Krzyżacy - wasza opinia

Biblioteka Światów
ODPOWIEDZ
makk
Tawerniany Zabójca Trolli
Tawerniany Zabójca Trolli
Posty: 425
Rejestracja: sobota, 4 listopada 2006, 23:10
Numer GG: 6386578
Lokalizacja: Łódz
Kontakt:

Post autor: makk »

Dzięki wielkie :!:
Obrazek Obrazek
Hope is the first step on the road to disappointment.
Szelmon
Buńczuczny Tawerniak
Buńczuczny Tawerniak
Posty: 1441
Rejestracja: wtorek, 20 grudnia 2005, 19:04
Lokalizacja: Baile Atha Cliath
Kontakt:

Post autor: Szelmon »

Nie ma sprawy, jestem osoba serdeczna i skora do pomocy, wiec zawsze mozesz liczyc na moja pomocna dlon, gdybys czegos jeszcze nie rozumial :wink:
Moje demony nie odchodza, zasypiaja, ale zawsze sa obecne. Ktos potrafi nucic dla nich ciche kolysanki, ja sam potrafie tylko ryczec im wprost do ucha piesni wojenne. Ten ktos, spiewajac, jednoczesnie kladzie delikatnie palec na moich ustach.
Eglarest
Chorąży
Chorąży
Posty: 3653
Rejestracja: sobota, 19 listopada 2005, 11:02
Numer GG: 777575
Lokalizacja: Poznań/Konin

Post autor: Eglarest »

LOL aja ni w zab zle zinterpretowalem szelmona wiec chyle czola i przepraszam ;)

myslalem ze mowi otym ze sie tawerniakom posow dlugich pisac niechce a powinni juz cos pisac a nie statsy nabijac tylko

aaa zmeczony jestem ide spac bo zaburzyl mi sie zmysl interpretacyjny

a co do opisow fakt pamietam ow temat...
Szelmon
Buńczuczny Tawerniak
Buńczuczny Tawerniak
Posty: 1441
Rejestracja: wtorek, 20 grudnia 2005, 19:04
Lokalizacja: Baile Atha Cliath
Kontakt:

Post autor: Szelmon »

I tak oto, drogie dzieci, Wielki Interpretator postradal zmysly, i udal sie na zasluzony spoczynek. :wink: :wink:
[I tak oto, drogie dzieci, Wielki Szelma został upomniany, i ma więcej nie spamować na forum - dop. BAZYL]
I tak oto, drogie dzieci, zlo zakrada sie chytrze i niepostrzezenie, gdy najmniej sie tego spodziewamy. I upomina.
Moje demony nie odchodza, zasypiaja, ale zawsze sa obecne. Ktos potrafi nucic dla nich ciche kolysanki, ja sam potrafie tylko ryczec im wprost do ucha piesni wojenne. Ten ktos, spiewajac, jednoczesnie kladzie delikatnie palec na moich ustach.
Elfin
Mat
Mat
Posty: 526
Rejestracja: wtorek, 10 kwietnia 2007, 17:37
Numer GG: 9599112

Post autor: Elfin »

Uwazam, ze Krzyzacy(obecnie lektura szkolna, co mnie bardzo cieszy) ma malo minusow... Ja doszukalem sie tylko jednego ale raczej nie przeszkadzajacego tym, ktorzy chca czytac... a mianowicie::
-Poczatek zawiera zbyt duzo opisow, co mnie nie przeszkadzalo {wrecz przeciwnie}, ale co niestety przeszkadza mniej cierpliwym czytelnikom...
A plusow niestety nie wypisze bo zajeloby to duzo czsu.. Powiem tyle::
Ksiazka zawiera duzo istotnych rzeczy z zycia sredniowiecznego:: obyczaje (ludowe jak i rycerskie) opisy tla sredniowiecza, wydarzenia.... i sporo o czlowieku;; Proponuje przeczytac jeszcze raz fragmenty mowiace o Jurandzie ze Spychowa.... To moze nas wiele nauczyc jak zyc....
Trankvilus
Marynarz
Marynarz
Posty: 371
Rejestracja: środa, 11 kwietnia 2007, 08:40

Post autor: Trankvilus »

Do książki nic nie mam, Sienkiewicz wielkim pisarzem był 8) Beletrystą nieco gorszym, ale nadal opisy bitew czyta się z przyjemnością. Był też rzetelny na tyle, na ile pozawalała mu ówczesna wiedza - Która nieco zmieniła się od pierwszej publikacji :wink: Od strony historycznej znaleźć można kilka nieścisłości, jednak nie psuje to odbioru (poczytajcie sobie o Lingwen-Semenie Olgierdowiczu - Sienkiewicz nie opisał go w książce, bo nie wiedział, że brał udział w bitwie pod Grunwaldem).
notabene - Film na podstawie książki uważam za równie udany :D Jeśli zapomnimy o tym, że oglądaliśmy LOTR i wrócimy te 50 lat wstecz, to była to produkcja naprawdę imponująca. Nawet dziś ogląda się ją całkiem przyjemnie, choć "zabiegi" mające imitować efekty specjalne niekiedy bawią :wink:
Pozdrawiam.
Koyaanisqatsi!
Neprijatel
Bombardier
Bombardier
Posty: 627
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2005, 18:30
Lokalizacja: ze wszond
Kontakt:

Post autor: Neprijatel »

"Krzyżacy" omawiani byli w pierwszej gimnazjum, jeśli dobrze pamiętam. Na pewno zaś dobrze pamietam, że nikomu się ta ksiażka nie podobała, ze wzgledu na rzekomą nudę. Ja natomiast lubię tę powieść, nie przeszkadzają mi sienkiewiczowskie historyczne nieścisłości. Jednakowoż teraz, po kilku latach, uważam "Krzyżaków" za w sumie płaską historię. No, ale wiadomo, pokrzepienie serc i takie tam.
leżę, patrzę w podłogę i nie chcę.
Ravandil
Tawerniany Leśny Duch
Tawerniany Leśny Duch
Posty: 2555
Rejestracja: poniedziałek, 13 listopada 2006, 19:14
Numer GG: 1034954
Lokalizacja: Las Laurelorn/Dąbrowa Górnicza/Warszawa

Post autor: Ravandil »

Jak dla mnie, "Krzyżacy" byli nieco nudni. Czytałem to w gimnazjum, a ten okres zbytnio mnie do czytania książek nie nastrajał. W każdym razie teraz czytam więcej. Wtedy akurat mi wypadł tydzień choroby (co zdarza sie bardzo rzadko), więc zebrałem się i przeczytałem. Dość przystępnie napisane, ogólnie przyzwoita robota, co nie zmienia faktu, że momentami potrafiła znużyć. Ale w porównaniu do "arcydzieł" niejakiej Musierowicz to i tak miło "Krzyżaków" wspominam, ponieważ, bądź co bądź, to jednak klasyka.
Nordycka Zielona Lewica


Obrazek
http://www.lastfm.pl/user/Ravandil/

Obrazek
Zamroczony mrrrok
Majtek
Majtek
Posty: 116
Rejestracja: środa, 28 marca 2007, 15:21
Numer GG: 7260540
Lokalizacja: Zza zadupia

Post autor: Zamroczony mrrrok »

No ja też ostatnio przeczytałem Krzyzakow... ulubiony momet-gdy Jurand dostaje berserker mode i wycina teutonicow jak szmatki(jakos przy czytaniu tego zawsze mi sie barbarian z DII przypomina :twisted:
Obrazek
Obrazek
Brilchan
Szczur Lądowy
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 20:57
Numer GG: 0

Re: Krzyżacy- wasza opinia

Post autor: Brilchan »

ja przeczytałem krzyżaków i to z przyjemnością
te wszystkie powęże i zbroje płytowe
nawet przyniosłem mojej polonistce instrukcje do BGII
żeby mogła się podłuczyć :D
ale i tak najlepsze były problemy sercowe Zbyszka
i stosunek Maciko do Jagienki
kolanka ku sobie rulez :D :D :D
Alucard
Bosman
Bosman
Posty: 2349
Rejestracja: czwartek, 22 marca 2007, 18:09
Numer GG: 9149904
Lokalizacja: Wrzosowiska...

Re: Krzyżacy- wasza opinia

Post autor: Alucard »

Brilchan pisze:ja przeczytałem krzyżaków i to z przyjemnością
te wszystkie powęże i zbroje płytowe
No fakt, to mogło ucieszyć, ale bez przesady ;D
Brilchan pisze:nawet przyniosłem mojej polonistce instrukcje do BGII
żeby mogła się podłuczyć :D
Nie wiem czy błąd celowy. Stawiam, że nie. Pilnuj się, bo wielki BAZYL czuwa i pożera dewastatorów polskiego :D
Ciekawe co na to polonistka. Ja z moim wuefista gadaliśmy na lekcji o D&D
Brilchan pisze:ale i tak najlepsze były problemy sercowe Zbyszka
Mój Ci łon, mój Ci? :D
Brilchan pisze:kolanka ku sobie rulez :D :D :D
No jak tak lubisz... ponoć każdy ma inny fetysz :D

A tak na uboczu, czyli w temacie, Krzyżacy do mnie nie przemówili. Juz bardziej Ogniem i mieczem, Pan Wołodyjowski i Potop (taki, w tej kolejności)
Mroczna partia zjadaczy sierściuchów
Czerwona Orientalna Prawica
Gość

Re: Krzyżacy - wasza opinia

Post autor: Gość »

Krzyżacy są jedną z moich ulubionych książeczek tuz obok Quo vadis :D :) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8)
Perzyn
Bosman
Bosman
Posty: 2074
Rejestracja: wtorek, 7 grudnia 2004, 07:23
Numer GG: 6094143
Lokalizacja: Roanapur
Kontakt:

Re: Krzyżacy - wasza opinia

Post autor: Perzyn »

A ja się nie zgodzę z peanami na cześć Krzyżaków. Lubię Sienkiwicza - W pustyni i w puszczy było dobre, Quo Vadis nawet bardzo a trylogię pochłonąłem z zapartym tchem. Za to Krzyżacy mi wyjątkowo nie podeszli. Jakieś to takie rozciągnięte, pełne dłużyzna i w_ogóle przynudnawe. Czytałem co prawda dawno, ale jak dla mnie powieść nie ma polotu a lektura nie jest jak w przypadku trylogii wciągająca. Przez inne książki Sienkiewicza niemal przelatywałem a przez Krzyżaków brnąłem.
szmitek
Szczur Lądowy
Posty: 2
Rejestracja: niedziela, 6 kwietnia 2008, 18:32

Re: Krzyżacy - wasza opinia

Post autor: szmitek »

Mam Krzyżaków w bibliografii mojej prezentacji maturalnej. Mój temat: "Jakie znaczenie ma mit dawnej Polski i rycerstwa w różnych epokach literackich? Omów zagadnienie, odwołując się do dwóch wybranych epok". Chciałbym się zapytać, gdzie w książce znajduje się fragment „Gdybym na ten przykład w bitwie na niego natarł, a nie zawołał, by się obrócił, jużci bym się hańbę na się ściągnął”? Są to słowa Maćka z Bogdańca przytoczone przez Ossowską w jej pracy "Ethos rycerski i jego odmiany", jako przykład zasady, że nie można uderzać od tyłu. Maćko chyba tylko z Lichtensteinem się bił, a tam nie ma takiego fragmentu.
Awatar użytkownika
BAZYL
Zły Tawerniak
Zły Tawerniak
Posty: 4853
Rejestracja: czwartek, 12 sierpnia 2004, 09:51
Numer GG: 3135921
Skype: bazyl23
Lokalizacja: Słupsk/Gorzów Wlkp.
Kontakt:

Re: Krzyżacy - wasza opinia

Post autor: BAZYL »

Słowa (dokładnie) Gdybym na ten przykład w bitwie z tyłu na niego natarł, a nie zawołał, by się obrócił, jużci bym hańbę na się ściągnął, ale czasu pokoju rozumem na hak nieprzyjaciela przywieść - tego się żaden prawy rycerz nie zasroma. padają przed połową 11 rozdziału.
Pierwszy Admirał Niezwyciężonej Floty Rybackiej Najjaśniejszego Pana, Postrach Mórz i Oceanów, Wody Stojącej i Płynącej...
szmitek
Szczur Lądowy
Posty: 2
Rejestracja: niedziela, 6 kwietnia 2008, 18:32

Re: Krzyżacy - wasza opinia

Post autor: szmitek »

Dziękuje. Maćko mówi to do księżne przed spotkaniem z Lichensteinem.
ODPOWIEDZ