Stare Dobre Małżeństwo

Polana Lorien
ODPOWIEDZ
Carchmage
Trocheiczny Tawerniak
Trocheiczny Tawerniak
Posty: 668
Rejestracja: środa, 27 października 2004, 18:54
Numer GG: 3654146
Lokalizacja: Inonia.

Stare Dobre Małżeństwo

Post autor: Carchmage »

Eglarest wspomniał o tekstach Stachury z jego muzyką - wiadomo o kim mowa - SDM. Jaka jest Wasza opinia o tym zespole?

Osobiście przepadam za poezja Stavchury i odkad dostałem całą dyskografię SDM-u nie moge się oderwać od ich piosenek. Nie chodzi o same teksty, SDM kształtuje mój nastrój... Poza tym grają (a raczej jeden gra ;) ) na harmonijce ;P którą to grę próbuje opanować ;]

Słuchając "Doliny w długich cieniach"...
Śnieżysta równina, biały krąg księżyca,
Całunem przykryta nasza okolica,
I zawodzą w lasach brzozy w bieli całe.
Kto zginął tu? Umarł? Nie ja sam skonałem?


(Sergiusz Jesienin, 1925)
Eglarest
Chorąży
Chorąży
Posty: 3653
Rejestracja: sobota, 19 listopada 2005, 11:02
Numer GG: 777575
Lokalizacja: Poznań/Konin

Post autor: Eglarest »

Osobiście wolę płytę stachury gdzie pozgrywane sa jego gitarowe podśpiewki. całkiem inna i jak myślę orginalna Interpretacja tekstów.
np. Niebruklinski most jest zupełnie inny niż SDMu dlamnie o niebo lepszy. Płyta Edwarda Stachury jets poprostu kapitalna, owiele głębsza i bardziej refleksyjna. Bos tachura miał niepowtarzalny głos do śpiewania Poezji. Ale sam SDM też dobrze nadrabia :) coprawda nigdy nie dorówna mistrzowi ale beznich teksty Stachury utraciły by pewien urok. Chodź czasem mam pretensję że SDM interpretuje teksty pod obozowe ogniska- przynajmniej takie odnoszę wrazenie. ale generalnie można przy piosenkach tych odpłynać.
delur
Marynarz
Marynarz
Posty: 288
Rejestracja: wtorek, 14 czerwca 2005, 17:46

Post autor: delur »

Do sluchania SDMu niedawno naklonila mnie kolezanka i na poczatku mi sie nie podobalo i bylo wg. mnie nudne, ale jak uslyszalem 'czwarta nad ranem' to od razu mi sie spodobalo. A co obozowych ognisk to w sumie dobrze bo jestem harcerzem :P
Obrazek
Obrazek
Delur słucha:
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
BAZYL
Zły Tawerniak
Zły Tawerniak
Posty: 4853
Rejestracja: czwartek, 12 sierpnia 2004, 09:51
Numer GG: 3135921
Skype: bazyl23
Lokalizacja: Słupsk/Gorzów Wlkp.
Kontakt:

Post autor: BAZYL »

SDM jest dobre - bardzo lubię ich piosenki, i to właśnie dzięki temu zespołowi zainteresowałem sie poezją początkó XX wieku. Naprawdę warty polecenia zespół.

Szczególnie lubie ostatnią płytę - głównie za piosenkę "Wujek Kazek" (Pozdro dla Kazka) oraz wykonanie z chórkami "Makatki o trójkącie opatrzności".

Co do harcerskich klimatów to nigdy nie zapomne pionierki obozowej, gdy siedząc przy ognisku o 4 nad ranem - grupką niedobitków - wzieliśmy gitary i zaczeliśmy na całe gardła spiewać "Czarnego Bluesa..."
Pierwszy Admirał Niezwyciężonej Floty Rybackiej Najjaśniejszego Pana, Postrach Mórz i Oceanów, Wody Stojącej i Płynącej...
Kloner
Chorąży
Chorąży
Posty: 3121
Rejestracja: wtorek, 21 grudnia 2004, 11:06
Lokalizacja: Tam gdzie konczy się wieś a zaczyna zadupie \,,/ <(^.^)> \,,/

Post autor: Kloner »

Tak, piosenki SDM mają w sobie to coś, a moim zdaniem to zasługa tego, że większość tekstów to wiersze Edwarda Stachury. To dzięki nim te utwory są takie życiowe i mają ten klimat
"Lepiej Milczeć I Wyglądać Jak Idiota, Niż Się Odezwać I Rozwiać Wszelkie Wątpliwości"
Mafia Radioaktywnych Krów
Wielki Kłamca
Szczur Lądowy
Posty: 3
Rejestracja: środa, 10 stycznia 2007, 16:29
Kontakt:

Post autor: Wielki Kłamca »

Taaaaa SDM czasem ma jakieś przebłyski, np. Zobaczysz lub chryzantemy :

Zdradziłaś k***o mnie, pod pociąg się podłożę, ale nie przejedzie mnie, bo k***a jedzie po innym torze :lol:
Obrazek
Eglarest
Chorąży
Chorąży
Posty: 3653
Rejestracja: sobota, 19 listopada 2005, 11:02
Numer GG: 777575
Lokalizacja: Poznań/Konin

Post autor: Eglarest »

Chryzantemy złociste nie są SDMu a KUR !!

co do Zobaczysz to najbardziej przypadła mi do gustu Interpretacja HEY. Osobiscie uwazam ze SDM ma najgorsza interpretacje bo Stachury tez jest lepsza.
Deep
Chorąży
Chorąży
Posty: 3712
Rejestracja: niedziela, 10 września 2006, 10:31
Lokalizacja: Wro

Post autor: Deep »

Jeśli chodzi o SDM to ostatnio odgrzebałem jakąś kasetę i teraz słucham na okrągło. Po prostu uwielbiam ten zespół ^^

Co do Chryzantem, nie wiem jak Wielki Kłamca wziął tą piosenkę za piosenkę Starego Dobrego ale to już przegięcie...
.
łapczuchna pająka
Szczur Lądowy
Posty: 13
Rejestracja: poniedziałek, 22 października 2007, 14:38
Numer GG: 0

Re: Stare Dobre Małżeństwo

Post autor: łapczuchna pająka »

SDM było fajne. Mieli tekst i pisali do niego muzykę, która coś poruszała. Jak zaczęli wchodzić w komerchę są nie do słuchania. Wegetują na przerabianiu starych kawałków i "podkręcaniu ich". Żenada i płacz po dobrym zespole i muzyce.
Neprijatel
Bombardier
Bombardier
Posty: 627
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2005, 18:30
Lokalizacja: ze wszond
Kontakt:

Re: Stare Dobre Małżeństwo

Post autor: Neprijatel »

A jakby tak wątek poszerzyć o inne rodzaje poezji śpiewanej? ;)

Bo to, wbrew pozorom, nie tylko pięęęęęęknyyy SDM i równie pięęęęęknaaaaa Wolna Grupa Bukowina.

Polecam zespół Wiosny Luduff. Chłopaki na rockową modłę robią teksty Wojaczka. Efekty są boskie ;)

http://wiosnyluduff.mp3.wp.pl

Można pobrać kilka utworów z tekstami Wojaczka i jeden z wierszem Borowskiego, imo średnim, ale to i tak perełka, bo już większość ludzi pewnie zapomniała, ze on nie tylko opowiadania pisał.
leżę, patrzę w podłogę i nie chcę.
Alucard
Bosman
Bosman
Posty: 2349
Rejestracja: czwartek, 22 marca 2007, 18:09
Numer GG: 9149904
Lokalizacja: Wrzosowiska...

Re: Stare Dobre Małżeństwo

Post autor: Alucard »

Naprawde smakowite... sczególnie dla mnie ktory pisałem o tym prace maturalną, ksiazke na zaliczenie I semestru studiów i w ogóle sie pasjonuje.

Naprawdę, piękny smaczek...

Co do Borowskiego to jego wiersze w ogóle były sabawe. Opowiadania obozowe to było szokujące dzieło, ale później pisane dla zysku peany opiewajace 300% normy wydobycia i Nową Hutę były o kant dupy rozbic, że sie wyrażę...
Mroczna partia zjadaczy sierściuchów
Czerwona Orientalna Prawica
Sihamaah
Bosman
Bosman
Posty: 1719
Rejestracja: sobota, 4 sierpnia 2007, 12:16
Numer GG: 11803348
Lokalizacja: Łóżko -> Lodówka -> Kibel -> Komputer (zapętlić)

Re: Stare Dobre Małżeństwo

Post autor: Sihamaah »

http://www.wiosnyluduff.pl/
Oficjalna strona. Można pobrać utwory...

A ich teksty mnie zabiły. Cóż, znaczy teksty Wojaczka :) Szczególnie "Odjazd". I teraz absolutnie nie dziwię się, że był uznawany za poetę wyklętego :)
Mów mi Sih :)
Kanał IRC Tawerny RPG: [url=irc://irc.npircs.pl/tawerna-rpg]KLIK![/url]
Link nie działa? Używaj Opery lub zainstaluj Chatzillę, jeśli używasz Firefoxa. PS.[url=irc://quakenet/tawerna-rpg]STARY KANAŁ TUTAJ[/url]
Ragnar
Marynarz
Marynarz
Posty: 304
Rejestracja: piątek, 16 stycznia 2009, 21:10
Numer GG: 0
Lokalizacja: Szczecin

Re: Stare Dobre Małżeństwo

Post autor: Ragnar »

Nie tylko SDM - em człowiek żyje. Ja tam słucham ogólnie muzyki turystyczno/harcerskiej, i naprawdę trafiają się tam kapitalne teksty
PS.Wiem, jestem antyk i odmieniec
Alucard
Bosman
Bosman
Posty: 2349
Rejestracja: czwartek, 22 marca 2007, 18:09
Numer GG: 9149904
Lokalizacja: Wrzosowiska...

Re: Stare Dobre Małżeństwo

Post autor: Alucard »

Dodaj szanty jeszcze.
Ogolnie lubie muzykę harcerską i turystyczna ale w górach, przy ognichu czy w schronisku.
Przy kompie raczej bym nie zdzierżył :)

A co do poezji śpiewanej... zacząłem mie ostatnio nieco inne spojrzenie na temat. O ile hip-hop'u nie lubię, to stara śląska szkoła zaczęła powoli do mnie przemawiac. I pewnie Bursa to nie jest, ale to co niektrzy panowie potrafią ze sowem i językiem zrobic... niesamowite ;)

Zresztą teksty mówią same za siebie. Paktofonika i starszy kaliber. Wiem, że oklepane, ale dla mnie (raczkującego w gatunku) to naprawdę fenomen.
Mroczna partia zjadaczy sierściuchów
Czerwona Orientalna Prawica
ODPOWIEDZ