Terry Pratchett - Mistrz czy amator?

Biblioteka Światów
ODPOWIEDZ

Jak oceniasz książki Terry'ego Pratchetta

Nr.1 Inteligentny, pomysłowy, ale pisze tak sobie.
25
22%
Inteligentny, pomysłowy, ale na pisaniu to on sie nie zna.
5
4%
Inteligentny, pomysłowy i znakomicie pisze.
81
70%
Głupi, denny, ale pisać potrafi.
4
3%
Głupi, denny i wżyciu nie napisał składnego zdania.
0
Brak głosów
Powinien pisać, ale nie fantastyke.
1
1%
 
Liczba głosów: 116
Tenac
Majtek
Majtek
Posty: 115
Rejestracja: środa, 2 maja 2007, 14:13

Re: Terry Pratchett - Mistrz czy amator?

Post autor: Tenac »

"Prawda" to pierwsza książka z Williamem de Worde. Ale sporą rolę odgrywa tam też Straż Miejska, której znajomość może trochę pomóc, ale myślę, że nie jest konieczna. W każdym razie, ksiązki z SM przed "Prawdą" to "Straż! Straż!", "Zbrojni", Na glinianych nogach", "Bogowie, honor, Ankh-Morpork", "Piąty elefant".
Obrazek
Force
Bosman
Bosman
Posty: 1571
Rejestracja: sobota, 7 października 2006, 11:14
Numer GG: 0
Lokalizacja: piwnica

Re: Terry Pratchett - Mistrz czy amator?

Post autor: Force »

A ja nadal czekam na Night Watch- szósta nowela o straży miejskiej. Wydali 5th Elephant i Jingo a gdzie Nocna straż? Czemu wydawcy upierają się na wydawanie książek nie chronologicznie? A może to wina Cholewy?
;/ Jeżeli ma ktoś jakiś pomysł to niech pisze.
Polska Partia Piwa - Sekcja Paladynów Żubra
Obrazek
Obrazek
Deep
Chorąży
Chorąży
Posty: 3712
Rejestracja: niedziela, 10 września 2006, 10:31
Lokalizacja: Wro

Re: Terry Pratchett - Mistrz czy amator?

Post autor: Deep »

A ja właśnie jestem w połowie "Morta". Ciekawe ma facet pomysły na książki. A na półce czeka "Bogowie, honor, Ankh-Morpork".

BTW: Jest jakieś znaczenie jeśli czyta sie książki nie po kolei?
.
Tenac
Majtek
Majtek
Posty: 115
Rejestracja: środa, 2 maja 2007, 14:13

Re: Terry Pratchett - Mistrz czy amator?

Post autor: Tenac »

Przynajmniej z danych serii powinno się czytać chronologicznie. Ja czytałem "Zbrojnych" przed "Straż! Straż!" i czułem się dość zagubiony, ale nie przeszkadzało to być "Zbrojnym" świetną książką.
Obrazek
Ardel
Kok
Kok
Posty: 1015
Rejestracja: sobota, 13 stycznia 2007, 20:32
Numer GG: 8570942
Lokalizacja: Shadar Logoth

Re: Terry Pratchett - Mistrz czy amator?

Post autor: Ardel »

Tak. Chronologicznie nie trzeba czytać, ale książki o straży lepiej czytać właśnie po kolei. Wtedy lepiej zna się wszystkie postacie. A całą resztę światodyskografii można czytać jak się chce.
Force
Bosman
Bosman
Posty: 1571
Rejestracja: sobota, 7 października 2006, 11:14
Numer GG: 0
Lokalizacja: piwnica

Re: Terry Pratchett - Mistrz czy amator?

Post autor: Force »

Dla przykładu niedawna sytuacja: Przeczytałem prawie wszystkie książki ŚD z ominięciem Eryka, Piramid, Pomniejszych Bóstw i Maskarady(nie skończyłem jej znużyła mnie na początku straszliwie) kiedy Przeczytałem Pomniejsze Bóstwa zrozumiałem wiele założeń Ormiańskiej religii. Teraz Posterunkowy Wizytuj wydaje mi się nieco głębszy niż tylko parodia członka Światków Jehowy za która go uważałem.
Polska Partia Piwa - Sekcja Paladynów Żubra
Obrazek
Obrazek
Falka
Tawerniana Wiewiórka
Tawerniana Wiewiórka
Posty: 2008
Rejestracja: poniedziałek, 23 sierpnia 2004, 15:54
Numer GG: 1087314
Lokalizacja: dziupla ^^
Kontakt:

Re: Terry Pratchett - Mistrz czy amator?

Post autor: Falka »

Force pisze:A ja nadal czekam na Night Watch- szósta nowela o straży miejskiej. Wydali 5th Elephant i Jingo a gdzie Nocna straż? Czemu wydawcy upierają się na wydawanie książek nie chronologicznie? A może to wina Cholewy?
;/ Jeżeli ma ktoś jakiś pomysł to niech pisze.
Force, nie bzdurz. Do Nocnej Straży już niedaleko, przed nią jeszcze Złodziej Czasu się musi ukazać (bo książki są wydawane w Polsce w takiej samej kolejności, w jakiej były pisane; nie licząć tych spoza głównej serii). Poza tym jeżeli już się czepiasz chronologii, to zauważ, że w Straży Nocnej też występują Mnisi Historii, o któych dosyć sporo jest właśnie w Złodzieju.

Tak więc wydawcy upierają się, żeby wydawać książki we *właściwej* kolejności.
Sblam! | "Orły są duże i tupią"
Force
Bosman
Bosman
Posty: 1571
Rejestracja: sobota, 7 października 2006, 11:14
Numer GG: 0
Lokalizacja: piwnica

Re: Terry Pratchett - Mistrz czy amator?

Post autor: Force »

Falka pisze:Mnisi Historii
W "Pomniejszych Bóstwach" też występują.
Falka pisze:bo książki są wydawane w Polsce w takiej samej kolejności, w jakiej były pisane
Musze trochę pomarudzić. "Ostatni bohater" powinien być po "Złodzieju Czasu".
Falka pisze: Nocnej Straży już niedaleko
To super : )
I to w sumie tyle, jak nie ma Vimesta tak nie ma, poszukam na eMule może jakieś studenty przetłumaczyły coś z Pratchetta.*


*Żeby nie było, oryginał i tak nabędę albo zdobędę nie piracąc.
Polska Partia Piwa - Sekcja Paladynów Żubra
Obrazek
Obrazek
Falka
Tawerniana Wiewiórka
Tawerniana Wiewiórka
Posty: 2008
Rejestracja: poniedziałek, 23 sierpnia 2004, 15:54
Numer GG: 1087314
Lokalizacja: dziupla ^^
Kontakt:

Re: Terry Pratchett - Mistrz czy amator?

Post autor: Falka »

Force pisze:Musze trochę pomarudzić. "Ostatni bohater" powinien być po "Złodzieju Czasu".
Ale 'Ostatni bohater' nie jest kolejnym tomem cyklu, a tomem dodatkowym. Dlatego został wydany wcześniej.
Sblam! | "Orły są duże i tupią"
Force
Bosman
Bosman
Posty: 1571
Rejestracja: sobota, 7 października 2006, 11:14
Numer GG: 0
Lokalizacja: piwnica

Re: Terry Pratchett - Mistrz czy amator?

Post autor: Force »

Falka pisze:Ale 'Ostatni bohater' nie jest kolejnym tomem cyklu, a tomem dodatkowym. Dlatego został wydany wcześniej.
No to już nic nie rozumiem, Cohen jest, Bibliotekarz jest, Marchewa jest, Ricewind jest. Dla mnie jest to cykl o Ricewindzie.
Polska Partia Piwa - Sekcja Paladynów Żubra
Obrazek
Obrazek
Falka
Tawerniana Wiewiórka
Tawerniana Wiewiórka
Posty: 2008
Rejestracja: poniedziałek, 23 sierpnia 2004, 15:54
Numer GG: 1087314
Lokalizacja: dziupla ^^
Kontakt:

Re: Terry Pratchett - Mistrz czy amator?

Post autor: Falka »

Nie. Wiedziałam, że nie zrozumiesz i przygotowałam się do tego :D
[dlatego teraz tylko zrobię szybkie copy & paste]

Wszystkie praczety z wydawnictwa Corgi, te brytyjskie, na początku mają spis wszystkich napisanych przez Pratchetta książek i tak:
Maurycy i seria o ciutludziach (Wee Free Men, Hat full of sky, Wintersmith) są w sekcji "Discworld for Younger Readers".
W sekcji dla dorosłych i/lub wszystkich innych najpierw wymieniona jest właściwa seria o Świecie Dysku, potem są komiksy (Kolor Magii, Blask Fantastyczny, Mort), adaptacje teatralne Stephena Briggsa, Nauka Świata Dysku, kalendarze/mapy/kompendia, Książka kucharska niani Ogg i dopiero gdzieś za nimi, obok Gdzie jest moja krowa (książeczki dla przedszkolaków) jest wymieniony Ostatni Bohater.
(powyższe wymienione ze spisu tytuły spisane są z Thuda -- najnowszej książki z serii, wydanej jesienią 2005)

Czyli to są tylko opowieści ze ŚD. Sama seria liczy 30 i 3/4 książki (pół, bo Making Money ukaże się w UK pod koniec września).

Tutaj spis tytułów z głównej serii:

The Discworld series:
The Colour of Magic
The Light Fantastic
Equal Rites
Mort
Sourcery
Wyrd Sisters
Pyramids
Guards! Guards!
Eric
Moving Pictures
Reaper Man
Witches Abroad
Small Gods
Lords and Ladies
Men at Arms
Soul Music
Interesting Times
Maskerade
Feet of Clay
Hogfather
Jingo
The Last Continent
Carpe Jugulum
The Fifth Elephant
The Truth
Thief of Time
Night Watch
Monstrous Regiment
Going Postal
Thud!

W razie dalszych wątpliwości mogę zrobić skana książki ze spisem :)
Sblam! | "Orły są duże i tupią"
Marcelus
Pomywacz
Posty: 23
Rejestracja: wtorek, 19 czerwca 2007, 13:27
Numer GG: 0

Re: Terry Pratchett - Mistrz czy amator?

Post autor: Marcelus »

Jak na mój gust najbardziej barwna postać, za wyjatkiem oczywiście primo ŚMIERCI - HOHOHO A TERAZ SZYKUJCIE SIĘ NA ŚMIERĆ MARNI ŚMIERTELNICY!, jest Detrytus. Potęga! Na tropikach troglodyta, w lodówce Einstein. Wliczając w to etapy pośrednie przy stopniowych zmianach temperatur, uzyskujemy najbardziej barwna i złożoną postać w historii literatury...lub zwielokrotnienie jaźni :)


Ciekawe mątwy były tak ciekawskie....
Force
Bosman
Bosman
Posty: 1571
Rejestracja: sobota, 7 października 2006, 11:14
Numer GG: 0
Lokalizacja: piwnica

Re: Terry Pratchett - Mistrz czy amator?

Post autor: Force »

@Falka - Czemu Monstrous Regiment jest w serii a Ostatni Bohater nie? To śmieszne. Poza tym w Polskich książkach Ostatni Bohater radośnie figuruje pośród książek z Serii Świata Dysku.

Nie miej mi za złe ale będę używał poniższego podziału.
Obrazek

Swoją drogą Wee Free Men dla młodzieży? Dlaczego? Bo ma prostą fabułę? Skoro nie to nie wiem przez co, dawka agresji jest tam taka sama jak w innych jego książkach (odrąbywanie Senkom głów, picie na umór) czyli mała ; ) Prawda, Akwila była mała dziewczynką ale Susan też.
W razie dalszych wątpliwości mogę zrobić skana książki ze spisem :)
Nie trzeba, nie śmiem wątpić.

Nie znam się na wydawnictwach Brytyjskich ale pewnie nie jedno wydaje Pratchetta. Jakbyś wrzuciła jeszcze jakieś info na ten temat będę wdzięczny ;)
Polska Partia Piwa - Sekcja Paladynów Żubra
Obrazek
Obrazek
Falka
Tawerniana Wiewiórka
Tawerniana Wiewiórka
Posty: 2008
Rejestracja: poniedziałek, 23 sierpnia 2004, 15:54
Numer GG: 1087314
Lokalizacja: dziupla ^^
Kontakt:

Re: Terry Pratchett - Mistrz czy amator?

Post autor: Falka »

Po pierwsze, sorki za zwłoki, nie zaglądałam na forum.
Po drugie, fajna mapka. Zapisałam na dysk, przyda się :) Nie mam nic za złe, bo jej też będę używać. Jakby nie było, akcja wszystkich tych książek dzieje się na Dysku. Kłócić się można tylko o to, które tytuły należą do głównej serii.

Co reszty force'owego posta, to po kolei.
Ostatni bohater jest wydany w innej formie, niż reszta książek (przy okazji przez inne wydawnictwo) oraz jest za chudy, żeby być powieścią. Oczywiścienie wykluczam, że się mylę. W październiku, jak każdej jesieni, Pratchett będzie promował najnowszą książkę. Byłam na spotkaniu z nim w zeszłym roku, pójdę i teraz. Tyle że tym razem zapytam o Ostatniego Bohatera :) (i nie zapomnę aparatu;))

Miałam pogooglać i zweryfikować info, bo gdzieś czytałam, że OB nie jest częścią serii (to nie tylko mój wymysł), ale nie miałam czasu. Jak znajdę coś na ten temat (nie ważne, czy potwieradzające, czy obalające moją tezę) to zalinkuję. Jak ktoś inny znajdzie to wcześniej, to proszę o linka.

Co do brytyjskich wydawnictw, to wydawcy książek to nie moja branża - ja się zajmuję wydawcami czasopism :) Nie miałam czasu na sprawdzenie tego info, bom zapracowana ostatnio i trochę własnych projektów kończę w wolnym czasie, więc napiszę tylko to, co wiem. Corgi wydaje Świad Dysku od samego początku, tj. od pierwszego wydania Koloru Magii. Dlatego polegam na informacjach z ich książek. Rzuciłam okiem na książki Pratchetta na Amazonie (przyznaję - na pierwszą stronę tylko) i wszystkie są wydane przez Corgi. No dobra, wszystkie z wyjątkiem najnowszego 'Making money', które ma wydać ktoś inny.
Sblam! | "Orły są duże i tupią"
Tevery Best
Tawerniak
Tawerniak
Posty: 1271
Rejestracja: środa, 14 lutego 2007, 21:43
Numer GG: 10455731
Lokalizacja: Radzymin

Re: Terry Pratchett - Mistrz czy amator?

Post autor: Tevery Best »

A ja przeczytałem wreszcie coś ze Świata Dysku. Była to książka "Na glinianych nogach", która według powyższego schematu zalicza się do serii o Straży. I powiem tak... SUPER! Bardzo ciekawa fabuła, dużo zabawnych wątków i nazewnictwa, skrzy się humorem z jednej strony, a z drugiej nie jest tak płytkie i durne jak większość tego, co się ukazuje z literatury humorystycznej. Wręcz przeciwnie - jest w tym jakaś uniwersalna filozofia. Chyba wybiorę się do biblioteki poszukać czegoś więcej z Pratchetta.
Ravandil
Tawerniany Leśny Duch
Tawerniany Leśny Duch
Posty: 2555
Rejestracja: poniedziałek, 13 listopada 2006, 19:14
Numer GG: 1034954
Lokalizacja: Las Laurelorn/Dąbrowa Górnicza/Warszawa

Re: Terry Pratchett - Mistrz czy amator?

Post autor: Ravandil »

Tevery Best pisze:A ja przeczytałem wreszcie coś ze Świata Dysku. Była to książka "Na glinianych nogach", która według powyższego schematu zalicza się do serii o Straży. I powiem tak... SUPER! Bardzo ciekawa fabuła, dużo zabawnych wątków i nazewnictwa, skrzy się humorem z jednej strony, a z drugiej nie jest tak płytkie i durne jak większość tego, co się ukazuje z literatury humorystycznej. Wręcz przeciwnie - jest w tym jakaś uniwersalna filozofia. Chyba wybiorę się do biblioteki poszukać czegoś więcej z Pratchetta.
To masz tak samo jak ja :) Z pierwszego najazdu na bibliotekę wyniosłem "Blask Fantastyczny" i właśnie "Na glinianych nogach". Obie mi się bardzo spodobały i zacząłem szukać innych tomów z cyklu. Część wysępiłem od kumpli, część z biblioteki, ale teraz już brak mi źródeł... Trzeba będzie się na początku roku szkolnego przejść do EMPiK-u :)
Nordycka Zielona Lewica


Obrazek
http://www.lastfm.pl/user/Ravandil/

Obrazek
Gabriel-The-Cloud
Marynarz
Marynarz
Posty: 348
Rejestracja: niedziela, 5 sierpnia 2007, 21:29
Numer GG: 5181070
Lokalizacja: Gliwice/Ciemnogród

Re: Terry Pratchett - Mistrz czy amator?

Post autor: Gabriel-The-Cloud »

Rincewind! :D

Pierwszą książką Pratchetta, z jaką się zetknęłam była "Muzyka Duszy". Ciekawe, więc sięgnęłam po więcej. Po "Blask Fantastyczny". I było po mnie - Rincewind urzekł mnie do głębi ^^ Najbardziej podobały mi się chyba "Ciekawe Czasy" - tam było wszystko, co Tygrysek lubi najbardziej - Daleki Wschód i Rincewind. ^^ Z serią o Straży jeszcze nie miałam styczności - biblioteka miejska jest dość uboga pod tym względem, a w Empiku nigdy nie zdążę dobrnąc do litery P (bo po drodze Kossakowska...). Za to przy Wiedźmach szlag mnie trafił - to było nudne --'
ODPOWIEDZ