: niedziela, 12 czerwca 2005, 15:41
Numer GG: 9025892
Lokalizacja: Bydgoskie przedmieścia mrokiem zalane...
Kontakt:

Re: Motyw rycerza

Post autor: Jelcyn »

Dzięki wielkie, jesteście wspaniałą pomocą. Zrobiłem sobie spis waszych propozycji, który przedstawię jeszcze kilku osobom, które mają ten sam temat. Jeśli znajdziecie coś jeszcze, walcie śmiało!
"It is often said that before you die your life passes before your eyes. It is in fact true. It's called living."
-- Terry Pratchett
"Z głupotą się nie walczy, głupotę się omija"
asasin
Szczur Lądowy
Posty: 7
Rejestracja: piątek, 23 listopada 2007, 18:11
Numer GG: 7481872
Lokalizacja: koszalin

Re: Motyw rycerza

Post autor: asasin »

spartanie oni by dali nam nieźle w kość i rycerze Króla Artura są nieźli ale daleko im do spartan. :D :D
Azrael
Bosman
Bosman
Posty: 2006
Rejestracja: niedziela, 17 grudnia 2006, 11:38
Numer GG: 0
Lokalizacja: Nie chcesz wiedzieć... naprawdę nie chcesz wiedzieć...

Re: Motyw rycerza

Post autor: Azrael »

Za dużo filmów Asasin... (chodź nie zaprzeczam, że Spartanie rzeczywiście w swoich czasach rządzili)
Grupa Nieszanowania Praw Ludzkich oraz Wspierania Bratniej Nienawiści na Tawernie

Azrael (Śmierć Wszechświatów) jest ich władcą. Wszystkie inne Śmierci są zależne od niego.
Neprijatel
Bombardier
Bombardier
Posty: 627
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2005, 18:30
Lokalizacja: ze wszond
Kontakt:

Re: Motyw rycerza

Post autor: Neprijatel »

Jasne, rządzili. Ale tylko w Sparcie, hegemonię w samej Grecji mieli zaś krótko.
leżę, patrzę w podłogę i nie chcę.
Azrael
Bosman
Bosman
Posty: 2006
Rejestracja: niedziela, 17 grudnia 2006, 11:38
Numer GG: 0
Lokalizacja: Nie chcesz wiedzieć... naprawdę nie chcesz wiedzieć...

Re: Motyw rycerza

Post autor: Azrael »

"rządzili" - czyt. byli zajekur**biści

A co by nie było offtopu:
Polecam: http://www.zawiszaczarny.pl/index1.php?page=patron
Grupa Nieszanowania Praw Ludzkich oraz Wspierania Bratniej Nienawiści na Tawernie

Azrael (Śmierć Wszechświatów) jest ich władcą. Wszystkie inne Śmierci są zależne od niego.
Trankvilus
Marynarz
Marynarz
Posty: 371
Rejestracja: środa, 11 kwietnia 2007, 08:40

Re: Motyw rycerza

Post autor: Trankvilus »

muszewpisac10znakow
Ostatnio zmieniony czwartek, 17 lipca 2014, 10:37 przez Trankvilus, łącznie zmieniany 1 raz.
Koyaanisqatsi!
Awatar użytkownika
Solarius Scorch
Bosman
Bosman
Posty: 1859
Rejestracja: sobota, 25 czerwca 2005, 13:38
Numer GG: 0
Skype: solar_scorch
Lokalizacja: Cyprysowe Źródła

Re: Motyw rycerza

Post autor: Solarius Scorch »

Co do Sparty to mnie się zawsze (ilekroć pada tytuł 300) przypomina, jak ten kraik przedstawiono w serialu Był sobie człowiek: jako debili i drechów... :) Zwłaszcza w porównaniu z Atenami. Cóż, Francuzi nie mają takiego zacięcia w jaraniu się rzezią jak Amerykanie...

Co do rycerzy w filmach zaś, to było tego tyle że aż nie wiadomo co powiedzieć. Może wspomnę kilka postmodernistycznych nawiązań? Choćby Beowulf, film technofantasy o wojowniku, którego cel (zaszlachtowanie potwora) łatwo się w postać standardowego rycerza wpisuje. Albo i Batman - nie bez kozery jest zwany Mrocznym Rycerzem... Zresztą jeśli mowa o postmoderniźmie, to przejdzie wszystko, nawet Kafka. Ważne żeby umieć to sprzedać.

PS. Zdaję sobie sprawę, że temat unieważnił się wieki temu, ale dyskusja ciekawa :)
Jelcyn
Bombardier
Bombardier
Posty: 643
Rejestracja: niedziela, 12 czerwca 2005, 15:41
Numer GG: 9025892
Lokalizacja: Bydgoskie przedmieścia mrokiem zalane...
Kontakt:

Re: Motyw rycerza

Post autor: Jelcyn »

Nie tak do końca unieważnił, bo pracy maturalnej jeszcze nie napisałem, a każda Wasza sugestia jest nadal dla mnie niezwykle cenna. Wszak zawsze można ja wpleść do jakiejś dygresji. A do mojej pracy wziąłem:
Rękawiczkę Mickiewicza
Pieśń o Cydzie (uwielbiam średniowieczne teksty)
Miecz przeznaczenia i Panią jeziora Sapkowskiego
oraz Monty Python i Święty Graal

Mam nadzieję, że dokonałem dobrego wyboru.
"It is often said that before you die your life passes before your eyes. It is in fact true. It's called living."
-- Terry Pratchett
"Z głupotą się nie walczy, głupotę się omija"
scissors
Pomywacz
Posty: 27
Rejestracja: piątek, 21 marca 2008, 22:37
Numer GG: 9537852
Lokalizacja: lbn siti
Kontakt:

Re: Motyw rycerza

Post autor: scissors »

Z racji ukazania się nie tak dawno w kinach, mogłeś spróbować umieścić w prezentacji "Beowulfa" - moim zdaniem to ideał rycerza :D
Ludzie usilnie starają przekonać się nawzajem, że uroda to tylko zewnętrzna forma, liczy się tylko wnętrze – tak jakby jakiś mężczyzna zakochał się kiedyś w parze nerek.
Perzyn
Bosman
Bosman
Posty: 2074
Rejestracja: wtorek, 7 grudnia 2004, 07:23
Numer GG: 6094143
Lokalizacja: Roanapur
Kontakt:

Re: Motyw rycerza

Post autor: Perzyn »

Jeśli chodzi o Monthy Pythona to koniecznie wykorzystaj Powieść Sir Robina jako karykaturę pieśni truwerskich i konfrontację z mitem o niezaprzeczalnej odwadze rycerzy.

Zresztą skoro jeszcze masz Sapkowskiego to może warto by sięgnąć do klasyki arturiańskiej? Przecież kulturowy archetyp rycerza w świecie zachodnim pochodzi właśnie stamtąd.

A ja tak wpadłem na jeszcze oryginalniejszy pomysł, choć byłaby to całkowita zmiana koncepcji. Skoro motyw rycerza to czemu nie zrobić by czegoś przewrotnego i nie skonfrontować zachodu i naszych puszek ze wschodem i samurajami? Wspaniała okazja do pokazania podobieństw i różnic w mentalności. Do wykorzystania świetnie nadałyby się w takim wypadku filmy Akiry Kurosawy i "Opowieść o 47 Roninach" (to ona podsunęła mi ten pomysł), przynajmniej tyle tak z czuba mi do głowy przychodzi. Porównanie tego z Rycerzami Okrągłego Stołu (Sir Lech Wałęsa, Sir Aleksander Kwaśniewski, Sir Leszek Miller i Sir Jacek Kuroń z pewnością szasłużyli sobie na pamięć) mogłoby dostarczyć świetnego materiału na pracę, która nie będzie kolejną kalką. Z tym, że już pewnie za późno na taką woltę.
Craw
Bosman
Bosman
Posty: 1864
Rejestracja: poniedziałek, 25 kwietnia 2005, 20:51
Numer GG: 5454998

Re: Motyw rycerza

Post autor: Craw »

scissors pisze:Z racji ukazania się nie tak dawno w kinach, mogłeś spróbować umieścić w prezentacji "Beowulfa" - moim zdaniem to ideał rycerza :D
Beowulf nie byl rycerzem, a gockim wojem. Rozrozniajmy pojecia.
Brzoza
Bosman
Bosman
Posty: 1796
Rejestracja: poniedziałek, 26 lutego 2007, 10:52
Numer GG: 0
Lokalizacja: Freistadt Danzig

Re: Motyw rycerza

Post autor: Brzoza »

Ja bez watpienia dałbym na Twoim miejscu kogoś z okrągłego stołu, na stówę Rolanda, Skrzetuskiego(albo innego bohatera Trylogii podpasowującego (szkoda że Bohun nie pasi bo to koles jest kozacki)) no i hmm... to chyba tyle.

Ciekaw jestem - czy uważacie, że wartości 'rycerskie' są dzisiaj przebrzmiałe i staroświeckie? To jest dobry pomysł ciągnięcia rozmowy.

Craw - pod rycerza możemy wcisnąc każdego kto w jakiś sposób wciska się w ten rycerski etos.
ObrazekObrazekObrazekObrazek
Craw
Bosman
Bosman
Posty: 1864
Rejestracja: poniedziałek, 25 kwietnia 2005, 20:51
Numer GG: 5454998

Re: Motyw rycerza

Post autor: Craw »

Niby tak, ale nie mozna zapominac o ramach historycznych. Ciezko mowic o postaci jako rycerzu, jesli zyla ok V wieku n.e. A pomijajac juz to, to Beowulf mial wiele cech sprzecznych z etosem rycerskim, wiec nie pasuje ;]
krucaFuks
Tawerniany Trickster
Tawerniany Trickster
Posty: 898
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2005, 10:35
Numer GG: 0
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Motyw rycerza

Post autor: krucaFuks »

Craw, co ty chrzanisz, dziecko?

To tak jakby powiedzieć, że Tristan też nie pasuje do toposu rycerza, bo był piktyjskim wagabundą...

Oczywiście, że Beowulf świetnie się nadaje na topos rycerza. Tylko raczej tekst, a nie wizja hollywoodzka :P
Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ