RPG naukowo

Tutaj zamieszczamy wszystkie tematy odnośnie matur, prac magisterskich itp. badań czy zbierania opinii o temacie.
ODPOWIEDZ
Lirien
Szczur Lądowy
Posty: 2
Rejestracja: środa, 31 października 2007, 10:41
Numer GG: 0

RPG naukowo

Post autor: Lirien »

Mili państwo obecnie studiuję na III roku i wpadł mi do głowy szalony pomysł aby na temat gier fabularnych napisać moją pracę licencjacką :) Szany jest niestety bądź też stety a tyle że mój promotor wyraził szczere zainteresowanie tematem mojej jakże nietypowej pracy. Mam jednak mały problem gdyż szukam literaty naukowej bądź popularno- naukowej traktującej o tej jakże fantastycznej rozrywce i póki co stoję w miejscu. Może wy do czegoś dotarliście gdyż ja poza zbiorem masy artykułów graczy czy też osób które zajmują sie bardziej amatorsko tym tematem (chyba ze nie wiem że ktoś zajmuje sie tym zawodowo a to jest też przecież możliwe) nic nie znalazła a w szczególności żadnej książek poświęconej owemu zagadnieniu jeżeli ktoś by coś miał to prosiłabym albo o umieszczenie tego tutaj albo o jakiś kontakt na meila.
pozdrawiam
Craw
Bosman
Bosman
Posty: 1864
Rejestracja: poniedziałek, 25 kwietnia 2005, 20:51
Numer GG: 5454998

Re: RPG naukowo

Post autor: Craw »

Pewnie socjologia. Nie jest to tak egzotyczny temat biorac pod uwage, ze juz pare prosb o pomoc w pracy na tym forum bylo.

Tak czy inaczej powodzenia ;]
Lirien
Szczur Lądowy
Posty: 2
Rejestracja: środa, 31 października 2007, 10:41
Numer GG: 0

Re: RPG naukowo

Post autor: Lirien »

niestety nie socjologia ;) lecz filozofia :)
Nekonushi
Bombardier
Bombardier
Posty: 890
Rejestracja: piątek, 22 września 2006, 10:04
Numer GG: 10332376
Skype: p.kot.l.
Lokalizacja: W-wa
Kontakt:

Re: RPG naukowo

Post autor: Nekonushi »

Do mnie swego czasu jakaś inna pani chciała podesłać ankietę o grach RPG (a dokładniej cRPG) ale nie odezwała się jakoś, pewnie zapomniała :)

Druga sprawa, że samej literatury nie polecę, bo sam jeszcze studentem nie jestem i jeszcze daleko mi do tego (choć planuję podobny temat pracki :P) ale jakby była jakaś potrzeba na ankietę, ew. po prostu rozmowę na ten temat (mailową bądź czatową) to jestem otwarty.
Obrazek
Obrazek
Czerwona Orientalna Prawica
Awatar użytkownika
BAZYL
Zły Tawerniak
Zły Tawerniak
Posty: 4853
Rejestracja: czwartek, 12 sierpnia 2004, 09:51
Numer GG: 3135921
Skype: bazyl23
Lokalizacja: Słupsk/Gorzów Wlkp.
Kontakt:

Re: RPG naukowo

Post autor: BAZYL »

Książka - Jerzy Szeja - Gry fabularne - nowe zjawisko kultury współczesnej.
Artykuł - Przemysław Panak, Olga Drzewiecka - Gry fabularne. Mit a rzeczywistość. Potencjalne wykorzystanie technik narracyjnych gier fabularnych w dydaktyce, pedagogice i terapii - Szkoła Specjalna nr 1 (228)/2005.
Artykuł - Jerzy Szeja - RPG - interaktywna opowieść fantastyczna, Fantastyka nr 1-3/2002.

Na koniec jeszcze bardzo ogólny artykuł z Tawerny RPG - Literatura a RPG.
Pierwszy Admirał Niezwyciężonej Floty Rybackiej Najjaśniejszego Pana, Postrach Mórz i Oceanów, Wody Stojącej i Płynącej...
Falka
Tawerniana Wiewiórka
Tawerniana Wiewiórka
Posty: 2008
Rejestracja: poniedziałek, 23 sierpnia 2004, 15:54
Numer GG: 1087314
Lokalizacja: dziupla ^^
Kontakt:

Re: RPG naukowo

Post autor: Falka »

Polecam przeszukać archichwa usenetowych grup dyskusyjnych pl.rec.fantastyka.sf-f i pl.rec.ksiazki, ew. pl.rec.gry.rpg (tej ostatniej nazwy nie jestem pewna, z pamięci piszę). Takie pytania pojawiają się tam dosyć często, więc na pewno padły odpowiedzi, które Cię interesują. A jak nie znajdziesz, to po prostu wyślij tam wiadomość i poproś o pomoc (bramki usnetowe znajdują się m.in. na onecie i gazeta.pl, można też użyć googla).
Sblam! | "Orły są duże i tupią"
fds
Tawerniany Che Wiewióra
Tawerniany Che Wiewióra
Posty: 1529
Rejestracja: niedziela, 13 listopada 2005, 16:55
Numer GG: 0
Lokalizacja: Warszawa

Re: RPG naukowo

Post autor: fds »

Artykuł "Gry fabularne. Mit a rzeczywistość. Potencjalne wykorzystanie technik narracyjnych gier fabularnych w dydaktyce, pedagogice i terapii" jest do przeczytania w internecie. Został on wydany w "Dwumiesięczniku Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej" a nie Szkoły Specjalnej _-_ ..
W każdym bądź razie tu jest. Artykuł zaczyna się od strony 19.
Obrazek
Podręczniki za darmo:
Shadowrun 2ed
DnD v3.5
Awatar użytkownika
BAZYL
Zły Tawerniak
Zły Tawerniak
Posty: 4853
Rejestracja: czwartek, 12 sierpnia 2004, 09:51
Numer GG: 3135921
Skype: bazyl23
Lokalizacja: Słupsk/Gorzów Wlkp.
Kontakt:

Re: RPG naukowo

Post autor: BAZYL »

Paweł, ja Ciebie czasami nie rozumiem... Dałeś linka właśnie do "Szkoły Specjalnej", która jest dwumiesięcznikiem i jest wydana przez Akademię Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej...

Piłeś? Nie jedź!
Pierwszy Admirał Niezwyciężonej Floty Rybackiej Najjaśniejszego Pana, Postrach Mórz i Oceanów, Wody Stojącej i Płynącej...
Karczmarz
Bombardier
Bombardier
Posty: 650
Rejestracja: wtorek, 14 listopada 2006, 20:44
Numer GG: 0
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: RPG naukowo

Post autor: Karczmarz »

Hmmm

Ogólnie takie pytania to chyba najlepiej kierować do: http://ptbg.org.pl/
Olga_Drzewiecka
Szczur Lądowy
Posty: 1
Rejestracja: wtorek, 8 stycznia 2008, 01:03
Numer GG: 0

Re: RPG naukowo

Post autor: Olga_Drzewiecka »

Witaj,
zarówno Przemysław Panak jak i ja napisaliśmy prace magisterskie o RPGach. Niestety są to materiały niepublikowane. Dotrzeć do nich można w bibliotekach APS im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie oraz UKSW w Warszawie. Potrzebujesz z tego co pamiętam prośbę od promotora do biblioteki o udostępnienie prac magisterskich. Z resztą jak spytasz promotora albo w bibliotece to będą wiedzieli jak to załatwić. Aha, mogą ci się przydać tematy prac do poszukiwań wię podaję je poniżej.

Przemyslaw Panak "Potencjalne wykorzystanie techniki narracyjnych gier fabularnych w pedagogice, dydaktyce i terapii." APS 2005, praca pod kierunkiem dr E. Lewandowska-Tarasiuk

Olga Drzewiecka "Obraz siebie u osób grających w narrracyjne gry fabularne a wybór preferowanej rasy w światach fantasy", UKSW 2005, praca pod kierunkiem dr St. Tokarski.

Tam znajdziesz mocno rozbudowaną bibliografię, a także być może rzeczy, które będziesz mógł wykorzystać u siebie w pracy.

Powodzenia

P.S. A tak na marginesie to jaki masz temat pracy?
Dźwiedź
Majtek
Majtek
Posty: 97
Rejestracja: poniedziałek, 27 września 2004, 01:53
Lokalizacja: Wawa
Kontakt:

Re: RPG naukowo

Post autor: Dźwiedź »

O mamo, ja też robię magisterkę o RPGach - "Zagadnienie mimesis i ekspresji w grach fabularnych", czyli o tym, jak to RPGom niedaleko do teatru.
Dźwiedź
Majtek
Majtek
Posty: 97
Rejestracja: poniedziałek, 27 września 2004, 01:53
Lokalizacja: Wawa
Kontakt:

Re: RPG naukowo

Post autor: Dźwiedź »

Bring out your dead! Bring out your dead! Jestem magistrem! :D
Sir_herrbatka
Mat
Mat
Posty: 518
Rejestracja: czwartek, 28 czerwca 2007, 12:51

Re: RPG naukowo

Post autor: Sir_herrbatka »

gratulacje :)
ODPOWIEDZ