Podręcznik RPG z rodzaju Indie - cegła.

Forum Wydawnictwa CK Games.
Cronos
Szczur Lądowy
Posty: 11
Rejestracja: piątek, 14 marca 2008, 17:48
Numer GG: 0

Podręcznik RPG z rodzaju Indie - cegła.

Post autor: Cronos »

Jest autorem gry Zły: Władza, Moc, Nieśmiertelność. To Indie RPG. Znaczy, że jest to podręcznik naprawdę kompletny:
Podręcznik gracza, Pana Losu plus Setting. Grę można ukończyć, można też grać dalej. Oparta jest mechanikę Joker, specyficzny system rozgrywki - stąd grę klasyfikujemy do Indie RPG. W tej chwili z Tomkiem Kucza (korekta) i Marcinem Góreckim (grafy, skład), dopracowujemy temat. Moja działka (tekst) jest ukończona.
Tyle wstępu.
Mam pytanie. Podręcznik będzie miał zdaniem mojego speca od składu 500 - 600 stron formatu A5. To duża gra.
Pytanie jest orientacyjne - Czy wydawnictwo podjęło by się wydaniem takiego kolosa na POD?
Od razu mówię wydanie PDF odpada. Nie da się korzystać z ekranu z tego podręcznika. To 500 - 600 stron czcionką 8-ką! Oczywiście klient może sobie wydrukować PDF-a, ale każdy musiałby to zrobić.
Z góry mówię, że sam chce w projekt zainwestować pieniądze. Rozłożyć w ten sposób ryzyko finansowe ewentualnego nakładu.
Ponawiam pytanie czy taki Kolos przejdzie w POD, czy to nieopłacalne?
Pozdrawiam
Paweł B.
Cronos
Szczur Lądowy
Posty: 11
Rejestracja: piątek, 14 marca 2008, 17:48
Numer GG: 0

Re: Podręcznik RPG z rodzaju Indie - cegła.

Post autor: Cronos »

Czytałem, że wydawnictwo planuje niewielkie nakłady gier - np. Core.
Ponawiam pytanie. Czy ta cegła przejdzie w coś takiego, czy muszę szukać dużego wydawnictwa?

EDIT.
Kurczę, ta cegła to 500-600 stron A4, nie a A5 ! Sorry.
Sihamaah
Bosman
Bosman
Posty: 1719
Rejestracja: sobota, 4 sierpnia 2007, 12:16
Numer GG: 11803348
Lokalizacja: Łóżko -> Lodówka -> Kibel -> Komputer (zapętlić)

Re: Podręcznik RPG z rodzaju Indie - cegła.

Post autor: Sihamaah »

Chcesz, żeby ktoś wydał coś grubszego niż Biblia? :o No wiesz, nie sądzę, żeby były duże szanse... Za duże ryzyko - cena tego cuda byłaby na pewno duża, więc nie byłoby klientów, więc koszty by się nie zwróciły. Więc niestety: nie.

Potnij to jak sie da, może się uda...

EDIT - @down: To jest moje zdanie, nie wypowiadam się w niczyim imieniu poza swoim.
Ostatnio zmieniony niedziela, 16 marca 2008, 12:28 przez Sihamaah, łącznie zmieniany 1 raz.
Mów mi Sih :)
Kanał IRC Tawerny RPG: [url=irc://irc.npircs.pl/tawerna-rpg]KLIK![/url]
Link nie działa? Używaj Opery lub zainstaluj Chatzillę, jeśli używasz Firefoxa. PS.[url=irc://quakenet/tawerna-rpg]STARY KANAŁ TUTAJ[/url]
krucaFuks
Tawerniany Trickster
Tawerniany Trickster
Posty: 898
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2005, 10:35
Numer GG: 0
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Podręcznik RPG z rodzaju Indie - cegła.

Post autor: krucaFuks »

Sihamaah, a ty na jakiej podstawie wypowiadasz się w imieniu CK Games? Może niech wypowie się borg najpierw...

Cronos, mam wrażenie, że jeżeli udasz się do jakiegokolwiek wydawnictwa z knigą 500 stron formatu A4 (czyli 800-1500 stron maszynopisu) to zapewne jedyne co usłyszysz to będzie pusty śmiech. Cena za coś takiego nawet przy bardzo oszczędnych wyliczeniach będzie raczej przekraczała sumę, jaką potencjalny gracz będzie skłonny zaryzykować na nieznany system, szczególnie że wydając mały nakład nie masz co liczyć na szeroką promocję.
Chyba warto byłoby okroić nieco wasze wydawnictwo i na przykład zachować część na jakiś dodatek :D

Zaznacze od razu, że jest to moje wyłącznie zdanie, nie jestem związany z CK Games, ale mam trochę doświadczenia w poligrafii...
Obrazek Obrazek
Force
Bosman
Bosman
Posty: 1571
Rejestracja: sobota, 7 października 2006, 11:14
Numer GG: 0
Lokalizacja: piwnica

Re: Podręcznik RPG z rodzaju Indie - cegła.

Post autor: Force »

Też nie jestem z CKG ale myślę że wydawnictwom opłaca sie wydać podstawkę a potem zarabiać na wydawanych do nich dodatkach...

Powiedzmy sobie szczerze druk takiej cegiełki odbije sie na jej cenie a gracza porostu nie będzie na nią stać. Ja dobry pomysł sprzedałbym w częściach. Pozdrawiam i czekam co powie CKG.
Polska Partia Piwa - Sekcja Paladynów Żubra
Obrazek
Obrazek
Rand
Pomywacz
Posty: 52
Rejestracja: wtorek, 28 listopada 2006, 18:05

Re: Podręcznik RPG z rodzaju Indie - cegła.

Post autor: Rand »

Też nie jestem z CKG (xD) ale też dorzucę swoje trzy grosze. Otóż chodzi mi o ... tytuł. "Zły: Władza, Moc, Nieśmiertelność" brzmi jak dla mnie nieco kiczowato. Z perspektywy gracza mówię ci, że gdybym zobaczył w sklepie taki podręcznik niechętnie bym po niego sięgnął. Myślę, że zmiana nazwy na nieco bardziej intrygującą na pewno by nie zaszkodziła. :)
borg
SuperTechTawerniak
SuperTechTawerniak
Posty: 349
Rejestracja: czwartek, 12 sierpnia 2004, 01:32
Numer GG: 115125
Lokalizacja: Rawicz/Wrocław
Kontakt:

Re: Podręcznik RPG z rodzaju Indie - cegła.

Post autor: borg »

Bądźmy szczerzy - 600 stron A4 w podzie, to astronomiczna cena koło 150 złotych. Mam wrażenie, że chyba mało kto kupiłby taki podręcznik. Inną kwestią jest wydanie w niewielkim nakładzie, ale tu należało by zainwestować w druk, a co za tym idzie - ryzyko. Prosiłbym o kontakt mailowy :)
Cronos
Szczur Lądowy
Posty: 11
Rejestracja: piątek, 14 marca 2008, 17:48
Numer GG: 0

Re: Podręcznik RPG z rodzaju Indie - cegła.

Post autor: Cronos »

Panowie, dzięki za odpowiedź. Gry nie da się podzielić, ale nie jest źle. Pierwsza edycja systemu do ściągnięcia z netu od 5 lat. II edycja od 3 :smile: Jakaś promocja jest. III edycja gry, którą chcę wydać, choć to cegła gigantyczna napakowana jest mięchem niesamowicie a nie przerośniętą - trudną do nauczenia mechaniką. Rzucę jedną liczbą - Przygód/gotowców 345. Tak, więc nie jest źle. Zaraz będę nadawał do ciebie Borg :smile:
krucaFuks
Tawerniany Trickster
Tawerniany Trickster
Posty: 898
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2005, 10:35
Numer GG: 0
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Podręcznik RPG z rodzaju Indie - cegła.

Post autor: krucaFuks »

Nawet jeżeli faktycznie tych 500 stron jest wypełnione treścią do granic, to bez sensu jest wydawać tak dużo w jednej pozycji. Dajesz zbyt dużo, by ktoś mógł się w tym połapać. Nie tylko z powodu kosztów uważam, że taka cegła jest bez sensu, dla Ciebie, który tworzył ten system ogarniecie tego to pewnie żaden problem - dla osoby początkującej to zapewne będzie klęska urodzaju.

Naprawdę radzę ci to przemyśleć, nie wszystkie materiały musisz wydać drukiem. Dokonaj selekcji, wybierz najwartościowsze i niezbędne rzeczy, reszte opublikuj sobie w sieci...
Obrazek Obrazek
Cronos
Szczur Lądowy
Posty: 11
Rejestracja: piątek, 14 marca 2008, 17:48
Numer GG: 0

Re: Podręcznik RPG z rodzaju Indie - cegła.

Post autor: Cronos »

Już wyjaśniam w temacie. Zły III edycja jest cegłą z ogromnym materiałem, ale przyswajalnym bardzo.
Po pierwsze mechanika jest bardzo prosta i zwięźle opisana. Cała reszta dotyczy świata. Mamy tu mnóstwo przygód, z których można skorzystać lub nie. Lokacje, które można wykorzystać lub nie . To Aspekty Złego świata nie powiązane ze sobą a które można wykorzystać na drodze finalnej kampanii. Do tego dochodzą etapy gry nieodłącznie związane z karierą w Złego świecie. Mógłbym pisać i pisać, ale nie chcę zdradzać za wiele. To niespodzianka :P
Na razie wysłałem info w temacie na email Borga, ale jeszcze nie dostałem odpowiedzi. :?
Czekam. :smile:
Krakonman
Szczur Lądowy
Posty: 10
Rejestracja: niedziela, 23 grudnia 2007, 21:43
Numer GG: 0

Re: Podręcznik RPG z rodzaju Indie - cegła.

Post autor: Krakonman »

Ja powiem tyle: pewnie bym to kupił.
Jagmin
Szczur Lądowy
Posty: 9
Rejestracja: środa, 19 marca 2008, 10:40
Numer GG: 6284904

Re: Podręcznik RPG z rodzaju Indie - cegła.

Post autor: Jagmin »

Znam Złego już od dość dawna. Do tej pory mi sie nie podobał. Jednak czekam z niecierpliwością na 3 edycję. Powiem, wam że jestem skłonny wydać 150 PLN na 600 stronicową księgę. Dla mnie nie ma sensu wydawać RPG-mini, jak nazywam systemy poniżej 300 stron podręcznika. Czy wy liczycie, że jeżeli ktoś wyda mini systemik to będą do niego dodatki? Za sam podręcznik stand-alone należą się gratulacje, nie wspomnę już o spisaniu 600 stron A4. Więc Cronos, już na wstępie masz do oceny +2 (w 5 stopniowej skali). Poza tym jeżeli nie chce wam się czytać, to może nie grajcie i nie wydawajcie systemów? Przecież najtaniej będzie wymyślić coś i opowiedzieć kolegom a nie kupować i męczyć sie z czytaniem.

Jestem jak najbardziej ZA.
Obrazek
Cronos
Szczur Lądowy
Posty: 11
Rejestracja: piątek, 14 marca 2008, 17:48
Numer GG: 0

Re: Podręcznik RPG z rodzaju Indie - cegła.

Post autor: Cronos »

W wydruku na moje potrzeby Projekt Zły III edycja ma 447 stron czcionką 8-ką jak leci, bez graf i formatu tekstu (większa czcionka i odstępy, żeby to ładniej wyglądało). Marcin "Kroghul" Górecki pisał, że w finale będzie to jakieś 500 - 600 stron (tekst plus grafy). Liczę, że będzie to bliżej tych 500 stron, co obniży koszty i tym samym cenę gry.
Gra jest kompletna jednak i materiał wystarczy do grania bez potrzeby kupna dodatków. Podam przykład. Tworzę dodatek do III edycji Złego "Zawody Złego świata", ale to w dużej mierze materiał gotowych przygód w ramach każdego zawodu w liczbie 60 Zleceń na Zawód. Nie znaczy jednak, że jest mus, aby kupić ten dodatek. W podstawce jest po minimum 5 przygód w ramach danego zawodu plus generatory Spraw/Zleceń (Przygody). Tak, więc jak ktoś nie lubi sobie wymyślać przygód to kupuje ten dodatek i z głowy. He, he zdradzę, że w dodatku będzie rozszerzenie zasad - pojawi się termin staż pracy itp. - więc jest on atrakcyjny dla każdego gracza w Złego. Jednak materiał dodatku nie jest niezbędny do gry w Złego III edycja. Czyli podstawka to cegła, ale kompletna gra. :smile:
Na razie piszę ten dodatek i czekam na finał prac mojej ekipy. Każdy z niej ma swą pracę itd. Nie cierpią na brak gotówki tylko czasu. Tak, więc nawet jakbym ich opłacił to nie ruszy spraw do przodu. Muszę czekać. Powolutku zbieram kasę...
W każdym razie nie zmieniam członków ekipy - liczę , że dobrniemy razem do szczęśliwego końca. :P
Awatar użytkownika
BAZYL
Zły Tawerniak
Zły Tawerniak
Posty: 4853
Rejestracja: czwartek, 12 sierpnia 2004, 09:51
Numer GG: 3135921
Skype: bazyl23
Lokalizacja: Słupsk/Gorzów Wlkp.
Kontakt:

Re: Podręcznik RPG z rodzaju Indie - cegła.

Post autor: BAZYL »

Wszystko pięknie, cieszy że podręcznik ma być dopracowany i napchany smaczkami, ale co za dużo to i świnia nie zje... Jak rozumiem podręcznik będzie miał zasady, opisy + miliony dodatków typu pomysły na przygody, opcjonalne zasady, opisy specjalnych lokacji. A potem podręcznik ma mieć 500 stron.

Powiem jak ja bym to rozwiązał: na początek bym wywalił wszystko co jest zbędne (czyli 90% niepotrzebnych podręcznikowi dodatków) i wydał podręcznik liczący 300 stron. Zastanawialiście się kiedyś czemu w podręcznikach jest 1-3 przygody, a nie 30? A załóżmy, ze będzie ich 30, to ile czasu zajmie ludziom rozegranie ich wszystkich? Reszta materiałów powinna trafić na stronę www systemu. Ale też nie naraz, tylko stopniowo. Z kilku powodów. Po pierwsze i najważniejsze - wszystkich i tak nikt nie jest w stanie naraz ogarnąć. A po drugie wrzucając je systematycznie (czy też nie wrzucając, a udostępniając) będzie widać, ze strona się rozwija, a system nie został wydany i skazany na zapomnienie.

Ja rozumiem, że fajnie wygląda wszystko uporządkowane i w jednym podręczniku, ale bez przesady. Wyszukanie przygody wśród 30 innych zajmie więcej czasu niż wśród 3. Wyszukanie informacji na jakiś temat krócej zajmie w podręczniku 300 stron, niż w 600. Czytelnikowi (MG/Graczowi/recenzentowi/laikowi) trudniej będzie przebrnąć przez knigę 600 stron, niż 300. I mógłbym tak wymieniać i wymieniać, bo argumentów za tym jest milion. A jakiś kontrargument? Widzę jeden - autor chce pokazać ludziom, ze wczuł się we własną grę i też jest zły ;-) Szkoda tylko, ze to jest jednoznaczne z rynkowym samobójem...
Pierwszy Admirał Niezwyciężonej Floty Rybackiej Najjaśniejszego Pana, Postrach Mórz i Oceanów, Wody Stojącej i Płynącej...
krucaFuks
Tawerniany Trickster
Tawerniany Trickster
Posty: 898
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2005, 10:35
Numer GG: 0
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Podręcznik RPG z rodzaju Indie - cegła.

Post autor: krucaFuks »

Zgadzam się w całej rozciągłości z BAZYLem (owszem, też mi się zdarza). Cronos, powiem szczerze - to co chcesz zrobić to jest pójście na łatwiznę. Zadaniem autora nie jest upchanie wszystkich pomysłów w cegłę, której nikt nie strawi. Zadaniem autora/redaktora wydania jest również selekcja - ciężka praca intelektualna, która dostarczy odbiorcy dokładnie to, co mu jest poprzednie. I zaoferuje w razie potrzeby dostęp do większej ilości materiałów. Już pomijając taką kwestię, że sama 600-stronnicowej cegły to koszt nawet kilkudziesięciu złotych na egzemplarzu (owszem, coś takiego musi być w specjalny sposób oprawiane) a i operowanie na sesji takim podręcznikiem to będzie udręka. Twoja wspaniałomyślność to nie dość, że oferowanie czegoś niefukcjonalnego, to jeszcze za kosmiczną cenę. Jakoś nie widzę w tym troski o potrzeby odbiorcy, wybacz.

PS. Z tego co napisałeś, to w druku wyjdzie ci raczej około 800 stron... o ile ma to się nadawać do czytania. Nawet przy wybraniu najgorszych rodzajów papieru jest to jakies 3,5kg wagi. Proponuję dołączać do każdego egzemplarza specjalny pulpit do czytania...
Obrazek Obrazek
Cronos
Szczur Lądowy
Posty: 11
Rejestracja: piątek, 14 marca 2008, 17:48
Numer GG: 0

Re: Podręcznik RPG z rodzaju Indie - cegła.

Post autor: Cronos »

Spoko Panowie. Podręcznik jest funkcjonalny. Sama mechanika jest prosta i napisana na naprawdę niewielu stronach. Tym sposobem łatwiej przebrnąć przez tę około 600 stronicową cegłę. Lwią cześć podręcznika to opis świata. Z poszczególnych jego elementów można skorzystać lub nie - szybko i bez problemów. Można też tworzyć w oparciu o nie własne lokacje/przygody itd. Równocześnie nie da się tego okroić. Niestety tego się nie da wytłumaczyć - trzeba grę przeczytać. Czekam, więc na finał prac swej ekipy. Z gotowcem pójdę do wydawnictwa i się obaczy. Czas pokaże...
Jagmin
Szczur Lądowy
Posty: 9
Rejestracja: środa, 19 marca 2008, 10:40
Numer GG: 6284904

Re: Podręcznik RPG z rodzaju Indie - cegła.

Post autor: Jagmin »

A ja mam do reszty małe pytanie. Czy 300 stron to jakaś zaklęta liczba? Chyba nie muszę podawać przykładu dodatku, mającego ponad 600 stron opisu pewnego miasta? Może zapytajcie się ile osób by kupiło taką księgę? Do tej pory wszyscy narzekali na za krótkie i za małe podręczniki, zapowiadające masę dodatków lub dzielące się na parę tomów. A teraz narzekacie jak ktoś chce Wam dać 600 stron pełnoformatowego RPG. Może masa przygód to nie jest najlepszy pomysł ale nawet jakby je zostawić to czym będą Wam szkodzić? Trudniej się szuka w takiej cegiełce? A jak macie parędziesiąt plików na kompie to łatwiej sie szuka? Ja mam dość dzielenia podręczników tylko po to by lepiej sie sprzedały (czyt. drożej). Komu wmówicie, że dwa podręczniki 300 stronicowe będą tańsze od jednego 600 stronicowego? Liczac po Waszemu to trzeba wydać dwa razy na oprawę a do tego pewnie jeszcze doliczy sie marżę i tak wyjdzie za 300 stron koło 100 pln. A to i tak pewnie za mała wycena. Poza tym chyba kolega Cronos prosił o rozważenie POD a nie druku nakładowego?
Obrazek
Zablokowany