Książki które lubię, książki które polecam...

Biblioteka Światów
ODPOWIEDZ
BochN
Majtek
Majtek
Posty: 126
Rejestracja: poniedziałek, 14 listopada 2005, 10:50
Numer GG: 12017892
Lokalizacja: Zimny dołek zwany Jelenią Górą

Re: Książki które lubię, książki które polecam...

Post autor: BochN »

:arrow: "Zakon krańca świata" tomy 1 i 2 M. L. Kossakowska - Wreszcie jakaś ciekawa wizja postapoklaliptycznego świata, bez broni nuklearnej, obcych i wielkich zaraz, a wszystko w grubej, mistycznej otoczce jaką lubi nam serwować pani Kossakowska (tak jak w np. "Siewcy wiatru") ciekawy świat sporo b. fajnych pomysłów a całość czyta się szybko i przyjemnie, jedyny element który jakoś nie przypadł mi do gustu to grafiki prezentowane w obu tomach, okładki są jeszcze całkiem ok. ale te w środku, hmm paskudne, (jak na mój gust oczywiście).

:arrow: "Podatek" Milena Wójtowicz - Lekka, zabawna i przyjemna opowieść, nie jest to może literatura wysokich lotów ale w długą podróż jak znalazł.

:arrow: "Łowca dusz" Jacek Piekara - Kolejny tom opowiadań o inkwizytorze Mordimerze Madderdinie jest równie dobry jeśli nie lepszy od swoich poprzedników a do tego te wydanie... cudne, twarda oprawa, szyte strony, to co lubię i doceniam.

:arrow: "Operacja dzień wskrzeszenia" Andrzej Pilipiuk - Jak dotąd wszystko co Pilipiuk napisał mi się podobało, mniej lub bardziej ale nie mogę powiedzieć żeby mnie od czegoś odrzuciło, tak jest i w tym przypadku, opowieść jest jak zawsze ciekawa i osadzona w było nie było, dosyć swojskich miejscach choć w tym wypadku czasy są dosyć.. niedzisiejsze, trzeba przy tym przyznać Pilipiukowi, że umie wyjątkowo ładnie opisać minione epoki, i ludzi którzy w nich żyli.

:arrow: "Prawda" Terry Pratchett - Najnowsza z wydanych na polskim rynku książek Pratchetta prezentuje zwykły dla niego b. wysoki poziom, zresztą co ja tam będę gadać, najlepiej zdobyć i przeczytać bo opowieść o pierwszej na Dysku gazecie wciąga niczym dobrze namoczone bagno i nie puszcza do ostatniej strony a potem zasysa raz jeszcze, bo książki Pratchetta warto czytać przynajmniej dwa razy.
De gustibus non est disputandum, no nie?
Werewolf
Pomywacz
Posty: 56
Rejestracja: czwartek, 22 marca 2007, 12:59
Numer GG: 0
Lokalizacja: Z miejsca gdzie psy d**ami szczekają a wrony zabijają się o znak "koniec świata"

Re: Książki które lubię, książki które polecam...

Post autor: Werewolf »

"Conan": "wojownik" i "barbarzyńca" Roberta E. Howarda. Całkiem fajne heroic fantasy, choć osobiście za tym gatunkiem nie przepadam. Trochę za szybko wszystko tam się dzieje... i ILOŚĆ tomów :shock: !!! Ale najważniejsze, że ciekawe no i prekursor kanonu.
Does it matter what is on the top?
Way too down below, that's how this werewolf burns in me
O God, I see the light again
I'm gonna be getting someone in my brain
Kruk
Majtek
Majtek
Posty: 126
Rejestracja: sobota, 17 lutego 2007, 23:28
Numer GG: 5250226
Lokalizacja: Trochę tu, więcej tam

Re: Książki które lubię, książki które polecam...

Post autor: Kruk »

Wszystko Neila Gaimana. W szczególności Amerykańscy Bogowie, Gwiezdny Pył i dwa zbiory opowiadań: Dym i Lustra oraz Rzeczy Ulotne.
Gaiman ma, jak dla mnie, multum świeżych pomysłów, okraszonych doskonałą, rozpoznawalną narracją i stylem (dla polskiego czytelnika spore znaczenia ma świetny przekład Pauliny Braiter, która zajęła się, jeśli mnie pamięć nie zawodzi, tłumaczeniem wszystkich wydanych w kraju książek tego autora).
Polecam też Dobry Omen Pratchetta i Gaimana. Lekka, ciekawa powieść.
A z rodzimych autorów zdecydowanie cykl o Mordimerze Jacka Piekary. Jak dotąd Sługa Boży, Młot na Czarownice, Miecz Aniołów i Łowcy Dusz. Same zbiory opowiadań (obszernych), w planie także powieść.
Sex, Drogen und Industrial
essence
Szczur Lądowy
Posty: 1
Rejestracja: środa, 11 lipca 2007, 17:20
Numer GG: 0

Re: Książki które lubię, książki które polecam...

Post autor: essence »

Przebrnęłam przez całe 37 stron, nie znalazłam (chyba) tego, czego szukałam, ale jestem już tak zdesperowana, że zapytam, chociaż może się wygłupię :P Mam nadzieję, że mi pomożecie...

Jakiś (dłuuuuugi) czas temu dorwałam książkę brata i siedzi mi w głowie do tej pory. To było naprawdę dawno, więc nie pamiętam ani tytułu, ani autora, w zasadzie jedyne co wiem - to że wtedy mi się podobała :P ;)
Ogólnie z tego co kojarzę, rzecz dotyczyła grupy zapaleńców RPG, a działa się w świecie gry... Więcej - niestety - nie jestem w stanie powiedzieć, ale jeśli ktokolwiek z Was kojarzy taki motyw z jakiejkolwiek książki - będę BARDZO wdzięczna za wskazówki.
Po prostu muszę ją jeszcze raz przeczytać. ;)
Alucard
Bosman
Bosman
Posty: 2349
Rejestracja: czwartek, 22 marca 2007, 18:09
Numer GG: 9149904
Lokalizacja: Wrzosowiska...

Re: Książki które lubię, książki które polecam...

Post autor: Alucard »

Coelho pod każda postacią. Więcej nie trzeba mówić. Ksiażki krótkie, ale zmuszające do refleksji. Dla mnie najlepsza literatura jaka czytałem.

WARTO WYCINAC DRZEWA!!! NA POHYBEL EKOLOGOM!!!
Mroczna partia zjadaczy sierściuchów
Czerwona Orientalna Prawica
Sainkroth
Szczur Lądowy
Posty: 6
Rejestracja: wtorek, 10 lipca 2007, 21:51

Re: Książki które lubię, książki które polecam...

Post autor: Sainkroth »

Dzisiaj skończyłem 3 tom powieści Rity Monaldi i Francesco Sortiego "Veritas".
Ogólnie bardzo polecam wszystkie książki, czyli "Imprimatur", "Secretum", "Veritas", a już niedługo także "Mysterium", które będzie chyba wieńczyć całą historię. Polecam w szczególności osobom zainteresowanym historią, bo można z tego naprawdę dużo ciekawych rzeczy wyciągnąć, których nie znajdziecie w podręcznikach. Całość akcji dzieje się w czasach najazdu turków (i okresie po oblężeniu Wiednia), czyli przełom XVII-XVIII w.

A tak poza tym mogę jeszcze rzucić ciekawymi, pewnie znanymi wielu tytułami - "Piekło i szpada" Feliksa W. Kresa; "Uczeń Skrytobójcy" Robin Hobb; "Cień Templariusza" Nurii Masot; i zdecydowanie osławioną już książkę o odpychającym na początku tytule "Imię Róży" Umberta Eco.

Jeszcze co do książek historycznych, Kazimierz Korkozowicz i przygody Czarnego ;)
Deep
Chorąży
Chorąży
Posty: 3712
Rejestracja: niedziela, 10 września 2006, 10:31
Lokalizacja: Wro

Re: Książki które lubię, książki które polecam...

Post autor: Deep »

Jestem w fazie czytania trylogii o Reinmmarze de Bielau Sapkowskiego (tzn jestem po Narrenturmie i Bożych Bojownikach, czeka mnie jeszce Lux Perpetua) i jestem na prawdę pod wrażeniem. Bardzo mi się książki podobają i polecam z całego serca.
.
Falka
Tawerniana Wiewiórka
Tawerniana Wiewiórka
Posty: 2008
Rejestracja: poniedziałek, 23 sierpnia 2004, 15:54
Numer GG: 1087314
Lokalizacja: dziupla ^^
Kontakt:

Re: Książki które lubię, książki które polecam...

Post autor: Falka »

Deep, nie polecaj za szybko, jeszcze Lux Perpetua przed Tobą... Która, w porównaniu z poprzednimi częściami, wypada niezbyt dobrze. Nic więcej nie napiszę, żeby nie spoilerować (choć korci mnie bardzo).
Ogólnie seria zapowiada się bardzo dobrze, ale po przeczytaniu wszystkich 3 tomów jest tylko dobra. Coś Sapkowskiemu ostatnie tomy nie wychodzą... (podobnie było w przypadku Wiedźmina).

Ze swojej strony natomiast polecę Rzeczy ulotne Gaimana. Właśnie sobie kończę powoli czytanie i jestem zadowolona. Całość zasługuje na mocne 5 mimo że dwa opowiadania mi się nie podobały w ogóle (ale czym są dwa pośród trzydziestu?). Za to było kilka perełek, do których będę wracać -- chociażby taki Goliat, napisany specjalnie dla braci Wachowskich przed premierą pierwszej części Matriksa (podobno jest dostępny na oficjalnej stronie filmu, nie chciało mi się szukać). Świetny jest także wiersz o dniu, w którym przybyły spodki i tekst o tym, jak rozmawiać z dziewczynami na prywatkach. Gaiman rządzi, jak zawsze :)
Sblam! | "Orły są duże i tupią"
Ardel
Kok
Kok
Posty: 1015
Rejestracja: sobota, 13 stycznia 2007, 20:32
Numer GG: 8570942
Lokalizacja: Shadar Logoth

Re: Książki które lubię, książki które polecam...

Post autor: Ardel »

A ja polecam bardzo trylogię 'Zima Świata' Michael'a Scott'a Rohan'a

Jedna z najlepszych czytanych przeze mnie książek. Postawiłbym 6 z minusem. Bardzo dobrze opisane są uczucia bohatera, choć książka jest pisana w trzeciej osobie. Prawdziwa perełka
Jelcyn
Bombardier
Bombardier
Posty: 643
Rejestracja: niedziela, 12 czerwca 2005, 15:41
Numer GG: 9025892
Lokalizacja: Bydgoskie przedmieścia mrokiem zalane...
Kontakt:

Re: Książki które lubię, książki które polecam...

Post autor: Jelcyn »

To może ja zaproponuje kilka mniej znanych książek, raczej podchodzących pod lektury (bądź nimi będące)
"Medaliony" Zofii Nałkowskiej - 70 stron napisanych niezwykle prostym, czasem wręcz ubogim językiem, które dzięki genialnie wkomponowanym przemilczeniom i relacjom naocznych świadków, opowiadają o losach Polaków i Żydów podczas II Wojny Światowej.

Polecam także opowiadania Stefana Żeromskiego pt. "Rozdziobią nas kruki i wrony" i "Echa leśne" - oddające nastroje po powstaniu, opisujące ludzi, których pokonano.

Wartą przeczytania uważam książkę pt. "Zew Krwi" Jacka Londona (ten od "Białego Kła") - mówiąca o życiu psów-wilków podczas gorączki złota na Alasce. Mocno nacechowana wartościami pionierskimi charakterystycznymi dla tego okresu w historii Ameryki.

A także "Starą Baśń" Józefa Ignacego Kraszewskiego - myślałem, że będzie nudna, z tymi swoimi przydługimi opisami przyrody, ale jestem w połowie książki i powiem, ze potrafi wciągnąć, a że opisuje kulturę Słowian, może okazać się przydatna dla Mistrzów gry, którzy lubią "Druidzkie" klimaty.
"It is often said that before you die your life passes before your eyes. It is in fact true. It's called living."
-- Terry Pratchett
"Z głupotą się nie walczy, głupotę się omija"
Trankvilus
Marynarz
Marynarz
Posty: 371
Rejestracja: środa, 11 kwietnia 2007, 08:40

Re: Książki które lubię, książki które polecam...

Post autor: Trankvilus »

muszewpisac10znakow
Ostatnio zmieniony czwartek, 17 lipca 2014, 11:19 przez Trankvilus, łącznie zmieniany 1 raz.
Koyaanisqatsi!
Loki6
Szczur Lądowy
Posty: 2
Rejestracja: piątek, 27 lipca 2007, 13:55
Numer GG: 8332212
Lokalizacja: Wawa

Re: Książki które lubię, książki które polecam...

Post autor: Loki6 »

polecam całą serię Terrego Godkina o "MIeczu Prawdy" bardzo wciągające książki ale dla niektórych za grube(ok. 1000 stron każda<to jest średnia jedne więcej drugie mniej>)
Ravandil
Tawerniany Leśny Duch
Tawerniany Leśny Duch
Posty: 2555
Rejestracja: poniedziałek, 13 listopada 2006, 19:14
Numer GG: 1034954
Lokalizacja: Las Laurelorn/Dąbrowa Górnicza/Warszawa

Re: Książki które lubię, książki które polecam...

Post autor: Ravandil »

Przeczytałem właśnie "Dzienny Patrol", drugie ogniwo trylogii Siergieja Łukjanienki. Wrażenia? Wiedziałem, że seria ma raczej specyficzny klimat, raczej takie "subtelne" fantasy, w "Dziennym Patrolu" akcji jest odczuwalnie mniej niż w "Nocnym Patrolu", do tego bardzo wolno się rozkręca, a pierwsze 1/3 książki jest przegadane (co nie znaczy, że nie ma tam istotnych wydarzeń). A co najlepsze... dalej świetnie się to czyta. Nie wiem, czy to moje umiłowanie do rosyjskiej literatury, czy do fantasy samego w sobie, ale uważam tę książkę za godną uwagi :)
Nordycka Zielona Lewica


Obrazek
http://www.lastfm.pl/user/Ravandil/

Obrazek
Tevery Best
Tawerniak
Tawerniak
Posty: 1271
Rejestracja: środa, 14 lutego 2007, 21:43
Numer GG: 10455731
Lokalizacja: Radzymin

Re: Książki które lubię, książki które polecam...

Post autor: Tevery Best »

Pewnie wiele osób już to mówiło (tak mi się z pamięci wydaje), ale co tam. "Operacja Dzień Wskrzeszenia" Andrzeja Pilipiuka. Genialna książka, choć ma 500 stron, wchłonąłem ją nosem w jeden dzień. Wartka akcja, wyraziści bohaterowie, świetnie skonstruowany świat przedstawiony, zgadzają się wszystkie detale. Perfekcyjna książka.
Jelcyn
Bombardier
Bombardier
Posty: 643
Rejestracja: niedziela, 12 czerwca 2005, 15:41
Numer GG: 9025892
Lokalizacja: Bydgoskie przedmieścia mrokiem zalane...
Kontakt:

Re: Książki które lubię, książki które polecam...

Post autor: Jelcyn »

Hmm, to ja polecę coś stonowanego mianowicie "Wyspy Bezludne" Waldemara Łysiaka. Książka opowiada o samotności różnych ludzi, którzy byli zesłani, więzieni na wyspach, lub się na nich rozbili. Mamy tu samotność Robinsona Crusoe, Napoleona Bonaparte, generalnie o ludziach samotnych przez pryzmat wysp (kurde, ale to ciężko wytłumaczyć, lepiej sami przeczytajcie). Łysiak, pomimo jego charakterystycznego, rozlazłego stylu pisania, skrzy intelektem, a opowiadanie o wyspie Robinsona po prostu powala swą przewrotnością i ironią. Gorąco polecam.
"It is often said that before you die your life passes before your eyes. It is in fact true. It's called living."
-- Terry Pratchett
"Z głupotą się nie walczy, głupotę się omija"
Gabriel-The-Cloud
Marynarz
Marynarz
Posty: 348
Rejestracja: niedziela, 5 sierpnia 2007, 21:29
Numer GG: 5181070
Lokalizacja: Gliwice/Ciemnogród

Re: Książki które lubię, książki które polecam...

Post autor: Gabriel-The-Cloud »

"Zakon Krańca Świata" tom pierwszy i drugi. Powodów jest kilka. Primo: Maja Lidia Kossakowska nigdy badziewia nie napisała ;) Kobieta ma ciekawy styl, Przystępny, a jednocześnie z klasą. Sekundo: fabuła jak dla mnie jest dość oryginalna - nie nudziłam się ani razu podczas czytania ;) Tertio: jak zawsze genialne postacie - gburowaty Lars Bergerson, tajemniczy szef Tancerzy Angelos, szurnięta Miriam... Tak, to zdecydowanie warto przeczytać - doskonała zabawa, jak przy każdej książce tejże autorki. Jedna rada: lepiej zacząć czytać w trakcie jakiś dni wolnych, bo cholernie wciąga ;P
Deep
Chorąży
Chorąży
Posty: 3712
Rejestracja: niedziela, 10 września 2006, 10:31
Lokalizacja: Wro

Re: Książki które lubię, książki które polecam...

Post autor: Deep »

Z czystym sumieniem mogę wam polecić "Dzienniki Gwiazdowe" Lema. Książka bardzo przypada do gustu. Mnóstwo absurdalnego humoru, zabawnych sytuacji wciąga jak nic.
.
ODPOWIEDZ