DOBRO, czy ZŁO?

Tutaj poruszamy wszystkie tematy, których nie da się upchnąć powyżej...
Eglarest
Chorąży
Chorąży
Posty: 3653
Rejestracja: sobota, 19 listopada 2005, 11:02
Numer GG: 777575
Lokalizacja: Poznań/Konin

Post autor: Eglarest »

hmm AC ale jacy zato są faceci po drugiej stronie -lol żart

ych co jest lepsze dobro czy zlo kawa czy herbata etc... mysle ze oba te zjawiska musza istniec ze soba w tej specyficznej symbiozie a my mmusimy wtym trwac na srodku czasem odgiac sie tu to tam
AC
Bosman
Bosman
Posty: 2204
Rejestracja: sobota, 17 grudnia 2005, 17:11
Numer GG: 4159090
Lokalizacja: Las Szamanów
Kontakt:

Post autor: AC »

ale gdy wystarczająco dużo ludzi przejdzie na którąś ze stron to wtedy norma się zmienia - dlatego jestem przeciwny kulturalnym rewolucjom zachodu, nie życzę sobie przenoszenia norm które znam i kocham
Obrazek
Eglarest
Chorąży
Chorąży
Posty: 3653
Rejestracja: sobota, 19 listopada 2005, 11:02
Numer GG: 777575
Lokalizacja: Poznań/Konin

Post autor: Eglarest »

niewszystkie normy sa dobre nie wszystkei sa tez zle tak smao nie wszystkie rzeczy z zachodu sa zle i nie wszystkie sa dobre czlowiek powinien byc otwarty na wiecej niz tylko jedna ze stron.
Kawairashii
Bombardier
Bombardier
Posty: 827
Rejestracja: piątek, 13 kwietnia 2007, 17:04
Numer GG: 1074973
Lokalizacja: Sandland

Post autor: Kawairashii »

Hmm... (zastanawia się nad pierwszym postem na Offtopach)
Dobro przyprawia mnie o mdłości o ile nie ma w sobie zalążka zła w wszelakiej formie, najbardziej cenie sobie skrajność połączenia dobra ze złem, de fakto osoby o właśnie takim charakterze są przeważnie w centrum uwagi. Można założyć, że na świecie nie ma czystego zła ani dogra wcielonego, bo każdy z nas ma obie te cechy w większym bądź mniejszym stopniu, a zatem dochodzimy do wniosku, że wszyscy jesteśmy w centrum uwagi. Samo rozważanie na ten temat to świetna zabawa jednak moje zdanie opiera się głównie na mediach (które szuflatkują dobro i zło), w których masy wpatrują się w bohatera dobrze nastawionego, przy którym niemal zawsze występuje ów bohater pośredni, według mnie ojcem wszystkich pośrednich bohaterów, czyli postaci D/Z jest powstały w roku 1985 na stronach komiksu "Marvel Super Heroes Secret Wars" a dokładnie z 8# wydania. Mówię mianowicie o bohaterze, który odniósł sukces tak niebywały, że jeszcze nikomu nie udało się go osiągnąć, czyli o "Venomie" wielu próbowało. Nikt jednak z nich nie doczekał się takiego statusu kultowego bohatera ani tak dużej ilości serii komiksowych jak Venom, pierwszy oryginalny symbiot.
Ostatnio zmieniony środa, 9 maja 2007, 15:54 przez Kawairashii, łącznie zmieniany 1 raz.
My Anime List
Obrazek
3 weeks to AvP Release.
Elfin
Mat
Mat
Posty: 526
Rejestracja: wtorek, 10 kwietnia 2007, 17:37
Numer GG: 9599112

Post autor: Elfin »

Ja sie oczywiscie opowiem za dobrem.... Ale oczywiscie jest to dobro chaotyczne (jak ja :twisted: )... Mnie sie nie da ustatkowac.... I naweet nie radze probowac... Dlaczego nie ZLO??? Z mojego punktu zlo byloby ok gdyby nie fakt ze zly zadaje bol niewinnym i poprostu z nudow i checi zabijania.... Mnie to nie bawi :? ... To tyle...
Eglarest
Chorąży
Chorąży
Posty: 3653
Rejestracja: sobota, 19 listopada 2005, 11:02
Numer GG: 777575
Lokalizacja: Poznań/Konin

Post autor: Eglarest »

Pojmowanie dobra i zła jest takei subiektywne bo zalezy gzdie się lezy np weźmy kogoś złego o BAZYLA dla niego dobre jest to ze moze kogoś zbanować a dla nas szaraczkow jest to złe.

tak samo dla nas dobre jest spamowanie a dla niego ZŁE

to są dość pojęcia wzgledne.
Craw
Bosman
Bosman
Posty: 1864
Rejestracja: poniedziałek, 25 kwietnia 2005, 20:51
Numer GG: 5454998

Post autor: Craw »

Tyle ze sa pewne normy etyczne charakteryzujace nasze spoleczenstwo, ktore klasyfikuja pewne zachowania jako dobre i zle. Wszelakie subiektywne postrzeganie tych kategorii odbywa sie w pewnych granicach narzuconych przez nasz krag kulturowy, wszystko osoby zas, ktore sie do jego zalecen nie stosuja sa alienowane (chocby za pomoca ograniczenia wolnosci).
Dzieki temu wiemy, ze jak wpakuje sie sasiadowi noz pod zebro to jest to zle, a jak sie z nim pojdzie na piwo to to jest dobre ;]
Eglarest
Chorąży
Chorąży
Posty: 3653
Rejestracja: sobota, 19 listopada 2005, 11:02
Numer GG: 777575
Lokalizacja: Poznań/Konin

Post autor: Eglarest »

obawiam się, że w IV RP nawet wyjscie na piwo będzie złe tym bardziej z sąsiadem !

owszem są normy ktore sobie wypracowaliśmy ale co by było gdyby wieki temu wypracowano te normy wprost odwrotnie to co dzis jest złe było by dobre a to co jest dobre było by złe? załużmy że wyksztalciło sie takie społeczenstwo np na marsie i co my dlanich jestsmy automatycznie zli.
zreszta wiele złych czynow , rzeczy było kiedyś dobre...
eRyahXa0S/Darth Wojtex
Marynarz
Marynarz
Posty: 262
Rejestracja: sobota, 21 sierpnia 2004, 18:44
Lokalizacja: Negative Material Plane, Fortress of Regrets (Bytom)
Kontakt:

Post autor: eRyahXa0S/Darth Wojtex »

A tak z ciekawosci, eglarest, jak sie przedmioty scisle zapatruja na kwestie dobra/zla czy ogolnego relatywizmu?
Eglarest
Chorąży
Chorąży
Posty: 3653
Rejestracja: sobota, 19 listopada 2005, 11:02
Numer GG: 777575
Lokalizacja: Poznań/Konin

Post autor: Eglarest »

A tak z ciekawosci, eglarest, jak sie przedmioty scisle zapatruja na kwestie dobra/zla czy ogolnego relatywizmu?
w brew pozora bardzo prosto
przyjmijmy dobro=1
oraz zło=0


masz system 0,1 ;) i mozesz wiele z tego wykrzesać:)

1-1=0
1+0=1
1-0=1
etc..
eRyahXa0S/Darth Wojtex
Marynarz
Marynarz
Posty: 262
Rejestracja: sobota, 21 sierpnia 2004, 18:44
Lokalizacja: Negative Material Plane, Fortress of Regrets (Bytom)
Kontakt:

Post autor: eRyahXa0S/Darth Wojtex »

malo to relatywne jesli jest sytem 0,1 ;).
Eglarest
Chorąży
Chorąży
Posty: 3653
Rejestracja: sobota, 19 listopada 2005, 11:02
Numer GG: 777575
Lokalizacja: Poznań/Konin

Post autor: Eglarest »

trudno ale 0 i 1 mozesz opisac bardzo duzo juz ;d .

wszystko sie da przelozyc na mateme ale nie odbiegajmy tu od tematu bo juz wielki offtop zrobilismy na maturach :D
Craw
Bosman
Bosman
Posty: 1864
Rejestracja: poniedziałek, 25 kwietnia 2005, 20:51
Numer GG: 5454998

Post autor: Craw »

Eglarest pisze:owszem są normy ktore sobie wypracowaliśmy ale co by było gdyby wieki temu wypracowano te normy wprost odwrotnie to co dzis jest złe było by dobre a to co jest dobre było by złe? załużmy że wyksztalciło sie takie społeczenstwo np na marsie i co my dlanich jestsmy automatycznie zli.
zreszta wiele złych czynow , rzeczy było kiedyś dobre...
Takie gdybanie jest bez sensu - rownie dobrze mogla w ziemie pierdyknac jakas kometa i w ogole nie byloby co roztrzasac ;]
Opierajmy sie na tym, co wypracowalismy a nie na tym, co moglo sie stac.
Eglarest
Chorąży
Chorąży
Posty: 3653
Rejestracja: sobota, 19 listopada 2005, 11:02
Numer GG: 777575
Lokalizacja: Poznań/Konin

Post autor: Eglarest »

no jak bez sensu !

prosze to oprzeyjmy się moze na tym weź cywilizacje aztekow unich dobre było mordoanie dla boga słońca a dla nas było to złe. Tym gdybaniem chcę dowieść że punkt widzenia zalezy od tego co jest dla nas wartością ktorą nazwiemy dobrem. i zalezy jak na pewne rzeczy bedziemy spogladac tak beda one dlanas dobre lub zle - wszystko zalezy gdzie stoimy.
Craw
Bosman
Bosman
Posty: 1864
Rejestracja: poniedziałek, 25 kwietnia 2005, 20:51
Numer GG: 5454998

Post autor: Craw »

Eglarest, ja wiem ze to sa pojecia wzgledne i nawet to napisalem. Tyle ze kazdy uwazany za 'normalnego' W NASZYM KREGU KULTUROWYM bedzie sie poruszal w miare na poletku ustanowionym przez nasza etyke.

Jesli taki astek by tu wpadl to na pewno by go alienowali - po prostu to co dla niego byloby dobre ludziom tu wydawlo by sie zle. W Japonii beda sie na Ciebie krzywo patrzec jak sie wysmarkasz na ulicy. Jesli zrobisz cos dla nich gorszego, to pewnie zaczna Cie unikac.
Eglarest
Chorąży
Chorąży
Posty: 3653
Rejestracja: sobota, 19 listopada 2005, 11:02
Numer GG: 777575
Lokalizacja: Poznań/Konin

Post autor: Eglarest »

no wlasnie :) o tym mowiłem mniej wiecej ;)

ale i tak te dobro całe ogolnie pojęte jak i zło(łącznie z BAZYLEM) są zależne od siebie i muszą istnieć obok siebie.
Craw
Bosman
Bosman
Posty: 1864
Rejestracja: poniedziałek, 25 kwietnia 2005, 20:51
Numer GG: 5454998

Post autor: Craw »

No nie jest do konca tak jak mowisz. One musza istniec obok siebie, zeby dalo sie w miare je sklasyfikowac. Bez jednego nie ma pkt odniesienia dla drugiego ;]
ODPOWIEDZ