RPGowe Wydawnictwo PDFowe (i papierowe też)

Forum Wydawnictwa CK Games.
Karczmarz
Bombardier
Bombardier
Posty: 650
Rejestracja: wtorek, 14 listopada 2006, 20:44
Numer GG: 0
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Karczmarz »

Hmmm

No oki, ja wiem, że to ma wychodzić z zyskiem dla pracowników (i autorów) tylko tłumacze, że nie ma co się nastawiać na prace charytatywną. Nawet jeśli ktoś chce pracować za free sugerowałbym nie robienia wyjątków. Każdy po takiej samej stawce, albo w ogóle. Nie ma co robić zamieszania i burdelu.

Ale wracając do opłacalności. Luknąłem właśnie na wydawnictwo My Book i tak sobie licząc wychodzi mi, że drukując u nich książkę (dodatek do Neuro np) w miękkiej oprawie, małą A5 (rozmiar dodatków do Neuro) o objętości 120 stron (czyli taki przeciętny znośny wymiar stron dla dodatku RPG) koszt druku (ok 1300 zł) zwraca się przy 325 egz. (zakładając koszt takiego dodatku na poziomie 18-20 zł). 325 egz? Dużo to czy mało? Trudno powiedzieć. Ciekawe jak by to miało wyglądać tutaj.
LOD
Kok
Kok
Posty: 1348
Rejestracja: niedziela, 14 sierpnia 2005, 17:33
Numer GG: 0
Lokalizacja: Z Karczmy "Pod Wyszczerbionym Toporem"

Post autor: LOD »

Moim zdaniem póki co, to można drukować na zlecenie, ale to chyba jakieś burżuje by kupowały... Sens drukowanie ma gdy strone/sklep zdobędzie popularność i zaczną już płynąć z tego coraz bardziej sensowne pieniądze.
Obrazek
"Nie wiem na co będzie trzecia wojna światowa, ale czwarta będzie na pewno na maczugi." Albert Einstein
Magnes
Marynarz
Marynarz
Posty: 195
Rejestracja: sobota, 27 listopada 2004, 20:12
Numer GG: 0
Lokalizacja: Basta
Kontakt:

Post autor: Magnes »

Widzę, że ktoś tutaj wspomniał o Nieborakach, więc się - jako autor - wypowiem. Na pewno z czasem spróbuję jakiś PDF poprzez CK Group wydać - chociażby na próbę - i to pewnie niedługo. Na razie moją starą gierkę na stronach CK Group za darmo udostępniłem. Czy zainteresuję się próbą wydania Nieboraków zależeć będzie od rozwoju wydawnictwa (czy się pomysł przyjmie) i od tego czy PDF-y będą miały DRM (jeśli BĘDĄ MIAŁY, to współpraca odpada, nienawidzę DRM) oraz czy będzie druk na żądanie. Oczywiście ew. wydanie dotyczyłoby drugiej edycji, której rozwój ostatnio (nareszcie) trochę zaczął szybciej pełznąć.
fds
Tawerniany Che Wiewióra
Tawerniany Che Wiewióra
Posty: 1529
Rejestracja: niedziela, 13 listopada 2005, 16:55
Numer GG: 0
Lokalizacja: Warszawa

Re: RPGowe Wydawnictwo PDFowe (i papierowe też)

Post autor: fds »

Mam pytanie: kiedy już CK Group ruszy pełną parą? Bo nie wiem kiedy zacząć kampanię reklamową.
Obrazek
Podręczniki za darmo:
Shadowrun 2ed
DnD v3.5
borg
SuperTechTawerniak
SuperTechTawerniak
Posty: 349
Rejestracja: czwartek, 12 sierpnia 2004, 01:32
Numer GG: 115125
Lokalizacja: Rawicz/Wrocław
Kontakt:

Re: RPGowe Wydawnictwo PDFowe (i papierowe też)

Post autor: borg »

Kończymy jeszcze dopełniać formalości związane z zakładaniem firmy (kwestia tygodnia), czekamy jeszcze na przyznanie numerów ISBN (trudno powiedzieć - tydzień, dwa... możemy jednak na początek działać bez nich), dogadujemy drukarnie (dziś będe miał próbny druk z usługi POD - mam nadzieje, że to zamknie tą sprawę). Także - do pracy będziemy gotowi w ciągu kilku dni.

Co pozostało?

Potrzebujemy najważniejszego - autorów i materiałów - większe projekty mamy już zapowiedziane na koniec wakacji. Kilka mniejszych - na po sejsach/końcu roku szkolnego. A na razie? Być może usługa POD darmowych podręczników w celu zachęcenia autorów i promowania pomysłu :)
Magnes
Marynarz
Marynarz
Posty: 195
Rejestracja: sobota, 27 listopada 2004, 20:12
Numer GG: 0
Lokalizacja: Basta
Kontakt:

Re: RPGowe Wydawnictwo PDFowe (i papierowe też)

Post autor: Magnes »

Autorzy i materiały się znajdą, po prostu nie tak od razu. Zaplanowanie i napisanie czegoś zajmuje czas, ale POD na pewno zaciekawi wielu. :)
Gertrud
Pomywacz
Posty: 20
Rejestracja: piątek, 1 czerwca 2007, 18:17
Numer GG: 3532137

Re: RPGowe Wydawnictwo PDFowe (i papierowe też)

Post autor: Gertrud »

Bardzo dobry pomysł z tym wydawnictwem. Brakowało czegoś takiego na polskim rynku - dla pisarzy amatorów fantasy. Ja już się zgłosiłem. Może moja autorka ma szansę na komercyjny sukces ^^
krucaFuks
Tawerniany Trickster
Tawerniany Trickster
Posty: 898
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2005, 10:35
Numer GG: 0
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: RPGowe Wydawnictwo PDFowe (i papierowe też)

Post autor: krucaFuks »

Nie bardzo rozumiem, jak to dokładnie ma wyglądać, bo troche chyba różny obraz tego mają osoby tutaj się wypowiadające. Jest kilka możliwości (a wiem o czym mówię, bo zdażyło mi i pracować w redakcjach, jak i obecnie pracuję bądź co bądź w poligrafii - służe pomocą ;-)

- stworzenie platformy druku on-demand, oraz pracy grupowej nad różnymi projektami; CK Group mogłoby ewentualnie obejmować patronatem poszczególne projekty. Oprócz samego druku udostępniało by narzędzia typu CMS, gdzie możnaby nie tyko pracować nad projektami, ale też wymieniać się doświadczeniami, szukać współpracowników etc. Początkowo moim zdaniem trzeba oprzeć się na zewnętrznym wykonawcy, z czasem można poszukać partnerów, którzy wniosą potrzebny know-how (lub jescze lepiej maszyny :P), wspomogą dystrybucję itp. Może będę mógł tu trochę pomóc, znam parę osób żywo zainteresowanych rozwijaniem kultury remiksu i tego typu zjawisk...
W tego typu działalności z założenia korekta, ilustrowanie i prepress należą do autorów. Wydawnictwo zarabia na pośrednictwie w druku (myślę że zysk rzędy 5zl od egzemplarza byłby wystarczający). Autorzy sami ustalają sobie swoją marżę, jak i sposób podziału ewentualnych zysków pomiędzy siebie. To pomysł taki jak serwisy typu butik.pl czy tiszert.com. W przyszłości, o ile uda się to rozwinąć, można taką markę sprzedać za niezłą kasę, lub utworzyć jakąś organizację typu fundacja, NGO, która będzie promowała niezależną twórczość.
Do rozwinięcia tego typu działalności trzeba
Chętnie przyłączę się do takiej inicjatywy, służe kilkoma bardzo dobrymi kontaktami, mogę sciągnąc do tego ludzie szczególnie jeżeli pomysł nie ma mieć na celu tylko zarabiania pieniędzy lub promowania wyłącznie fantastyki.
Ktoś zaczął robić jakiś biznes-plan?

- wydawnictwo ma w pełni przygotowywać publikacje w pełni - od korekty, redakcji, po późniejsze wydanie i opiekę marketingową; Moim zdaniem to jak porywanie się z motyką na słońce, nie widzę, z calym szacunkiem, zespoły który byłby w stanie to robić. Do profesjonalnej korekty potrzebne sa co najmniej 2 osoby redagujące/sprawdzające, ktoś do złamania, ktoś do wprowadzenia poprawek (to od biedy może wykonywać jedna osoba). Czasowo wygląda to tak, że jedna korekta to 5-10 stron na godzinę, pod warunkiem, że tekst jest dobrze napisany. W przeciwnym razie redakcja zajmuje więcej czasu niż napisanie tekstu (bo znacznie trudniej jest poprawiać, niż po prostu pisać). Wprowadzanie korekty (każdej z co najmniej dwóch) to maks 20 stron na strone, przy dużej ilości korekt: 7-8stron/h. Łamanie (dtp) - o ile projekt jest już gotowy i wszystkie elementy graficzne wstępnie przygotowanie, od 5 minut na stronę, jeżeli jest to sam tekst, do nawet godziny, jeżeli jest to jakiś skomplikowany projekt.
To tak, jeżeli ktoś chciałby wydawać to profesjonalnie, żeby przynajmniej z grubsza przypominało to produkty dostępne na rynku.
Do tego dochodzą koszty marketingu... bo jeżeli CK Group ma w coś włożyć tyle pracy, to powinny się sprzedać przynajmniej setki egzemplarzy. A o to raczej będzie trudno, szczególnie na początku.
Moim zdaniem, taki pomysł nie wypali.

ps. Prawa autorskie. W to moim zdaniem w ogóle nie ma co się bawić. Raczej trzeba nastawić sie na wspieranie rzeczy, które będą udostępniane na otwartych licencjach (CC), zarabiać na samym druku i dostarczaniu chętnym oprawionych w okładki rozwiązań. Jeżeli coś stanie się przebojem, to potem można zarobić na wydatkach - dla każdego potencjalnego autora sama możliwość przebicia się (i ew. nieduży zarobek z wydrukowanych egzemplarzy) powinny byc ważniejsze. Jedyną rzeczą, którą na tawernie widziałem i ma szanse na zaistnienie, to Nieboracy - a jak widzę, Mages doskonale to rozumie (pozdro! tak trzymaj, moge cię skontaktować z ludzmi z CC Polska, jeżeli chcesz).
DRMy to niepotrzebne zawracanie sobie głowy. Pomysł FDSa z własną czcionką jako zabezpieczeniem - bzdura. Przygotowanie czcionki, która bez problemu można drukować, to nie taka prosta sprawda, wiem coś o tym, bo na codzień użeram się z problemami, wynikającymi z kiepskiej jakości czcionkami (hail Bitstream, Corel sux).
Obrazek Obrazek
Spider4
Szczur Lądowy
Posty: 4
Rejestracja: wtorek, 5 czerwca 2007, 18:32
Numer GG: 0

Re: RPGowe Wydawnictwo PDFowe (i papierowe też)

Post autor: Spider4 »

hmmm a ja mam takie małe pytanie: skoro można się na stronie CKG zarejestrować to rozumiem, że raz kupionego pdf'a mogę pobrać ze swojego konta zawsze, czy raczej: miałeś format? A co mnie to. Płać to dostaniesz.

??
Obrazek
Awatar użytkownika
BAZYL
Zły Tawerniak
Zły Tawerniak
Posty: 4853
Rejestracja: czwartek, 12 sierpnia 2004, 09:51
Numer GG: 3135921
Skype: bazyl23
Lokalizacja: Słupsk/Gorzów Wlkp.
Kontakt:

Re: RPGowe Wydawnictwo PDFowe (i papierowe też)

Post autor: BAZYL »

Cytat ze strony głównej:
Wydawnictwo Internetowe CK Group to firma zajmująca się wydawaniem pozycji w formacie elektronicznym (tzw. eBooki, PDF) oraz niewielkich nakładów wydań papierowych. Nasza oferta skierowana jest do autorów, których prace nie mogą ukazać się w normalnym nakładzie ze względu na niszowość lub nierentowność przedsięwzięcia oraz dla autorów, którzy chcą wydać dzieła w sposób elektroniczny, gdyż mogą one dzięki temu dotrzeć do większej ilości odbiorców.

Pozycje wydawane elektronicznie mają kilka przewag nad tradycyjną papierową książką. Między innymi są wielokrotnie tańsze, gdyż podczas ich produkcji nie używa się papieru, tuszu, itp. składników. Dzięki temu do autora trafia znacznie większa procentowo część zysków, a klient może cieszyć się produktem za przysłowiowe kilka złotych. eBook nigdy się nam nie zniszczy, a gdy go zgubimy - nasze wydawnictwo z chęcią wyda jego duplikat.

Wydawnictwo Internetowe CK Group chce w pierwszej kolejności poświęcić swój czas na wydawanie wspólnymi siłami i pod patronatem magazynu internetowego Tawerna RPG pozycji związanych z grami fabularnymi (RPG) oraz fantastyką.

Zapraszamy serdecznie wszystkich chętnych do publikowania w naszym wydawnictwie o kontakt: info@ckgroup.pl.
Pierwszy Admirał Niezwyciężonej Floty Rybackiej Najjaśniejszego Pana, Postrach Mórz i Oceanów, Wody Stojącej i Płynącej...
Spider4
Szczur Lądowy
Posty: 4
Rejestracja: wtorek, 5 czerwca 2007, 18:32
Numer GG: 0

Re: RPGowe Wydawnictwo PDFowe (i papierowe też)

Post autor: Spider4 »

Widocznie zapomniałem założyć protezę oka :)
Mea Culpa, Mea Culpa, Mea Maxima Culpa... więcej głupich pytań brak :)
Obrazek
fds
Tawerniany Che Wiewióra
Tawerniany Che Wiewióra
Posty: 1529
Rejestracja: niedziela, 13 listopada 2005, 16:55
Numer GG: 0
Lokalizacja: Warszawa

Re: RPGowe Wydawnictwo PDFowe (i papierowe też)

Post autor: fds »

Nie chce mi się osobnego tematu zakładać tylko po to, żeby zadać jedno pytanie.
Czy w cenę wydania papierowego wliczony jest transport?
Nigdzie na stronie nie znalazłem informacji czy w ogóle są, a jeśli tak to jakie dodatkowe koszty transportu zamówionego wydania do domu, jaki to będzie transport (poczta, firma kurierska), na jakim terenie działa (np tylko Polska) oraz ile maksymalnie będzie trwał ten transport.

Jeśli:
a) nie ma tych informacji - to trzeba je umieścić bo to poważna luka,
b) są na stronie, ale są w kiepskim miejscu i ciężko je odnaleźć.
Obrazek
Podręczniki za darmo:
Shadowrun 2ed
DnD v3.5
borg
SuperTechTawerniak
SuperTechTawerniak
Posty: 349
Rejestracja: czwartek, 12 sierpnia 2004, 01:32
Numer GG: 115125
Lokalizacja: Rawicz/Wrocław
Kontakt:

Re: RPGowe Wydawnictwo PDFowe (i papierowe też)

Post autor: borg »

Nie, cena wysyłki nie jest wliczona. Koszt wysłania zleży od wagi przesyłki i oblicza się podczas tworzenia zamówienia, standardkowo jest to 10 zł. Wysyłamy pocztą, przesyłka priorytetowa - powinna być następnego dnia po nadaniu.
Zablokowany