Jaki jest wasz ulubiony piszarz bajek i ulubiona bajka?

Biblioteka Światów

Ulubiony "bajarz" i bajka

Andersen i jego utwory
11
19%
Bracia Grimm
10
18%
Wiersze Tuwima
5
9%
Jan Brzechwa
5
9%
Ignacy Kraszewski
3
5%
Maria Konopnicka
1
2%
Inny...
22
39%
 
Liczba głosów: 57
Szelmon
Buńczuczny Tawerniak
Buńczuczny Tawerniak
Posty: 1441
Rejestracja: wtorek, 20 grudnia 2005, 19:04
Lokalizacja: Baile Atha Cliath
Kontakt:

Re: Jaki jest wasz ulubiony piszarz bajek i ulubiona bajka?

Post autor: Szelmon »

Bajki braci Grimm to chyba moje ulubione. Najulubiensza to o niegrzecznym chlopczyku, ktory ciagle dokuczal matce i nawet jak umarl, to mu raczka z grobu wystawala i sie biedna matula o ta raczke potknela...
Moje demony nie odchodza, zasypiaja, ale zawsze sa obecne. Ktos potrafi nucic dla nich ciche kolysanki, ja sam potrafie tylko ryczec im wprost do ucha piesni wojenne. Ten ktos, spiewajac, jednoczesnie kladzie delikatnie palec na moich ustach.
Kaczor
Marynarz
Marynarz
Posty: 380
Rejestracja: sobota, 18 listopada 2006, 16:52

Re: Jaki jest wasz ulubiony piszarz bajek i ulubiona bajka?

Post autor: Kaczor »

KRASZEWSKI? A nie chodzilo o Krasickiego? Bo jesli tak, to wlasie on i bajka pt."Lew i zwierzeta"....ew "Kruk i lis"
"Yet another beautiful moonlit night."-Alucard :D
Serge
Kok
Kok
Posty: 1275
Rejestracja: poniedziałek, 10 lipca 2006, 09:55
Numer GG: 9181340
Lokalizacja: tam, gdzie diabeł mówi dobranoc

Re: Jaki jest wasz ulubiony piszarz bajek i ulubiona bajka?

Post autor: Serge »

Jak byłem mały to czytałem bajki Oscara Wilde'a, ale to było tak dawno temu że nie potrafię sobie przypomnieć żadnego konkretnego tytułu. Ale chyba ciekawe były skoro do dzisiaj o tym pamiętam :D
Niebo i piekło są w nas, wraz ze wszelkimi ich bogami...

- Pussy Warhammer? - spytała Ouzi.
- Tak, to taki, gdzie drużynę tworzą same elfy. - odparł Serge.
Alucard
Bosman
Bosman
Posty: 2349
Rejestracja: czwartek, 22 marca 2007, 18:09
Numer GG: 9149904
Lokalizacja: Wrzosowiska...

Re: Jaki jest wasz ulubiony piszarz bajek i ulubiona bajka?

Post autor: Alucard »

Moje dzieicństwo- Bracia Grimm
Moja miłosć-Andersen
[Co Ty tutaj homoseksualizm propagujesz? :> -dop. FLK]

To co odkrywam do dzisiaj- Rosyjskie basnie ludowe ;D
Mroczna partia zjadaczy sierściuchów
Czerwona Orientalna Prawica
Carchmage
Trocheiczny Tawerniak
Trocheiczny Tawerniak
Posty: 668
Rejestracja: środa, 27 października 2004, 18:54
Numer GG: 3654146
Lokalizacja: Inonia.

Re: Jaki jest wasz ulubiony piszarz bajek i ulubiona bajka?

Post autor: Carchmage »

Kaczor pisze:KRASZEWSKI? A nie chodzilo o Krasickiego? Bo jesli tak, to wlasie on i bajka pt."Lew i zwierzeta"....ew "Kruk i lis"
Wybacz błąd, Kaczorze. Gdy tworzyłem ten temat, jeszcze byłem młody i głupi, nie wiedziałem, czym jest literatura i że taki błąd jest herezją. :P
Śnieżysta równina, biały krąg księżyca,
Całunem przykryta nasza okolica,
I zawodzą w lasach brzozy w bieli całe.
Kto zginął tu? Umarł? Nie ja sam skonałem?


(Sergiusz Jesienin, 1925)
Deep
Chorąży
Chorąży
Posty: 3712
Rejestracja: niedziela, 10 września 2006, 10:31
Lokalizacja: Wro

Re: Jaki jest wasz ulubiony piszarz bajek i ulubiona bajka?

Post autor: Deep »

Brzechwa rządzi 8)

Wychowałem isę na jego wierszach ;)
.
Lea
Marynarz
Marynarz
Posty: 249
Rejestracja: niedziela, 18 czerwca 2006, 20:16
Numer GG: 2956891
Lokalizacja: Celestrin
Kontakt:

Re: Jaki jest wasz ulubiony piszarz bajek i ulubiona bajka?

Post autor: Lea »

Alucard pisze:To co odkrywam do dzisiaj- Rosyjskie basnie ludowe ;D
Baśnie ludowe są najlepsze! Rosyjskich nigdy nie poznałam, więc wszystko przede mną, ale kiedyś zauroczyłam się brytyjskimi. Na przykład "czarodziejską chorągwią z Dunvegan", albo "Thomasem z Ercildourne" i historią z selkie (nie pamiętam tytułu). Szukam od jakiegoś czasu większego zbiorku, ale chyba raczej pozostaje mi internet :(

A co do bajek z dzieciństwa jeszcze, była taka książka "kozucha kłamczucha". Może nie ulubiona, ale na niej nauczyłam sie czytać - znałam ją na pamięć i przyzwyczaiłam się do wyglądu zapisanych wyrazów, tak że później rozpoznawałam je w innych książkach, a potem już poszło łatwo.
Zauważyłam, że bajeczki z dzieciństwa działają najlepiej jak się znajdzie wydanie identyczne z tym, jakie czytano nam w domu - pewnie głównie ze względu na ilustracje, na które gapimy się cały czas gdy np mama czyta stronę. Kiedyś odkopałam stary rzutnik i wkręciłam do niego kilka kliszek - to takie dziwne, niesamowite uczucie, zapach przypiekanej kliszy i te obrazki - to trochę tak, jakby wyjąć dzieciństwo z zamrażarki i jakiś fragment przerobić na nowo. Tylko tego głosu brakuje...
Z książkami jest to samo. Nadal trzymam te wszystkie małe "poczytaj mi mamo" i podobne. Nie umiem wyrzucać książek. Zwłaszcza takich magicznych.
telitha i lú...
Lajla
Pomywacz
Posty: 56
Rejestracja: środa, 27 czerwca 2007, 15:06
Numer GG: 8009316
Lokalizacja: gdzies tam...:P

Re: Jaki jest wasz ulubiony piszarz bajek i ulubiona bajka?

Post autor: Lajla »

calkowicie sie z Toba zgadzam Lea...... ja swoje wszystkie "zaczarowane" ksiazki trzymam w kartonie w mojej szafie...nawet te ze sztywnymi stronami....a uczylam sie czytac na utworze pod tytulem "Praczka" :lol: w sumie to tak bylam zafascynowana, ze do dzisiaj pamietam jej tresc....

mile wspominam rowniez "konika garbuska" czy "Dziewczynke z zapalkami"

Takie ksiązki to naprawde cos fantastycznego...... wiaza sie z nimi rozne mile wspomnienia.
Ja jak teraz sobie przypomne mame siedziaca obok mnie czytajaca mi obszerny zbior bajek .....to czuje jakbym unosila sie na takim zaczarowanym dywanie zapominajac o tym ile mam lat....ile wypilam na swojej 8nastce..... po prostu magia bajkowego swiata pochlania mnie bez reszty... :wink:
Kolejne państwo, kolejny system, kolejne życie, kolejna śmierć....
ODPOWIEDZ