Podręcznik RPG z rodzaju Indie - cegła.

Forum Wydawnictwa CK Games.
krucaFuks
Tawerniany Trickster
Tawerniany Trickster
Posty: 898
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2005, 10:35
Numer GG: 0
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Podręcznik RPG z rodzaju Indie - cegła.

Post autor: krucaFuks »

600 stron to ok 8cm grzbietu. Tego sie nie da skleić, bo rozpadnie się w połowie pierwszego czytania. To trzeba szyć i to porządnie. Można wydać do biedy wydać książkę 500 stronicową formatu B5, ale nie A4. Podana przez Cronosa liczba tekstu, to jakieś 110 arkuszy, może się rozrosnąć do 130 arkuszy wydawniczych, bo coś ma być jeszcze dodawane. Czyli wychodzi 800-900 stron. To jest encyklopedia. Wydać coś takiego można w cenie ok. 30zl za egzemplarz, owszem. Ale tylko jeżeli zamówi sie np. 20 tys. egzemplarzy. Przy małych nakładach cena będzie wielokrotnie wyższa, już sama oprawa to będzie pewnie ok. 20 zł, nawet jeżeli będzie lichej jakości. Wrzucanie na offset nie ma sensu poniżej 500 egzemplarzy. Koszt płyt to będzie lekko licząc 3 tys. złotych, w druku na B2 to będzie jakieś 100tys. przebiegów. I 200 razy zmieniane płyty, rozruch etc. Masz pojęcie ile za coś takiego drukarnia sobie policzy? Koszt kilkanaście - kilkadziesiąt tysięcy, dodaj do tego papier, który tani nie jest + porządna oprawa. Żeby wydawnictwo zaryzykowało wydanie czegoś takiego, musiałby to być naprawdę wystrzałowy materiał, do tego profesjonalnie przygotowany. A zważywszy, że np. linki do ściągania plików ze strony projektu nie działają, to wątpie, czy tak jest.
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
BAZYL
Zły Tawerniak
Zły Tawerniak
Posty: 4853
Rejestracja: czwartek, 12 sierpnia 2004, 09:51
Numer GG: 3135921
Skype: bazyl23
Lokalizacja: Słupsk/Gorzów Wlkp.
Kontakt:

Re: Podręcznik RPG z rodzaju Indie - cegła.

Post autor: BAZYL »

300 stron to nic innego jak optimum. I nikt nie mówi tu o dokładnie 300 stronach, tylko 280-320, może nawet ciut więcej. Właściwie to co miałem napisać już napisałem, ale ustosunkuję się do przykładu grubego dodatku. To zwyczajnie zły przykład. Pokaż mi podręcznik główny, najlepiej debiutującego systemu, o takich gabarytach. Nie ma. Chyba, ze wydany fanowsko, ale pewnie też furory nie zrobił :)
Pierwszy Admirał Niezwyciężonej Floty Rybackiej Najjaśniejszego Pana, Postrach Mórz i Oceanów, Wody Stojącej i Płynącej...
fds
Tawerniany Che Wiewióra
Tawerniany Che Wiewióra
Posty: 1529
Rejestracja: niedziela, 13 listopada 2005, 16:55
Numer GG: 0
Lokalizacja: Warszawa

Re: Podręcznik RPG z rodzaju Indie - cegła.

Post autor: fds »

Największe cegły jakie znam to dwa podręczniki do Earthdawn, oba po 524 strony (najlepiej mieć oba, kiedyś były po ok 40$, teraz po 30). Daleko za nimi są dwie cegiełki z Warhammer 40k i Exalted (po 400 stron), dalej to podstawka do Earthdawn sec ed i Shadowrun (po 360 stron), reszta już ma mniej. Najpopularniejsze grubości to przedział 240-350 na książkę (ale np w nWoD potrzebne są dwie pozycje etc) oraz poniżej 100 dla kurduplowatych systemów.

Sądzę, że część osób może być zainteresowanych taką cegłą. Mimo wszystko ja wolę jedną cegłę niż 3 mniejsze podręczniki, ale to sprawa indywidualna.
Obrazek
Podręczniki za darmo:
Shadowrun 2ed
DnD v3.5
Jagmin
Szczur Lądowy
Posty: 9
Rejestracja: środa, 19 marca 2008, 10:40
Numer GG: 6284904

Re: Podręcznik RPG z rodzaju Indie - cegła.

Post autor: Jagmin »

Wiecie co, na razie nic podobnego wydawnictwo CKGames nie wydało, więc odnośnika nie ma. Ja wiem tylko że kupując wersję PDF mogę ją wydrukować oprawioną za 100 PLN. Co do rekordów to czemu szukacie tak daleko. W Polsce wyszedł podręcznik do Kryształów Czasu mający ponad 400 stron. Nie wmawiajcie mi, że 600 stron to granica nie do przebycia. Poza tym może na początek lepiej ograniczyć się do 400-500 stron bo jeszcze pewne osoby sie przedźwigają. Co do spraw oprawy. Do tej pory CKG mówiła tylko o oprawie miękkiej, więc coś się zmieniło? Ja mogę sobie oprawić w twarde okładki za 30 pln. Nie demonizujcie aż tak cegły.

Cronos, czy na pewno musisz zamieścić cały materiał? Może lepiej go tak podzielić by zmniejszyć objętość o jakieś 100-200 stron i resztę wrzucić na płytkę promo. :) Nadal jestem za cegłą. Ja ją kupiłbym nawet jakby kosztowała 250 pln. Odwieźć od tego mogłaby mnie tylko słaba treść.

PS. Rarytas jakim jest używany podręcznik Kultu, kosztuje w granicach 500 pln. Niech podniosą łapkę osoby, które nie kupiłyby go za 250 pln? Jeżeli tu nie ma problemu czyli to nie bariera cenowa.
Obrazek
Cronos
Szczur Lądowy
Posty: 11
Rejestracja: piątek, 14 marca 2008, 17:48
Numer GG: 0

Re: Podręcznik RPG z rodzaju Indie - cegła.

Post autor: Cronos »

Niestety nie da się naprawdę materiału podzielić. Nie jest jednak źle. Mój wydruk próbny to kniga 450 kartek, bo drukowałem na jednej stronie jak prace licencjacką. Oprawę twardą zrobił zwykły introligator. Faktycznie sam stwierdził, że na grzbiet tu się nie da. Tak więc te 900 stron wydruku mojej działki (tekst) jest szyte i klejone.
Zrobiłem to w styczniu. Dziś jest marzec a podręcznik jest cały. Fakt jest, że ja potrafię szanować książki. Ciekaw jestem czy Wydawnictwo Ck-Games drukuje podręczniki z tekstem/grafom na dwóch stronach czy jednej?
Jak to ma wyglądać. Tego nie wiem. Jeszcze odpowiedzi co o tym myślą nie dostałem. Borg pisał coś o możliwości niewielkiego nakładu obciążonego ryzykiem finansowym. Nie mam pojęcia jak to może wyglądać.
Awatar użytkownika
BAZYL
Zły Tawerniak
Zły Tawerniak
Posty: 4853
Rejestracja: czwartek, 12 sierpnia 2004, 09:51
Numer GG: 3135921
Skype: bazyl23
Lokalizacja: Słupsk/Gorzów Wlkp.
Kontakt:

Re: Podręcznik RPG z rodzaju Indie - cegła.

Post autor: BAZYL »

Jagmin pisze:W Polsce wyszedł podręcznik do Kryształów Czasu mający ponad 400 stron.
Dokładnie 408 stron + okładki. Ale ten podręcznik wyszedł w 1996 roku, podczas gdy KC były wspierane od roku 1993, kiedy to wyszedł pierwszy numer Magii i Miecza. Dzisiaj się psioczy na ten system (przeważnie z winy tego podręcznika właśnie, ale to inna historia), ale w momencie gdy MAG ogłosił chęć wydania podręcznika do KC to był szał.

Ale przy okazji podręcznika do KC zwróciłem uwagę an jeszcze jedną sprawę - wielkość tego podręcznika. KC były wydane w formacie zbliżonym do A4, a tymczasem książki się wydaje w formacie A3 i jak się dobrze orientuję na stronie CKG jest oferta wydawania czegokolwiek w formacie książkowym (mogę się mylić). Zakładam więc że podręcznik do Złego ma ok. 500-600 stron formatu wordowskiego, czyli A4. Jeśli tak jest, to gorzej, ale warto rozważyć jak zmiana wielkości strony może wpłynąć na grubość podręcznika.
Pierwszy Admirał Niezwyciężonej Floty Rybackiej Najjaśniejszego Pana, Postrach Mórz i Oceanów, Wody Stojącej i Płynącej...
Jagmin
Szczur Lądowy
Posty: 9
Rejestracja: środa, 19 marca 2008, 10:40
Numer GG: 6284904

Re: Podręcznik RPG z rodzaju Indie - cegła.

Post autor: Jagmin »

Bazyl, nawróciłeś się, czy cię nie zrozumiałem? Ja nie rozumiem oporu jaki wzbudza 600 stron. Dla mnie to błogosławieństwo.

KC owszem, były wyjątkowe ale jak na polskie warunki to wcale nie było coś. To był początek polskiego RPG wiec wątpię by było zatrzęsienie podręczników do KC.

Tak wiec, są jeszcze argumenty przeciw?

Cronos, tak na prawdę bronie Cię w ciemno. :) Nie ukrywam, że sam jestem zainteresowany wydaniem takiej cegiełki. Co prawda wkrada się w moje słowa trochę hipokryzji, bo sam nie planuje aż tak rozbudowanego działa. Nawet planuje coś malutkiego i poręcznego, ale o tym sza. ;)
Obrazek
Cronos
Szczur Lądowy
Posty: 11
Rejestracja: piątek, 14 marca 2008, 17:48
Numer GG: 0

Re: Podręcznik RPG z rodzaju Indie - cegła.

Post autor: Cronos »

Zaufanie za Free? Nie zawiodę. Muszę tylko uzbroić się w cierpliwość i czekać na finał prac. Jeszcze ma wyjść Zły II plus za free. To jakieś 20% materiału III edycji. Pierwsza z dwóch części tej cegły. Da jakieś pojęcie o całości.
Byłoby super jakby chłopaki skończyli w wakacje. 8)
Awatar użytkownika
BAZYL
Zły Tawerniak
Zły Tawerniak
Posty: 4853
Rejestracja: czwartek, 12 sierpnia 2004, 09:51
Numer GG: 3135921
Skype: bazyl23
Lokalizacja: Słupsk/Gorzów Wlkp.
Kontakt:

Re: Podręcznik RPG z rodzaju Indie - cegła.

Post autor: BAZYL »

Hehe... Nie, nie zrozumiałeś mnie. Ja nadal nie widzę ekonomicznego sensu wydawania cegły liczącej 500-600 stron. Tym bardziej, że to wydanie będzie najpewniej formatu A4.
Pierwszy Admirał Niezwyciężonej Floty Rybackiej Najjaśniejszego Pana, Postrach Mórz i Oceanów, Wody Stojącej i Płynącej...
krucaFuks
Tawerniany Trickster
Tawerniany Trickster
Posty: 898
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2005, 10:35
Numer GG: 0
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Podręcznik RPG z rodzaju Indie - cegła.

Post autor: krucaFuks »

Widzę, że macie własne wyobrażenie na funkcjonowanie rynku wydawniczego...
Szczerze życzę powodzenia i obyście to wy mieli rację ;)
Obrazek Obrazek
Jagmin
Szczur Lądowy
Posty: 9
Rejestracja: środa, 19 marca 2008, 10:40
Numer GG: 6284904

Re: Podręcznik RPG z rodzaju Indie - cegła.

Post autor: Jagmin »

No to sprawa wyjaśniona. Nikt nie zechce wydać takiego RPG, co mnie szczerze smuci. Jak Zły III okaże się dobry to zakupię PDF i wydrukuję sobie na własną rękę. I tak ludzie, którzy kupują lub ściągają PDF (a w dzisiejszych czasach to norma) najczęściej wolą zapłacić za wydruk i oprawę, niż męczyć wzrok przy monitorach. Ale jak nikt nie chce z tego skorzystać...

Ciekaw jestem w takim razie co byście powiedzieli jakby zapytano sie was o wydanie WFRP TofT (ponad 1000 stron i wciąż rośnie). Jak tylko ukaże się wersja ostateczna nie tylko ja ją zechcę wydrukować. :)

PS. Co do opłacalności to się chyba mylicie. Każdy narzeka na ceny tych ledwo 300 stronicowych podręczników, które często mają mało wspólnego z formatem A4. Bardziej bym się zastanawiał czy wydać 30 pln na 200 stron formatu A5 niż 150 pln za 400 stron A4. Szczególnie, że większej ekwilibrystyki wymagałoby wydanie dodatków do takiego mini RPG.
Obrazek
Awatar użytkownika
BAZYL
Zły Tawerniak
Zły Tawerniak
Posty: 4853
Rejestracja: czwartek, 12 sierpnia 2004, 09:51
Numer GG: 3135921
Skype: bazyl23
Lokalizacja: Słupsk/Gorzów Wlkp.
Kontakt:

Re: Podręcznik RPG z rodzaju Indie - cegła.

Post autor: BAZYL »

Widzisz, sprawa jest skrajnie inna niż wydaje mi się, że Ty ją rozumiesz. Abstrahując od złego, CKG i innych takich, to zauważ, ze oprócz ilości stron do ustalenia ceny gotowego podręcznika jest ważny nakład. I tak podręcznik liczący sobie 400 stron inną cenę będzie miał przy nakładzie 1 sztuki, inną przy 500 sztukach a jeszcze inną przy 3000. Dlatego takie porównywanie cen, co kto by wolał i ile by był gotów zapłacić, na dobra sprawę mija się z celem. :)
Pierwszy Admirał Niezwyciężonej Floty Rybackiej Najjaśniejszego Pana, Postrach Mórz i Oceanów, Wody Stojącej i Płynącej...
Jagmin
Szczur Lądowy
Posty: 9
Rejestracja: środa, 19 marca 2008, 10:40
Numer GG: 6284904

Re: Podręcznik RPG z rodzaju Indie - cegła.

Post autor: Jagmin »

Ależ ja wiem w czym rzecz. Wiem jakie są reguły druku nakładowego. Jednak chodzi o POD. Mi się wydaje, że w "Druku na żądanie" koszta rozkładają się trochę inaczej. Przecież to typowy druk niskonkładowy (nawet jedna sztuka), stworzony z myślą o nietypowych wydaniach z dużym ryzykiem inwestycyjnym. Czyli mamy sobie po prostu poszukać z Cronosem innej drukarni? Wy cały czas wytaczacie argumenty jakbyśmy chcieli od was druku wysokonakładowego. Więc zapytam więc wyraźnie: czy można wydać w technologii POD podręcznik 600 stron? A jeżeli tak to poproszę o szacunkowy koszt 1 sztuki. Zakładając zwykły papier, druk w czerni i ewentualnie szytą oprawę, wszystko w formacie A4 (zbliżonym).
Obrazek
krucaFuks
Tawerniany Trickster
Tawerniany Trickster
Posty: 898
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2005, 10:35
Numer GG: 0
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Podręcznik RPG z rodzaju Indie - cegła.

Post autor: krucaFuks »

Jagmin, ale o tym chyba z borgiem Cronos dyskutuje? My tylko jako widzowie zwracamy ci uwagę, na pewne potencjalne problemy. Poza tym PoD w Polsce nie wygląda jeszcze tak, jak na zachodzie, niestety :D.

Zdecyduj się o co pytasz - o możliwość wydrukowania sobie paru kopii, czy też o wydanie Złego z zamiarem dystrybucji i sprzedaży, bo to są diametralnie różne rzeczy, szczególnie jak przedsięwzięcie ma dość wątpliwy model biznesowy (druk to nie wszystko, są jeszcze takie drobiazgi jak formalności biurokratyczne - np. obowiązek przekazania egzemplarzy do BN - oraz podatki, promocja, koszty transportu)
Obrazek Obrazek
Jagmin
Szczur Lądowy
Posty: 9
Rejestracja: środa, 19 marca 2008, 10:40
Numer GG: 6284904

Re: Podręcznik RPG z rodzaju Indie - cegła.

Post autor: Jagmin »

Pisałem, pisze i będę pisał tylko o POD. Zresztą autor (Cronos) też od początku pisze o POD. Wiec ja się zastanawiam właśnie czemu Wy się przyczepiliście do druku wysokonakładowego? Zdaję sobie sprawę też z tego, że w Polsce wszystko raczkuje. jednak czy to nie od CKG i im podobnych zależy jak ten rynek będzie startował? Na razie zupełnie nic nie wystartowało a już są opory. Wiec prosiłbym o odpowiedź na poprzedni post osoby zainteresowane wydaniem a do polemiki nad ewentualnym kupnem cegiełki resztę. Na razie to wszystko wymieszaliście, a raczej zmieszaliście z błotem. Wygląda to tak, jakby każdy nie chciał a mógł (wbrew logice).

EDIT
Kurczę. Zaczyna to wyglądać jak jakiś atak na Was. A tak nie jest. Ja się chcę tylko dowiedzieć jakie są konkretne za i przeciw wydania typu POD przykładowego podręcznika, nazwanego tu cegłą. Nie interesuje mnie jaki jest rozkład cen i ryzyka takiej inwestycji w przypadku zwykłego nakładu. Jakby mi zależało na tym na pewno nie drukowałbym w Polsce. Jednak coraz bardziej skłaniam się do stwierdzenia, że i POD lepiej byłoby rozważyć za granicą (z wszystkimi dodatkowymi kosztami).
Obrazek
Magnes
Marynarz
Marynarz
Posty: 195
Rejestracja: sobota, 27 listopada 2004, 20:12
Numer GG: 0
Lokalizacja: Basta
Kontakt:

Re: Podręcznik RPG z rodzaju Indie - cegła.

Post autor: Magnes »

Jagmin z tego co się orientowałem wcześniej POD kosztuje kupę kasy. Zerknij ile Wieża #13 kosztowała przez CKGames, z tej kasy bardzo niewiele szłoby do naszej kieszeni (mojej na pewno, a pewnie wydawnictwa też niewiele), gdyby ktoś się zdecydował kupić. ;)
Większy nakład znacząco wpływa na cenę. Cronos pisał nie tylko o POD, ale też o o niewielkim nakładzie. :)
Cronos
Szczur Lądowy
Posty: 11
Rejestracja: piątek, 14 marca 2008, 17:48
Numer GG: 0

Re: Podręcznik RPG z rodzaju Indie - cegła.

Post autor: Cronos »

Panowie sprawdziłem w strefie druku koszt książki o danych :
1. 550 stron czarno białych.
2.10 stron kolorowych.
3. papier kreda Gloss.
4. Oprawa miękka klejona.
5. Format A4
Koszt wychodzi przy nakładzie 250 sztuk około 8300 złotych/jednostkowy 33, 53 złotego. Nie jest źle. Na dzień dzisiejszy taki nakład sam mogę sfinansować. Nie dostałem odpowiedzi od CK-Games, ale może i dobrze. Podręcznik musi być zrobiony w 100%. Potem można rozmawiać. Dla przykładu podam, że liczba stron czarno białych i kolorowych Złego III edycji nie jest jeszcze mi znana - zobaczymy przy finale prac.
Zablokowany