RPGowe Wydawnictwo PDFowe (i papierowe też)

Forum Wydawnictwa CK Games.
borg
SuperTechTawerniak
SuperTechTawerniak
Posty: 349
Rejestracja: czwartek, 12 sierpnia 2004, 01:32
Numer GG: 115125
Lokalizacja: Rawicz/Wrocław
Kontakt:

RPGowe Wydawnictwo PDFowe (i papierowe też)

Post autor: borg »

Ostatnio na głownym forum forum w ogólnej dyskusji o zmianach na stronie TRPG pojawił się pomysł sklepiku tawernianego, który spodkał się nawet z pozytywnym odzewem. Jednakże nie za bardzo nikt wiedział, co można sprzedawać w takim sklepiku (prócz ołówków i kubków z logiem TRPG). Otóż ja mam pomysł.

Chciałbym założyć Wirtualne Wydawnictwo RPGowe.

Zupełnie legalne wydawnictwo - firma, podpisywujące umowy z autorami, z numerami ISBN, wydające RPG (dodatki, książki, itp.) w postaci ebooków oraz wydruku na żądanie (krótkie serie). To wszystko pod patronatem i zyskami dla Tawerny (na domeny, utrzymanie serwera). Sklep z pdfami i same pdfy od strony technicznej zrobić dla mnie nie problem. Sprawy prawne mam też obcykane. Tylko materiału brak :)

Mam co prawda kilka projektów w toku u kilku autorów - ale to mało.

Także - składam tu oferte dla chętnych autorów do wydania swoich dzieł w PDFach i krókich seriach papierowych.
Alucard
Bosman
Bosman
Posty: 2349
Rejestracja: czwartek, 22 marca 2007, 18:09
Numer GG: 9149904
Lokalizacja: Wrzosowiska...

Post autor: Alucard »

I tutaj pojawia się Borg pytanie...

Czy to maja być tylko teksty związane z tematyka RPG, czy cos o cRPG (recki jakieś), a może tez teksty z Polany Lorien...

-Jeżeli te ostatnie to trochę poezji się znajdzie, i to dosc wysokich lotów.
-Jeżeli pierwsze dwa, to mogę cos popisac (a pisze ponoc nieźle) po maturach (po 23 maja). Zgłaszam swoja kandydaturę.

Kwestii zysków nie poruszam, bo zapewne wszystko by szło do tawerny ;) O to pretensji w sumie nie mam bo z czegos trza żyć :D i utrzymywać nasza rodzinę na forum.

Jestem szczególnie zainteresowany wydaniem poezji w PDF i jak administracj awyda zgode, na papierku. Nie wiem tylko czy sklepik obejmuje tylko dzieła tematycznie związane z rpg czy ogólnie twórczosc forumowiczów
borg
SuperTechTawerniak
SuperTechTawerniak
Posty: 349
Rejestracja: czwartek, 12 sierpnia 2004, 01:32
Numer GG: 115125
Lokalizacja: Rawicz/Wrocław
Kontakt:

Post autor: borg »

Generalnie tematyka jest otwarta - jednak trzeba by się na czymś na początku skupić. Myśle, że PDFy i druk na życzenie to dobry pomysł do wydawania niewielkich systemów RPG, kampani, przygód, opowiadań, itp.

To ma być poważne przedsięwzięcie - także teksty muszą być na wyłączność wydawnictwa - stąd umowy - bo kto by wydał - nawet te kilka złotych - na coś co może mieć za darmo :) Stąd też - zarobek dla autora i to duży - procentowo oczywiście - gdyż koszt wydania samego PDFa jest relatywnie niewielki. Przy papierze, oczywiście taki sam (ilościowo, bo procentowo niższy - wydanie na papierze kosztuje).

Większe projekty były by prawdopodobnie od razu dostępne na papierze i do zakupu w normalnych sklepach internetowych - ale rebel.pl czy replikator.pl, a nawet "na mieście".
Alucard
Bosman
Bosman
Posty: 2349
Rejestracja: czwartek, 22 marca 2007, 18:09
Numer GG: 9149904
Lokalizacja: Wrzosowiska...

Post autor: Alucard »

Rozumiem Cię doskonale...

Więc sprawe stawiam tak. W czerwcu mógłbym zacząć pisac jakies teksty na zamówieniei zaczac współpracę. Na wyłącznosc "tawerna company" oczywiście ;)

Co do poezji to mam biór około 110 wierszy dosyc dobrych, które wygrywały konkursy lokalne i ogólnopolskie, nie opublikowanych nigdzie (no, moze 10 z nich jest na tawernie). Jeżeli tawerna zechce współpracowac gotow jestem je przekazać administratorom, czy komus kto tam jest za to odpowiedzialny i podpisac )jak to Borg wspomniał) jakies umowy o wyłacznośc. Jak rozumiem wiekszosc kasy by szła do tawerny ;) a niewielka czescdo autora... na to byłbym gotów przystać...

Jeżeli tawerna wyrazi cheć współpracy oczywiscie
LOD
Kok
Kok
Posty: 1348
Rejestracja: niedziela, 14 sierpnia 2005, 17:33
Numer GG: 0
Lokalizacja: Z Karczmy "Pod Wyszczerbionym Toporem"

Post autor: LOD »

Ja tak lekko bym zasugerował, że gdyby ładnie oprawić i gdyby ktoś ładnie zilostrował, to żeby wydać Nieboraków. System fajny, ciekawy, wesoły... wcześniej nie wydawany. 8)
Obrazek
"Nie wiem na co będzie trzecia wojna światowa, ale czwarta będzie na pewno na maczugi." Albert Einstein
Tori
Bosman
Bosman
Posty: 1759
Rejestracja: piątek, 17 lutego 2006, 15:05
Numer GG: 7524209
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: Tori »

Jestem za, ale moim zdaniem warto na początek wydać np krótką serię kubków, koszulek itp. Swoją drogą fajnie by się tak rozpoznawać na konwentach po koszulkach, np z tyłu wielki kufel, a z przodu dumny napis "Jestem Tawerniakiem" lub po prostu "Tawerna RPG". No i pozostaje sprawa: kto będzie kupował gazetkę, której treść ma za darmochę ne necie...
Od dziś płacę Eurogąbkami.
Alucard
Bosman
Bosman
Posty: 2349
Rejestracja: czwartek, 22 marca 2007, 18:09
Numer GG: 9149904
Lokalizacja: Wrzosowiska...

Post autor: Alucard »

No Tori o tym mowa była wcześniej. Będziemy pisać nowe wcześniej nie publikowane teksty i dawać swoje wypociny...

Jednym słowem w necie ego nie znajdziesz ;)
Awatar użytkownika
BLACKs
Tawerniany Cygan
Tawerniany Cygan
Posty: 3040
Rejestracja: poniedziałek, 21 listopada 2005, 17:30

Post autor: BLACKs »

Borg popieram Twój pomysł. Jeśli brakuje Ci materiału, spróbuj skontaktować się z jakimiś serwisami promującymi pdfy gier Indie RPG (dla przykładu http://www.indiepressrevolution.com/xcart/home.php ; nic polskiego nie potrafiłem znaleźć). W Polsce indie nabiera popularności, a polskich stron promujących podręczniki w pdfach jest mało, więc można by na tym coś zyskać. Możnaby drukować je na żądanie i zgarniać za to dodatkową kasę, ale jak wiadomo - trzeba by było pody sprowadzać... Jednak trud się opłaca, wierz mi, że 90% moich RPGowych znajomych korzysta z takich serwerów jak Drive Thru RPG, Indie Press, itp.

Drugą propozycją jest ofkoz promowanie kampanii i podobnych dodatków. Gdybym porozmawiał z Makkiem, może byłby on chętny wziąć się za coś poważnego :].

A trzecią promowanie oczywiście systemów autorskich.
borg
SuperTechTawerniak
SuperTechTawerniak
Posty: 349
Rejestracja: czwartek, 12 sierpnia 2004, 01:32
Numer GG: 115125
Lokalizacja: Rawicz/Wrocław
Kontakt:

Post autor: borg »

Oj, ludzie, ludzie...

Kubki, kubkami - to gadżety, które oczywiście można sprzedawać, ale nie o to chodzi w pomyśle. Zapomnijcie na chwile o kubkach.

W pomyśle chodzi o zorganizowanie wydawnictwa, które będzie wydawać między innymi normalne systemy RPG (w pdfach, i w niewielkich ilościach papierowo) oraz inne rzeczy (jak te tomiki wierszy :P). Produkty nie muszą (pewno nie będą związna z TRPG). Np. są już w produkcji dwa RPGi, które bedą właśnie wydane w ten sposób.

Wydawnictow będzie związane z TRPG jej marką za której korzystanie TRPG otrzymywać będzie część zysków z sprzedarzy. Zyski będą z tego czerpać także normalnie autorzy. Normalnie w pełni legalnie i na poważnie.

PS.
BLACKs - właśnie o to mi chodzi :) (post sie pojawił, jak swój pisałem)
Awatar użytkownika
BLACKs
Tawerniany Cygan
Tawerniany Cygan
Posty: 3040
Rejestracja: poniedziałek, 21 listopada 2005, 17:30

Post autor: BLACKs »

borg pisze: Wydawnictow będzie związane z TRPG jej marką za której korzystanie TRPG otrzymywać będzie część zysków z sprzedarzy. Zyski będą z tego czerpać także normalnie autorzy. Normalnie w pełni legalnie i na poważnie.
Czyli, jak walnę kampanię podbijającą serca tysiąca nastoletnich graczy, dostanę z tego jakiś procent? :D

A myślałeś o wprowadzeniu rpgowych przyborów? Np. nawiązania kontaktu z q-workshop i ściągnięcia od nich kości.

Tylko jeszcze pozostają pytania: na ile procent ten pomysł jest realny i ile zajmie jego zrealizowanie? ;)
borg
SuperTechTawerniak
SuperTechTawerniak
Posty: 349
Rejestracja: czwartek, 12 sierpnia 2004, 01:32
Numer GG: 115125
Lokalizacja: Rawicz/Wrocław
Kontakt:

Post autor: borg »

1. Cała idea jest w tym, że autor zarabia :)

2. Wszystko jest do zrobienia (kości, etc). Tylko trza sie rozkręcić.

3. Pomysł jest realny na 100%. Czas zrobienia... godzina? dwie? Ten kto mnie zna, to wię - że jak ja coś robie, to tylko na poważnie i tylko na zaraz. Prawda BAZYL?
Alucard
Bosman
Bosman
Posty: 2349
Rejestracja: czwartek, 22 marca 2007, 18:09
Numer GG: 9149904
Lokalizacja: Wrzosowiska...

Post autor: Alucard »

Dobra dobra... rozumiem.

Tawerna za logo i patronat pobiera swoje (dajcie cezarowi, co cezara) a do autora idzie kasa za dzieło...

Mam tez bardzo istotne pytanie. Rozumiem, że tawerna/wydawnictwo zażąda umowy o wyłączność. Jest to normalne. Tylko czy umowa zostanie spisana na jakis okres czasu czy na wieki wieków. Bo jeżeli to np. nie wypali ( sprzedane 2 egzemplarze) to autorowi nie opłaca sie inwestowac w to większości swych dzieł.

Ja bym widział umowę na jakis rok (jeżeli mówimy o jakiejs obszerniejszej publikacji) z ew. przedłużeniem :D

Papierkowa robota.... I ważne pytanie. Kiedy myślicie zaczac akcję ??
Craw
Bosman
Bosman
Posty: 1864
Rejestracja: poniedziałek, 25 kwietnia 2005, 20:51
Numer GG: 5454998

Post autor: Craw »

Borg - swietny pomysl, po czesci to, nad czym z fdsem myslelismy. Szczegolnie podoba mi sie czesc z wydawaniem systemow RPG ;]

Jak znajde chwile czasu, to moze cos skrobne co by zasilic trudne poczatki.
Awatar użytkownika
BAZYL
Zły Tawerniak
Zły Tawerniak
Posty: 4853
Rejestracja: czwartek, 12 sierpnia 2004, 09:51
Numer GG: 3135921
Skype: bazyl23
Lokalizacja: Słupsk/Gorzów Wlkp.
Kontakt:

Post autor: BAZYL »

Prawda borgu.

W świetla prawa autorskiego standardową umowę z wydawnictwem drukowanym podpisuje sie na 5 lat - tzn. wydawca ma prawo przez pieć lat wydawać dzieło, ale kazde wznowienie (nie mylić z dodrukiem) musi być osobno omówione. Tutaj sie to troche zmienia, ale generalnie wszystko sprowadza się do umowy - ona moze postanawiac inaczej.

Inna sprawa, ze do publikacji - nawet jako pdf - ma prawo tylko wydawnictwo, więc autoor nie bedzie mógł po danym okresie czerpać kożyści np. z kopii pdfa, którego wydało wydawnictwo. No chyba ze umowa powie inaczej. Takich niuansów jest sporo, ale na razie to temat sonda - czy mysłicie ze to ma sens?
Pierwszy Admirał Niezwyciężonej Floty Rybackiej Najjaśniejszego Pana, Postrach Mórz i Oceanów, Wody Stojącej i Płynącej...
Alucard
Bosman
Bosman
Posty: 2349
Rejestracja: czwartek, 22 marca 2007, 18:09
Numer GG: 9149904
Lokalizacja: Wrzosowiska...

Post autor: Alucard »

Oczywiście ze ma sens. Ja jestem za

Bazylu, zdaje sobie sprawe, że autor na własna reke nie może rozprowadzać dzieła, bo nie tylko on czerpie z niego zyski.

W naszym przypadku umowa na 5 lat to stanowczo za dużo :D
Ja bym dawał rok z mozliwościa przedłużenia...

Ech, ciekawe co z tego wyjdzie
fds
Tawerniany Che Wiewióra
Tawerniany Che Wiewióra
Posty: 1529
Rejestracja: niedziela, 13 listopada 2005, 16:55
Numer GG: 0
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: fds »

Brawo Borg :) z Crawem już to obmyśliliśmy taką koncepcję (co widać w przedostatnim moim poście), ale nie wpadliśmy na pomysł ebooków. Jestem jak najbardziej za.

PS: Świetne zabezpieczenie ebooków przed kopiowaniem to podmienienie alfabetu na własny (m.in. oczywiście), przy próbie kopiowanie dostaje się same krzaki. Pewnie to też da sie obejść (nawet wiem jak, ale nie chce mi się pisać odpowiedniego programu, nawet krótkiego), ale już nie tak łatwo.

Wcześniej tez myślałem o wydruku, niektórych darmowych części lub dodatków RPG. Zapatrywałbyś się na to? Bo parę dni temu zrobiłem minisondaż na tawernie i spotkałem się z pozytywnym odzewem.
Obrazek
Podręczniki za darmo:
Shadowrun 2ed
DnD v3.5
Phoven
Bosman
Bosman
Posty: 1691
Rejestracja: piątek, 21 lipca 2006, 16:39

Post autor: Phoven »

Się z lekka nieskromnie wypowiem - mam jako takie pojęcie o rynku wydawniczym więc mogę pomóc w zorientowaniu się w tym temacie, tj. w znalezieniu dobrej drukarni, hurtowni etc. Krótko mówiąc: chętnym do pomocy ;)
Zablokowany