Historia Polski

Tutaj poruszamy wszystkie tematy, których nie da się upchnąć powyżej...
ODPOWIEDZ
Sihamaah
Bosman
Bosman
Posty: 1719
Rejestracja: sobota, 4 sierpnia 2007, 12:16
Numer GG: 11803348
Lokalizacja: Łóżko -> Lodówka -> Kibel -> Komputer (zapętlić)

Re: Historia Polski

Post autor: Sihamaah »

Sihamaah, Twoje pytania wynikają z tego, że ślepo ufasz słowom swojej historyczki, a nie wszystkich innych historyków. Owszem, Czesi przyjęli chrzest od Niemiec, ale mieli swoje arcybiskupstwa, równe arcybiskupstwem Niemieckiej. Dlatego tak jak polski kościół nie podlegał czeskiemu po utworzenie arcybiskupstwa gnieźnieńskiego, tak czeski nie podlegał niemieckiemu.

Oczywiście nazwy z pamięci nie wiem czy chodzi oo arcybiskupstwa, czy inne archidiecezje - chodzi o sam fakt równorzędnych podległych bezpośrednio papieżowi komórek.
Wracam do tematu po latach :P Bo przypomniał mi się na fakultetach przed maturą, a pani historyk nadal twierdziła swoje. No to pogooglałem i faktycznie:

Data chrztu Polski: 966r.
Data utworzenia biskupstwa w Czechach: 973r. w Pradze.
Zmiana w archidiecezję: 1344r.

Wygooglałem jeszcze coś takiego:
Powstanie biskupstwa w Pradze w latach 973-976, które było częścią metropolii mogunckiej oznaczało, że Kościół czeski jest pod względem organizacyjnym częścią Kościoła niemieckiego. I tak było do XIV w., kiedy Karol IV doprowadził do utworzenia metropolii w Pradze.
Wychodzi, że Davies się mylił ;)

Jak ktoś chętny przejrzeć poprzednią część dyskusji, zapraszam na stronę pierwszą wątku.
Mów mi Sih :)
Kanał IRC Tawerny RPG: [url=irc://irc.npircs.pl/tawerna-rpg]KLIK![/url]
Link nie działa? Używaj Opery lub zainstaluj Chatzillę, jeśli używasz Firefoxa. PS.[url=irc://quakenet/tawerna-rpg]STARY KANAŁ TUTAJ[/url]
ODPOWIEDZ