Okup

Forum Wydawnictwa CK Games.
Zablokowany
Magnes
Marynarz
Marynarz
Posty: 195
Rejestracja: sobota, 27 listopada 2004, 20:12
Numer GG: 0
Lokalizacja: Basta
Kontakt:

Okup

Post autor: Magnes »

Czy rozważaliście wydawanie PDF-ów na zasadzie okupu? Zasada tak działa następująco: ustala się okup, ludzie wpłacają kasę na konto, jeśli do danego terminu (albo bezterminowo) kwota wpłynie, to PDF jest udostępniany całkowicie za darmo, najlepiej na jakiejś licencji Creative Commons. Robienie tego przez autorów byłoby trudne i mogłoby wiązać się z problemami prawnymi (zbieranie datków, chyba trzeba posiadać firmę lub fundację), moglibyście stać się pośrednikami w czymś takim, biorącymi oczywiście swój procent.
Oczywiście w trakcie trwania zbierania okupu musi być agresywna kampania reklamowa, bo inaczej nie ma szans (publikacja fragmentów, recenzje itp.).
Co wy na to?
Szabel
Pomywacz
Posty: 41
Rejestracja: poniedziałek, 25 czerwca 2007, 14:22
Numer GG: 0

Re: Okup

Post autor: Szabel »

To ja jeszcze przy okazji coby wspomóc Magnesa(specjalnie siem po temu zarejestrował!) powiem, że metoda jest popularna na zachodzie i może przynieść bardziej doraźne zyski niż takie ciułanie za poszczególne kopie. :)
Magnes
Marynarz
Marynarz
Posty: 195
Rejestracja: sobota, 27 listopada 2004, 20:12
Numer GG: 0
Lokalizacja: Basta
Kontakt:

Re: Okup

Post autor: Magnes »

Zarejestrowałem się dawno, dawno temu, bo tu kiedyś sesje prowadziłem, no i podforum Nieboraków jest. A na odpowiedź w sprawie okupu oczekuję z niecierpliwością.
Kolejną zaletą jest możliwość publikacji uwolnionego za okup pdfa bez obaw o piracenie. Wadą, takie coś musiałoby być naprawdę dobrze reklamowane, włącznie z fragmentami, recenzjami itp. itd.
fds
Tawerniany Che Wiewióra
Tawerniany Che Wiewióra
Posty: 1529
Rejestracja: niedziela, 13 listopada 2005, 16:55
Numer GG: 0
Lokalizacja: Warszawa

Re: Okup

Post autor: fds »

Jak dla mnie okup to by była piękna sprawa :) Dostaję kasę za to co chcę i już, potem można z tym robić co się chce ;)
Obrazek
Podręczniki za darmo:
Shadowrun 2ed
DnD v3.5
Magnes
Marynarz
Marynarz
Posty: 195
Rejestracja: sobota, 27 listopada 2004, 20:12
Numer GG: 0
Lokalizacja: Basta
Kontakt:

Re: Okup

Post autor: Magnes »

fds pisze:Jak dla mnie okup to by była piękna sprawa :) Dostaję kasę za to co chcę i już, potem można z tym robić co się chce ;)
Chyba miałeś na myśli "daję". :)

edit: OK, rozumiem.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 25 czerwca 2007, 18:29 przez Magnes, łącznie zmieniany 1 raz.
fds
Tawerniany Che Wiewióra
Tawerniany Che Wiewióra
Posty: 1529
Rejestracja: niedziela, 13 listopada 2005, 16:55
Numer GG: 0
Lokalizacja: Warszawa

Re: Okup

Post autor: fds »

Dostaję też :) Kto mówił, że chciałbym być tylko klientem? :>
Obrazek
Podręczniki za darmo:
Shadowrun 2ed
DnD v3.5
Szabel
Pomywacz
Posty: 41
Rejestracja: poniedziałek, 25 czerwca 2007, 14:22
Numer GG: 0

Re: Okup

Post autor: Szabel »

Ja, jako potencjalny klient poczuwam się do obowiązku poparcia pomysłu. A co na to szefostwo wydawnictwa?
borg
SuperTechTawerniak
SuperTechTawerniak
Posty: 349
Rejestracja: czwartek, 12 sierpnia 2004, 01:32
Numer GG: 115125
Lokalizacja: Rawicz/Wrocław
Kontakt:

Re: Okup

Post autor: borg »

Ciekawy pomysł. W sumie też chyba na niego trafiłem kilkukrotnie na sieci. Można o tym pomyśleć, choć najbardziej to już zależy w sumie od autora :)
Szabel
Pomywacz
Posty: 41
Rejestracja: poniedziałek, 25 czerwca 2007, 14:22
Numer GG: 0

Re: Okup

Post autor: Szabel »

Czyli jak jakiś autor się zgłosi i powie, że chciałby to sprzedać jako okup to możecie mu to zorganizować?
Karczmarz
Bombardier
Bombardier
Posty: 650
Rejestracja: wtorek, 14 listopada 2006, 20:44
Numer GG: 0
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Okup

Post autor: Karczmarz »

Hmmm

Nie za bardzo rozumiem idee tego okupu. Autor (czy ktoś tam inny) ustala, że chce tyle a tyle (np. 500 zł), ustala termin (np. miesiąc) i jeśli w przeciągu danego czasu uzbiera się dana kwota to pdf trafia za friko do netu tak? A co jeśli się nie uzbiera? Ci którzy zapłacili tracą kasę? I jaka to różnica między sprzedawaniem normalnie za kasę od egzemplarza, poza tym że więcej osób będzie czekać z myślą (może inni za mnie zapłacą) zamiast płacić samemu?
krucaFuks
Tawerniany Trickster
Tawerniany Trickster
Posty: 898
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2005, 10:35
Numer GG: 0
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Okup

Post autor: krucaFuks »

Moim zdaniem liczenie na zyski ze sprzedaży systemu autorskiego to trochę myślenie życzeniowe. Wedlug mnie najlepszą strategią byłoby udostepnienie na wolnej licencji (np. Creative Commons by-nc-sa 2.5, czyli Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 2.5 Polska. Jezeli system się przyjmie i zgromadzi grono fanów, przy kolejnych wersjach można już myśleć o zarabianiu - albo zarabiać tylko na drukowanych podręcznikach, gadżetach itp. Ale będzie to dużo łatwiejsze, bo będzie już jakaś baza potencjalnych klientów... oraz współpracowników, którzy moga pomóc rozwinąć system. A z pewnością system udostępniony na takiej licencji może liczyć na dużo szybsze rozpowszechnienie...
Obrazek Obrazek
Force
Bosman
Bosman
Posty: 1571
Rejestracja: sobota, 7 października 2006, 11:14
Numer GG: 0
Lokalizacja: piwnica

Re: Okup

Post autor: Force »

Czy nie powinno być tak że to CKG przygotowywuje kilka różnych metod opłat ( lub ich braku ) a autor miedzy nimi wybiera dla siebie najlepszy? Jeżeli nie che zarabiać pieniędzy wybierze właśnie Creative Commons Deed. Który zapewni mu dobre rozpowszechnienie produktu.
Polska Partia Piwa - Sekcja Paladynów Żubra
Obrazek
Obrazek
Magnes
Marynarz
Marynarz
Posty: 195
Rejestracja: sobota, 27 listopada 2004, 20:12
Numer GG: 0
Lokalizacja: Basta
Kontakt:

Re: Okup

Post autor: Magnes »

Karczmarz pisze:Nie za bardzo rozumiem idee tego okupu. Autor (czy ktoś tam inny) ustala, że chce tyle a tyle (np. 500 zł), ustala termin (np. miesiąc) i jeśli w przeciągu danego czasu uzbiera się dana kwota to pdf trafia za friko do netu tak? A co jeśli się nie uzbiera? Ci którzy zapłacili tracą kasę? I jaka to różnica między sprzedawaniem normalnie za kasę od egzemplarza, poza tym że więcej osób będzie czekać z myślą (może inni za mnie zapłacą) zamiast płacić samemu?
Podejście jest różne. W typowych okupach w przypadku nieuzbierania kwoty pieniądze są zwracane albo wpłacane na organizację charytatywną, w Polsce można by nie ustalać terminu, wtedy działałoby to na zasadzie: jeśli nie wpłacicie, to gra może wyjść dopiero za 3 lata. Myślę, że są większe szanse, że uda się uzbierać wspomniane 500zł w ten sposób, niż sprzedając podręcznik po 10-20 złotych. Poza tym jest to fair w stosunku do kupujących: płacisz tyle na ile cię stać, a końcowy (uwolniony przez okup) podręcznik może być udostępniony na CC bez przeszkód.
Karczmarz
Bombardier
Bombardier
Posty: 650
Rejestracja: wtorek, 14 listopada 2006, 20:44
Numer GG: 0
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Okup

Post autor: Karczmarz »

Hmmm
Poza tym jest to fair w stosunku do kupujących: płacisz tyle na ile cię stać,
Ale "kupujący" dostaje podręcznik po wpłaceniu byle jakiej sumy, czy i tak musi czekać, aż się uzbiera? Bo jeśli dostaje, to każdy będzie płacił minimum, a jeśli nadal musi czekać to nie wydaje mi się żeby to było do końca uczciwe, że płacisz za coś czego nie zobaczysz na oczy przez X ilość czasu zupełnie nieprzewidywalną.
Magnes
Marynarz
Marynarz
Posty: 195
Rejestracja: sobota, 27 listopada 2004, 20:12
Numer GG: 0
Lokalizacja: Basta
Kontakt:

Re: Okup

Post autor: Magnes »

Nie dostaje, czeka. Zapewne niektórym nie będzie się to podobało, ale idea jest popularna i moim zdaniem "fair" dla wszystkich.
Zablokowany