Grzegorz Turnau

Polana Lorien
Carchmage
Trocheiczny Tawerniak
Trocheiczny Tawerniak
Posty: 668
Rejestracja: środa, 27 października 2004, 18:54
Numer GG: 3654146
Lokalizacja: Inonia.

Grzegorz Turnau

Post autor: Carchmage »

Hm, co sądzicie o Grzgorzu Turnau? To też jest poezja spiewana (która znalazła wziecie wśród niektórych eRPeGowców :) ), moja ulubiona ze wszystkich innych. Jeśli macie ulubiona piosenke, to jaką?
Śnieżysta równina, biały krąg księżyca,
Całunem przykryta nasza okolica,
I zawodzą w lasach brzozy w bieli całe.
Kto zginął tu? Umarł? Nie ja sam skonałem?


(Sergiusz Jesienin, 1925)
Carchmage
Trocheiczny Tawerniak
Trocheiczny Tawerniak
Posty: 668
Rejestracja: środa, 27 października 2004, 18:54
Numer GG: 3654146
Lokalizacja: Inonia.

Post autor: Carchmage »

Ja obecnie słucham "Cafe Sułtan", czyli piosenki kabaretu Starszych Panów w wykonaniu Turnaua. Ze starszych płyt lubi najbardziej "Znów wędrujemy".
Śnieżysta równina, biały krąg księżyca,
Całunem przykryta nasza okolica,
I zawodzą w lasach brzozy w bieli całe.
Kto zginął tu? Umarł? Nie ja sam skonałem?


(Sergiusz Jesienin, 1925)
Awatar użytkownika
BAZYL
Zły Tawerniak
Zły Tawerniak
Posty: 4853
Rejestracja: czwartek, 12 sierpnia 2004, 09:51
Numer GG: 3135921
Skype: bazyl23
Lokalizacja: Słupsk/Gorzów Wlkp.
Kontakt:

Post autor: BAZYL »

"24 smutki", "Znów wędrujemy", "Kwiaty" (kolejność przypadkowa) to utwory które moge słuchac na okragło - Turnaua też lubię - i słucham w zaleznosći od humoru...
Pierwszy Admirał Niezwyciężonej Floty Rybackiej Najjaśniejszego Pana, Postrach Mórz i Oceanów, Wody Stojącej i Płynącej...
Narmo
Tawerniak
Tawerniak
Posty: 386
Rejestracja: czwartek, 12 sierpnia 2004, 14:56
Numer GG: 5450570
Lokalizacja: Bielsko-Biała/Kraków
Kontakt:

Post autor: Narmo »

Turnau jest dla mnie jednym z najwazniejszych artystow... uwielbiam jego piosenki... odpowiada mi cala dyskografia

ostatnio najczesciej slucham: wszystko co piekne, moja dziewuszka nie ma serce, pejzaz bez ciebie i z ostatniej plyty, ktora udalo mi sie dorwac "turnau w trojce": pejzaz horyzontalny oraz pasjans A.D. 199...

Turnau w swojej dziedzinie jest absolutnie Bezkonkurencyjny, fenomenalne kompozycje i aranz..,

Turnau to, jeden z tych, ktorych cenie najbardziej
"jestem dzbanem pełnym żywej i martwej wody, starczy, bym się lekko nachylił, a cieką ze mnie same piękne myśli, (...) tak więc właściwie nawet nie wiem, które myśli są moje i ze mnie, a które wyczytałem" B. Hrabal
Carchmage
Trocheiczny Tawerniak
Trocheiczny Tawerniak
Posty: 668
Rejestracja: środa, 27 października 2004, 18:54
Numer GG: 3654146
Lokalizacja: Inonia.

Post autor: Carchmage »

Moje ulubione jeszcze to także "Pejzaż horyzontalny", "Bracka", "Między ciszą a ciszą", "Nie przenoście nam stolicy do Krakowa", "Pejzaż bez ciebie" i "List do jedzacej Eurydyki", "Przeprowadzka", "O Kutno!". "W kawiarnece Sułtan" no i moja pierwsza - "Cichosza". Lubie jeszcze "Atlantydę" - krótkie - ale fajne.
Śnieżysta równina, biały krąg księżyca,
Całunem przykryta nasza okolica,
I zawodzą w lasach brzozy w bieli całe.
Kto zginął tu? Umarł? Nie ja sam skonałem?


(Sergiusz Jesienin, 1925)
Sierpień
Tawerniany 23
Tawerniany 23
Posty: 23
Rejestracja: środa, 20 października 2004, 13:07
Numer GG: 1389338
Lokalizacja: Kraków przeważnie
Kontakt:

Post autor: Sierpień »

Turnau jest jedyną w Poslce osobą, która poezję potrafi nie tylko wyśpiewać, ale i zagrać.

Co zaś na polskim rynku muzycznym robi Grechuta i reszta oszołomów, tego nie pojmuję.
Awatar użytkownika
BAZYL
Zły Tawerniak
Zły Tawerniak
Posty: 4853
Rejestracja: czwartek, 12 sierpnia 2004, 09:51
Numer GG: 3135921
Skype: bazyl23
Lokalizacja: Słupsk/Gorzów Wlkp.
Kontakt:

Post autor: BAZYL »

L. M. Wednesday pisze:Turnau jest jedyną w Poslce osobą, która poezję potrafi nie tylko wyśpiewać, ale i zagrać.
Podejrzewam, ze tylko specjalnie dla Ciebie mógłbym znaleźć jeszcze paru oszołomów, których nie znasz, a którzy śpiewają i graja równie dobrze...
Pierwszy Admirał Niezwyciężonej Floty Rybackiej Najjaśniejszego Pana, Postrach Mórz i Oceanów, Wody Stojącej i Płynącej...
Carchmage
Trocheiczny Tawerniak
Trocheiczny Tawerniak
Posty: 668
Rejestracja: środa, 27 października 2004, 18:54
Numer GG: 3654146
Lokalizacja: Inonia.

Post autor: Carchmage »

Na przykład Stare Dobre Małżeństwo i Kaczmarski... oni też są świetni. ALe Turnau jest jak dla mnie najlepszy.
Śnieżysta równina, biały krąg księżyca,
Całunem przykryta nasza okolica,
I zawodzą w lasach brzozy w bieli całe.
Kto zginął tu? Umarł? Nie ja sam skonałem?


(Sergiusz Jesienin, 1925)
Danai
Tawerniana Smoczyca
Tawerniana Smoczyca
Posty: 318
Rejestracja: sobota, 14 sierpnia 2004, 23:00
Kontakt:

Post autor: Danai »

Podpisuję się obiema rękami pod Turnauem (matko...JAK to się odmienia?) i SDM'em.Grechuta też mi się podoba.
Bardzo nastrojowe piosenki, i co ważne- sens w słowach (choćby to był li i tylko sens wiersza :)

ps.poszukuję śpiewanej poezji Staffa, ktokolwiek widział, ktokolwiek wie?
I'm not a bitch. I just have low bullshit tollerance.
''Μῆνιν ἄειδε, θεά...''
www.smoczej.blogspot.com
Sierpień
Tawerniany 23
Tawerniany 23
Posty: 23
Rejestracja: środa, 20 października 2004, 13:07
Numer GG: 1389338
Lokalizacja: Kraków przeważnie
Kontakt:

Post autor: Sierpień »

Staff...Staff...Staff...z tym to chyba do EmpEgo =D
Hrolf
Pomywacz
Posty: 37
Rejestracja: wtorek, 22 marca 2005, 18:20
Lokalizacja: Daleka Północ
Kontakt:

Post autor: Hrolf »

"Przeprowadzka", "O Kutno!" - sam nie wiem czemu. Tak jakos w ucho mi wpadły :D. A mówiąc o innych - z tego typu muzyki podoba mi się jedynie Turnau.
Carchmage
Trocheiczny Tawerniak
Trocheiczny Tawerniak
Posty: 668
Rejestracja: środa, 27 października 2004, 18:54
Numer GG: 3654146
Lokalizacja: Inonia.

Post autor: Carchmage »

Błąd czynisz panie, słuchałeś innych? :D Czy nie maltretowałem cię juz jakąś piosenką? Nie? To spodziewaj się mnie o każdej godzinie.... nie, w nocy nie ;p. Inni też są fajni, ja też na początku tylko Turnau i nic poza tym, a teraz moja playlista wzbogaciła sie o kilka rzeczy fajnych, np. Ananke J. Skubikowskiego ;-).
Śnieżysta równina, biały krąg księżyca,
Całunem przykryta nasza okolica,
I zawodzą w lasach brzozy w bieli całe.
Kto zginął tu? Umarł? Nie ja sam skonałem?


(Sergiusz Jesienin, 1925)
Vircung
Marynarz
Marynarz
Posty: 214
Rejestracja: poniedziałek, 25 października 2004, 13:22
Lokalizacja: ...z nienacka...
Kontakt:

Post autor: Vircung »

grechuta... tak... Kaczmerski("Nasza klasa", "Mury"...) o tak... aleniestety Turnaua nie słyszałem ale... od niedawna mam neta w domu więc niedługo go będę miał w mojej playliście...
Czyń Zło

Na potęgę Moherowego Beretu !!

http://www.i-rpg.net
Narin\Angel
Pomywacz
Posty: 48
Rejestracja: czwartek, 2 czerwca 2005, 20:54
Numer GG: 0

Post autor: Narin\Angel »

Text piosenki Grzegorza Turnaua: "o Kutno o Kutno wyprałeś mnie z uczuć niczym płótno" co to wogle jest?! :) jak usłyszałam tą piosenke to się poplakalam ze smiechu! Moze nie mam wrazliwosci artystycznej ale porównajcie to o Kutno i płótno do tego "Wyrwij murom zęby krat, zdejmij kajdany, połam bat! A mury runą, runą, runą i pogrzebią stary świat!" To jest dopiero coś bombastycznego!!! Kaczmar rulez!!! 8)
Hrolf
Pomywacz
Posty: 37
Rejestracja: wtorek, 22 marca 2005, 18:20
Lokalizacja: Daleka Północ
Kontakt:

Post autor: Hrolf »

Gdzieżbym ja śmiał oceniać uprzednio nie wysłuchując. Powiem tak - najgorzej to nie jest, żadne tam dno, ale to jednak nie te klimaty. Moja playlista pozostanie ubogą. Może kiedyś...
Carchmage - chlebem i solą, czym chata bogata - gośc w dom Bóg w dom. Nawet po północy :D.
Narin, wczuwaj się w klimacik, nie czepiaj się tekstu. Najważniejsze jest brzmienie :).
Carchmage
Trocheiczny Tawerniak
Trocheiczny Tawerniak
Posty: 668
Rejestracja: środa, 27 października 2004, 18:54
Numer GG: 3654146
Lokalizacja: Inonia.

Post autor: Carchmage »

Ja nie kwestionuję genialności Mistrza Kaczmarskiego! Jest świetny. Ale "O Kutno!" jest typowa piosenką całkowicie niepoważną, tak samo jak "Moja dziewuszka nie ma serduszka", "Przeprowadzka" w sumie też. Ale czy można zaprzeczyć, że Znów wędrujemy, Pejzaż bez ciebie i jeszcze kilka innych maja głeboki sens i w ogóle te rzeczy? Może akurat nie te przykłady - ale są też inne utwory.
POza tym "Soplicowo" jest genialne 8) .
Śnieżysta równina, biały krąg księżyca,
Całunem przykryta nasza okolica,
I zawodzą w lasach brzozy w bieli całe.
Kto zginął tu? Umarł? Nie ja sam skonałem?


(Sergiusz Jesienin, 1925)
Narmo
Tawerniak
Tawerniak
Posty: 386
Rejestracja: czwartek, 12 sierpnia 2004, 14:56
Numer GG: 5450570
Lokalizacja: Bielsko-Biała/Kraków
Kontakt:

Post autor: Narmo »

Narin, nie można w taki sposób porównywać tekstów. Wziąłeś utwory z „różnych półek”. Kutno to piosenka jakby nie patrzeć w samej formie trochę zabawna, ale jednocześnie nieco ironiczna. Mówi o temacie poważnym w sposób lekki i niepoważny, banalizując „rozterki miłosne”. Ma swój specyficzny urok. Z kolei przytoczony utwór Kaczmarskiego operuje inną estetyką (?), Porusza inny temat. Jakby to powiedzieć, „klimaty” utworów są diametralnie różne.
"jestem dzbanem pełnym żywej i martwej wody, starczy, bym się lekko nachylił, a cieką ze mnie same piękne myśli, (...) tak więc właściwie nawet nie wiem, które myśli są moje i ze mnie, a które wyczytałem" B. Hrabal
ODPOWIEDZ