Poprawna polszczyzna

Pytania, sugestie i propozycje zmian na forum.
ODPOWIEDZ

Czy wulgaryzmy na forum powinny być cenzuowane?

Tak, bezwzględnie.
5
29%
Nie, zakaz przeklinania to zakaz.
12
71%
 
Liczba głosów: 17
Tiutlivel
Szczur Lądowy
Posty: 14
Rejestracja: piątek, 3 sierpnia 2007, 18:49
Numer GG: 0
Lokalizacja: Podmrok

Re: Tylko dla dzieci??

Post autor: Tiutlivel »

Primo Zauwaz ze w dziale bodajze "nowa ankieta" napisalam mam nadzieje jasno ze: pisze z Francji a tu jest (nie wiem czy wiesz) francuski uklad klawiatury. Wiesz nie jest latwo przestawic sie z jednego ukladu klawiszy na drugi kiedy jest sie tu 2 tygodnie. Paluszki same mi udezaja w niewlasciwe klawisze :? Co ja ci poradze??
To nie tak, że boję się umrzeć. Po prostu nie chciałabym być w pobliżu, kiedy to się stanie.

Ludzie bardziej obawiają się śmierci niż bólu. To dziwne, że odczuwają lęk przed śmiercią. Życie rani bardziej niż ból.
Tiutlivel
Szczur Lądowy
Posty: 14
Rejestracja: piątek, 3 sierpnia 2007, 18:49
Numer GG: 0
Lokalizacja: Podmrok

Re: Tylko dla dzieci??

Post autor: Tiutlivel »

W zasadach forum napisane jest tez ze w razie niemoznosci uzywania polskich znakow nalezy poslugiwac sie literami podobnymi (np zamiast o z kreska pisac o) Taksamo jesli chodzi o te a co mi podkresliles / as. Jak mam twoim zdaniem napisac "zwiazanego" bez tej literowki??? Mam uzyc tablicy znakow binarnych??? Sorki ale to za duzo pracy.
To nie tak, że boję się umrzeć. Po prostu nie chciałabym być w pobliżu, kiedy to się stanie.

Ludzie bardziej obawiają się śmierci niż bólu. To dziwne, że odczuwają lęk przed śmiercią. Życie rani bardziej niż ból.
fds
Tawerniany Che Wiewióra
Tawerniany Che Wiewióra
Posty: 1529
Rejestracja: niedziela, 13 listopada 2005, 16:55
Numer GG: 0
Lokalizacja: Warszawa

Re: Tylko dla dzieci??

Post autor: fds »

We Francji jest używana klawiatura qwerty lub azerty. Podejrzewam, że masz azerty. Wyobraź sobie, ze na tej klawiaturze masz wszystkie litery łacińskiego alfabetu. Nie wiem, dlaczego taka klawiatura miałaby powodować, że człowiek pisze jak skończony analfabeta. Zauważ, że nie robisz literówek, tylko chamskie, głupie błędy ortograficzne. Nie jest to nieużywanie polskich liter, czyli pisanie "a" zamiast "ą" etc (co jest oczywiście dopuszczalne na forum), lecz normalne błędy których dziecko w 2 klasie podstawówki nie powinno robić.

Słowo "związanego" napisałaś "zwiozanego", to nie jest dopuszczalne i nie będzie dopóki jestem na tawernie.

[Podobnie z pisownią słowa "historia". A teraz proszę zakońćzyć offtopic - dop. BAZYL]

Wynikło małe zamieszanie, jednocześnie ja przenosiłem a BAZYL wywalał.
Tiutlivel w zaginionym poście pisze:Hmmm nie nie zakoncze ani mi to w glowie. Jestem na tym forum 1 dzien uwzglednij to. W swoich postach jestem uprzejma i nie staram sie nikogo obrazic ale widze ze nie jestem traktowana tak samo
fds pisze:Zauważ, że nie robisz literówek, tylko chamskie, debilne błędy ortograficzne.
Nornalnie (Na innych forach internetowych) sprawdzam wszystko w Wordzie poniewaz mam dysortografie ale to wymagaloby sciągniecia polskiej wersji Word (przynajmniej ja nie znam innej mozliwosci). Mozecie mnie nawet zbanowac wiecie,nie za bardzo mi zalezy. Jesli nie pozwalasz na takie literowki (ktorych staram sie unikac jak moge) i w zamian za moja uprzejmosc nazywasz mnie debilem (debilne blendy) to radze sie nawrocic. Nie oceniaj czlowieka po ilosci postow na forum a juz na_pewno nie oceniaj czlowieka na samym wstępie kiedy jeszcze ani razu ze mna nie rozmawiales/as.
Primo: Po chwili się poprawiłem, jak sama widzisz, zarówno płeć (co przepraszam za pomyłkę, ale mi akurat wisi czy kobieta czy mężczyzna robi błędy, traktuję tak samo), jak i zwrot "debilnych błędów" choć to jedynie ze względów estetycznych. Nie mam tolerancji dla analfabetyzmu w internecie i nie będę mieć. Korzystając z internetu ma się dziesiątki sposobów na sprawdzenie pisowni, słów i czego tam człowiek sobie zechce, można pisać w dokumentach google, można używać firefox'a, opery, ściągnąć sobie pakiet słowników do OpenOffice'a, korzystać z pwnu i jego słowników, jest mnóstwo sposobów. Nie bądź przewrażliwiona, nie nazwałem Ciebie debilką, tylko uznałem za takie błędy które popełniasz. Dla Twojej wiadomości: 3/4 administracji jest dyslektykami czy coś, nie przeszkadza to jej w pisaniu bez błędów ortograficznych. Ba! Osoby te pełnią rolę korektorów. Wymówka "jestem dys i moge robic błędy" jest jedynie wymówką. Nie jest uznawana za żadne wytłumaczenie.
Obrazek
Podręczniki za darmo:
Shadowrun 2ed
DnD v3.5
Mekow
Bosman
Bosman
Posty: 1784
Rejestracja: niedziela, 28 maja 2006, 19:31
Numer GG: 0
Lokalizacja: A co Cię to obchodzi? :P

Re: Poprawna polszczyzna

Post autor: Mekow »

Przy pisaniu posta warto dodać opcję "sprawdź pisownię" - tam gdzie są: "Podgląd", "Wyślij" itp.
Coś takiego mam na poczcie na Wirtualnej Polsce i jest bardzo wygodne.
Zapewniam, że błędów będzie mniej, forum będzie lepiej wyglądać, no i będzie wygodniej pisać posty.
Ostatnio bardzo mało sesji się tu gra... ciekawe dlaczego?
Odnosi się wrażenie, że to forum wymiera :?





Ostatnio edytowano piątek, 30 luty 2012, 14:76 przez Mekow, łącznie edytowano 28 razy
Phoven
Bosman
Bosman
Posty: 1691
Rejestracja: piątek, 21 lipca 2006, 16:39

Re: Poprawna polszczyzna

Post autor: Phoven »

Mekow pisze:Przy pisaniu posta warto dodać opcję "sprawdź pisownię" - tam gdzie są: "Podgląd", "Wyślij" itp.
Coś takiego mam na poczcie na Wirtualnej Polsce i jest bardzo wygodne.
Zapewniam, że błędów będzie mniej, forum będzie lepiej wyglądać, no i będzie wygodniej pisać posty.
Wybacz ale gdybym miał sam duże problemy z poprawną pisownią to każdy tekst wstawiałbym do OO Texta bądź Worda - to wbrew pozorom nie jest trudne ;P
Zresztą - i tak pozostaje kluczowe pytanie - kto ma wystarczające umiejentości by coś takeigo stworzyć i wystarczająco dużo czasu by poświęcać się dla takiej głupoty ;P
fds
Tawerniany Che Wiewióra
Tawerniany Che Wiewióra
Posty: 1529
Rejestracja: niedziela, 13 listopada 2005, 16:55
Numer GG: 0
Lokalizacja: Warszawa

Re: Poprawna polszczyzna

Post autor: fds »

Phoven pisze:Zresztą - i tak pozostaje kluczowe pytanie - kto ma wystarczające umiejentości by coś takeigo stworzyć i wystarczająco dużo czasu by poświęcać się dla takiej głupoty ;P
To nie jest niemożliwe do wykonania, ale IMHO bezsensowne. Nie dość, że kolejny śmieciowaty dodatek, to i tak każdy ma albo fx'a, albo Opere etc które same pisownie sprawdzą :) Co prawda nie wiem w jaki sposób to to odpalić na Operze, wiem, że jest i tyle.
Obrazek
Podręczniki za darmo:
Shadowrun 2ed
DnD v3.5
Awatar użytkownika
BAZYL
Zły Tawerniak
Zły Tawerniak
Posty: 4853
Rejestracja: czwartek, 12 sierpnia 2004, 09:51
Numer GG: 3135921
Skype: bazyl23
Lokalizacja: Słupsk/Gorzów Wlkp.
Kontakt:

Re: Poprawna polszczyzna

Post autor: BAZYL »

Opera sama to odpala jeżeli masz na kompie zainstalowane to: http://aspell.net/win32/
Pierwszy Admirał Niezwyciężonej Floty Rybackiej Najjaśniejszego Pana, Postrach Mórz i Oceanów, Wody Stojącej i Płynącej...
Force
Bosman
Bosman
Posty: 1571
Rejestracja: sobota, 7 października 2006, 11:14
Numer GG: 0
Lokalizacja: piwnica

Re: Poprawna polszczyzna

Post autor: Force »

fds pisze:Co prawda nie wiem w jaki sposób to to odpalić na Operze, wiem, że jest i tyle.
Też niedawno miałem do czynienia z Operą i po tym co napisała Falka [Nie przypominam sobie, żebym coś takiego pisała... - dop. FLK] czyli że Opera sama sprawdza błędy poczułem się jak ignorant bo nigdzie nie mogłem tego znaleźć. ^^ Hurra nie jestem sam. :P
BAZYL pisze: Opera sama to odpala jeżeli masz na kompie zainstalowane to: http://aspell.net/win32/
Dlatego właśnie teraz skrobie sobie w fx i nie muszę sobie zawracać głowy żadnymi pluginami i pierdołami.
Polska Partia Piwa - Sekcja Paladynów Żubra
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
BAZYL
Zły Tawerniak
Zły Tawerniak
Posty: 4853
Rejestracja: czwartek, 12 sierpnia 2004, 09:51
Numer GG: 3135921
Skype: bazyl23
Lokalizacja: Słupsk/Gorzów Wlkp.
Kontakt:

Re: Poprawna polszczyzna

Post autor: BAZYL »

To nie jest plugin - on nie ingeruje w Operę - ona po prostu zeń korzysta.
Pierwszy Admirał Niezwyciężonej Floty Rybackiej Najjaśniejszego Pana, Postrach Mórz i Oceanów, Wody Stojącej i Płynącej...
Ravandil
Tawerniany Leśny Duch
Tawerniany Leśny Duch
Posty: 2555
Rejestracja: poniedziałek, 13 listopada 2006, 19:14
Numer GG: 1034954
Lokalizacja: Las Laurelorn/Dąbrowa Górnicza/Warszawa

Re: Poprawna polszczyzna

Post autor: Ravandil »

A najlepiej to pisząc posta uważać na własną ortografię. Mnie tam zbytnio nie obchodzi, czy pisząc w fx'ie program sprawdza mi błędy czy nie. Po prostu staram się ich nie robić. Potem prowadzi to do tego, że ktoś się przyzwyczaja, że coś sprawdza mu błędy. Nie chce mu się pracować nad tym, a na codzień tłumaczy się dysleksją lub dysortografią, gdy musi coś ręcznie napisać. Dlatego najlepiej nie zdawać się całkowicie na program i mnie zbytnio nie obchodzi gdzie się sprawdzanie błędów włącza, i to nie jest wielki problem :)
Nordycka Zielona Lewica


Obrazek
http://www.lastfm.pl/user/Ravandil/

Obrazek
Nekonushi
Bombardier
Bombardier
Posty: 890
Rejestracja: piątek, 22 września 2006, 10:04
Numer GG: 10332376
Skype: p.kot.l.
Lokalizacja: W-wa
Kontakt:

Re: Poprawna polszczyzna

Post autor: Nekonushi »

Muszę Ci przyznać rację - ja robię to podobnie, tzn. jak coś piszę to sam staram się korzystać z polfontów, interpunkcji i przede wszystkim z mózgownicy, ale FX się przydaje, bo każdemu, nawet najlepszemu poloniście zdażają się błędy. Wtedy pyk, przeczytać, znaleźć na czerwono podkreślone wyrazy, odpukać, poprawić i gotowe.
Obrazek
Obrazek
Czerwona Orientalna Prawica
Jelcyn
Bombardier
Bombardier
Posty: 643
Rejestracja: niedziela, 12 czerwca 2005, 15:41
Numer GG: 9025892
Lokalizacja: Bydgoskie przedmieścia mrokiem zalane...
Kontakt:

Re: Poprawna polszczyzna

Post autor: Jelcyn »

I przede wszystkim przeczytać posta ze dwa czy trzy razy, aby uniknąć błędów składniowych, czy popularnego zagmatwania i niejasności. takie chaotyczne posty naprawdę ciężko się czyta. Żeby nie zaleciało offtopem powiem, że samemu staram się wyłapywać błędy, wbrew pozorom nie jest to takie trudne, a że od czasu zalogowania się na tym forum moje zdolności językowe znacznie się poprawiły, najczęściej są to błędy wynikłe z nieskoordynowanego wciskania klawisza "alt" z innymi klawiszami. Wiem, ze na tym forum nie jest to uważane za błąd, ale strasznie mnie wkurza.
"It is often said that before you die your life passes before your eyes. It is in fact true. It's called living."
-- Terry Pratchett
"Z głupotą się nie walczy, głupotę się omija"
Samanta
Marynarz
Marynarz
Posty: 280
Rejestracja: czwartek, 10 stycznia 2008, 21:13
Numer GG: 4667494
Lokalizacja: NY
Kontakt:

Re: Poprawna polszczyzna

Post autor: Samanta »

Ja polecam zainstalowanie Mozilli. W ustawieniach można sobie ustawić słownik i wszystko wam poprawia tak jak w "Wordzie". Ja mieszkam w USA i nie mam polskich znaków wiec coś takiego jest mi bardzo potrzebne bo jak pisze np: "krol" Mozilla podkreśla mi i poprawia na "król" co jest bardzo przydatne ;)
Samanta Bloodmoon

Fire and ice, somehow existing together without destroying each other. More proof that I belonged with him.
-Bella Cullen, Breaking Dawn
Zapomniany
Szczur Lądowy
Posty: 7
Rejestracja: piątek, 28 marca 2008, 21:02
Numer GG: 0

Upadek obyczajów

Post autor: Zapomniany »

Krążąc bez ładu i składu po forum mojego dawnego gimnazjum trafiłem na taki o to post:
co racja to racja do d&d potrencznikw pare jest i troszke kosztujom tak samo warhammer 2 edycja ale jeśli chodzi o warhammerka to da sie dobrze grać jeśli sie ma tylko podstawowy podręcznik i dobrego MG (ja nie jestem dobrym mg, a i ostatnio niemam z kim pograć chociaż tera długi weekend i licealiści typu muj barat juz rok nauki zakończyli- trzecioklasiści ma sie rozumieć- to tera sie troche pogra( chętnych zapraszam do wspulnej gry kontakt: gg xxxxxxx-pisać o dowolnych godzinach, ale najczęsciej w godzinach 16-01w nocy))
(pisownia bez zmian)
Szczerze-jestem przerażony. Nie uważam się za geniusza jeżeli idzie o pisanie, ale jest coś takiego jak autokorekta w przeglądarce(jak nie ma to wordpad zostaje zawsze). Zawsze uważałem graczy rpg za ludzi inteligentnych, oczytanych... A ten post o autorze raczej dobrze nie świadczy. Chwała za to, że moi gracze są raczej rozgarnięci. Inaczej już dawno rzuciłbym to w cholerę...
"Verba volant, scripta manet"
Awatar użytkownika
BAZYL
Zły Tawerniak
Zły Tawerniak
Posty: 4853
Rejestracja: czwartek, 12 sierpnia 2004, 09:51
Numer GG: 3135921
Skype: bazyl23
Lokalizacja: Słupsk/Gorzów Wlkp.
Kontakt:

Re: Upadek obyczajów

Post autor: BAZYL »

Widzisz, ten post, który cytujesz w żadnym razie nie świadczy o erpegowcach, a wyłącznie o osobniku który to pisał. I nawet nie chodzi tutaj o błędy które robi (pal je licho!), ale o niestaranność, której się dopuścił tak pisząc.

Ale abstrahując - nie rozumiem idei tego tematu. Czy ten post ma on jakieś przełożenie na RPG, czy powinniśmy go przenieść do tematu z dyskusją o pisowni?
Pierwszy Admirał Niezwyciężonej Floty Rybackiej Najjaśniejszego Pana, Postrach Mórz i Oceanów, Wody Stojącej i Płynącej...
kaziu
Mat
Mat
Posty: 403
Rejestracja: niedziela, 19 listopada 2006, 21:36
Numer GG: 7230085
Lokalizacja: Sagan

Re: Upadek obyczajów

Post autor: kaziu »

Jak widać gra w DnD, to widać po jego pisowni...(dzołk)

Nie powiem, że świat na psy schodzi, ale ludzie muszą pisać poprawniej bo teraz to ja piszę lepiej choć mam dyslekcję, dysortografię.
Ci ludzie mają po prostu dysmózgie...
Force
Bosman
Bosman
Posty: 1571
Rejestracja: sobota, 7 października 2006, 11:14
Numer GG: 0
Lokalizacja: piwnica

Re: Upadek obyczajów

Post autor: Force »

kaziu pisze:Nie powiem, że świat na psy schodzi, ale ludzie muszą pisać poprawniej bo teraz to ja piszę lepiej choć mam dyslekcję, dysortografię.
Ci ludzie mają po prostu dysmózgie...
Mają dys... Oni są po prostu młodzi :) Drukowana netykieta powinna być dołączana z pakietem startowym Neo albo innego dostawcy internetowego.
Polska Partia Piwa - Sekcja Paladynów Żubra
Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ