Rozpoczynanie RPG, a wiążące się z tym problemy

Kącik Gier Fabularnych
pazur13
Pomywacz
Posty: 60
Rejestracja: sobota, 9 czerwca 2012, 13:46

Re: Rozpoczynanie RPG, a wiążące się z tym problemy

Post autor: pazur13 »

Spójrz pod mój avatar...
Pineapple!
Alien
Kok
Kok
Posty: 1304
Rejestracja: środa, 25 lutego 2009, 16:48
Numer GG: 28552833
Lokalizacja: Police

Re: Rozpoczynanie RPG, a wiążące się z tym problemy

Post autor: Alien »

Wybacz nie ogarniam dzisiaj, a ostatnio jak patrzałem to nie ustawiłeś jeszcze chyba. W każdym razie jest jakaś strona z wyszukiwarką drużyn rpg w Polsce (nawet na trpg jest do tego dział, ale z aktualną ilością odwiedzających to nie ma sensu), za cholerę nie mogę przypomnieć sobie adresu tej strony dzisiaj, poszukam w każdym razie. Taka właśnie jest moja rada- jeśli chcesz przekonać swoich kolegów do rpgów powinieneś mieć jakiekolwiek doświadczenie. Jeśli w twojej okolicy gra ktoś w rpgi dołącz na kilka sesji i zobacz jak to wygląda. Nie ma nic bardziej irytującego niż początkujący mistrz gry :)

Ile masz lat? To pytanie zadane z próżnej ciekawości, jestem ciekawy w jakim wieku teraz zaczyna się grać w rpgi :) Poza tym z wiekiem o wiele łatwiej prowadzić (może to kwestia doświadczenia? nie wiem, jak mówiłem nie ogarniam dzisiaj), ale na pewno jako mg powinieneś umieć IMPROWIZOWAĆ. To chyba najważniejsza umiejętność dobrego mistrza gry. Nieważne jakie masz plany, gracze wymyślą coś innego, a tym masz krótki czas, żeby skierować ich w swój pomysł.
00088888000
pazur13
Pomywacz
Posty: 60
Rejestracja: sobota, 9 czerwca 2012, 13:46

Re: Rozpoczynanie RPG, a wiążące się z tym problemy

Post autor: pazur13 »

Improwizować umiem, choć to również zależy od sytuacji.
Zwłaszcza gdy przez przypadek zaplanuję któryś element fabuły zbyt liniowo...
Ale uważam, że z czasem nauczę się improwizować.
co do mistrzowania zamierzam ze znajomymi na początku zrobić pewien "konkurs".
Po prostu każdy poprowadzi po jednej sesji i zobaczymy komu to lepiej wychodzi.
Pineapple!
Alien
Kok
Kok
Posty: 1304
Rejestracja: środa, 25 lutego 2009, 16:48
Numer GG: 28552833
Lokalizacja: Police

Re: Rozpoczynanie RPG, a wiążące się z tym problemy

Post autor: Alien »

I dobrze :) Powodzenia, jakbyś miał jakieś pytania to wal śmiało, na pewno wielu tawerniaków chętnie podzieli się doświadczeniem, miło widzieć, że ktoś jednak jeszcze interesuje się rpgami :)
00088888000
Diabeł
Marynarz
Marynarz
Posty: 303
Rejestracja: piątek, 16 lutego 2007, 14:55
Numer GG: 4382272
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

Re: Rozpoczynanie RPG, a wiążące się z tym problemy

Post autor: Diabeł »

Co do kupowania podręcznika - 90% mojej kolekcji zostało kupione czysto hobbystycznie. Zostały przeczytane i nigdy nie rozegrano w nie sesji. Jeśli ciebie kręci to hobby na tyle, że próbujesz ludzi wciągnąć, to kupienie podręcznika nigdy nie będzie złym pomysłem. Zawsze możesz rozegrać sesje w przyszłości z kimś innym.

I nie słuchaj ludzi którzy mówią że świat Warhammera jest mało opisany i ma masę mechaniki. Bo mechanika jest uproszczona do granic możliwości. A problem z opisem świata został dawno wyjaśniony. Żaden podręcznik główny nie zmieści pełnego opisu świata :]


Aha, no tak. I sieć jest pełna darmowych systemów. Choćby TSoY jest całkowicie za darmo i po polsku. A jak poszukasz, to znajdziesz wiele ciekawych systemów po angielsku kompletnie za darmo :)
Alien
Kok
Kok
Posty: 1304
Rejestracja: środa, 25 lutego 2009, 16:48
Numer GG: 28552833
Lokalizacja: Police

Re: Rozpoczynanie RPG, a wiążące się z tym problemy

Post autor: Alien »

Radziłbym Diable nie używać skrótów, które nic mu nie powiedzą :)
00088888000
Diabeł
Marynarz
Marynarz
Posty: 303
Rejestracja: piątek, 16 lutego 2007, 14:55
Numer GG: 4382272
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

Re: Rozpoczynanie RPG, a wiążące się z tym problemy

Post autor: Diabeł »

Nazwy systemu też mu nic nie powiedzą, a wystarczy wygooglować. Spróbuj, dostaniesz to co trzeba na pierwszych wynikach :) .
Alien
Kok
Kok
Posty: 1304
Rejestracja: środa, 25 lutego 2009, 16:48
Numer GG: 28552833
Lokalizacja: Police

Re: Rozpoczynanie RPG, a wiążące się z tym problemy

Post autor: Alien »

Dobra fakt :)
@Pazur - zamierzasz stworzyć własny świat od podstaw?
00088888000
pazur13
Pomywacz
Posty: 60
Rejestracja: sobota, 9 czerwca 2012, 13:46

Re: Rozpoczynanie RPG, a wiążące się z tym problemy

Post autor: pazur13 »

Świat?
Zamierzam stworzyć/wygenerować nazwy państw samemu, a co do ras to planuję dodać te, które występowały u Tolkiena i kilka innych.
Myślisz, ze może to być utrudnieniem?
Pineapple!
Alien
Kok
Kok
Posty: 1304
Rejestracja: środa, 25 lutego 2009, 16:48
Numer GG: 28552833
Lokalizacja: Police

Re: Rozpoczynanie RPG, a wiążące się z tym problemy

Post autor: Alien »

Coś takiego nie. Trudno by było, jeśli świat miałby jakieś zawiłości i ciekawe stosunki między państwami, co dla mnie jest najważniejsze w dobrze opisanym świecie. Poza tym same założenie, że są ludzie, elfy i krasnoludy dużo nie mówi, bo może być tak jak u Tolkiena o którym wspomniałeś- o elfy, krasnoludy i ludzie cieszymy się! Orki są złe! Może być bardziej też jak u Sapkowskiego.
00088888000
pazur13
Pomywacz
Posty: 60
Rejestracja: sobota, 9 czerwca 2012, 13:46

Re: Rozpoczynanie RPG, a wiążące się z tym problemy

Post autor: pazur13 »

Właściwie to trochę jak u Sapkowskiego, ale z trochę mniejszą wrogością między elfami i ludźmi.Będą ich traktować jak zwykłych przydrożnych bandytów, ale nie będą organizowali żadnych wojen lub czegoś w tym stylu.Choć może...

Ciekawi mnie tylko czy nie trudno będzie zrobić zaklęcia maga bez bardziej rozbudowanego systemu.
W jaki sposób będzie się ich uczył?
Jakie będą ograniczenia? (Powinno być w stylu"Jeden fireball na minutę" czy raczej "Jeśli użyjesz tej tarczy przez określony czas, rzucasz na wytrzymałość i w przypadku złego wyniku postać mdleje z przemęczenia"?)
Pineapple!
Alien
Kok
Kok
Posty: 1304
Rejestracja: środa, 25 lutego 2009, 16:48
Numer GG: 28552833
Lokalizacja: Police

Re: Rozpoczynanie RPG, a wiążące się z tym problemy

Post autor: Alien »

Mimo wszystko najlepiej zrobić ograniczenia na dzień. To znaczy do czasu aż się odpocznie. Na początku może ten czar rzucić dwa razy dziennie, w późniejszych momentach więcej.
00088888000
pazur13
Pomywacz
Posty: 60
Rejestracja: sobota, 9 czerwca 2012, 13:46

Re: Rozpoczynanie RPG, a wiążące się z tym problemy

Post autor: pazur13 »

Dobry pomysł, choć ilość dziennie powinna być zależna od zaklęcia.

Tak więc rzadziej będzie się używała przywołania smoka lub czegos w tym stylu niż sopla z kamienia lub czegoś w tym stylu.
Pineapple!
Alien
Kok
Kok
Posty: 1304
Rejestracja: środa, 25 lutego 2009, 16:48
Numer GG: 28552833
Lokalizacja: Police

Re: Rozpoczynanie RPG, a wiążące się z tym problemy

Post autor: Alien »

Oczywiście. I dlatego musisz trochę posiedzieć, jeśli chcesz samemu wszystko obliczyć, żeby było logiczne
00088888000
Aileen
Szczur Lądowy
Posty: 14
Rejestracja: środa, 26 grudnia 2007, 16:05
Numer GG: 8723783

Re: Rozpoczynanie RPG, a wiążące się z tym problemy

Post autor: Aileen »

Podręczniki zazwyczaj się jednak nie marnują ;) Pomijając fakt, że zdecydowana większość jest napisana dobrym (jeśli nie świetnym) językiem i po prostu przyjemnie się je czyta, to zawsze możesz odsprzedać :P

Wiesz, trudno znaleźć złoty środek, który pozwoli zainteresować każdego gracza i łagodnie wprowadzić go w rpg tak, żeby się nie zniechęcił. Każdy jest inny, co innego mu odpowiada. Grunt, żebyś Ty się nie poddawał ;) Kiedy zaczynałam z całej sześcioosobowej grupy została mi tylko jedna osoba i długo trzymaliśmy się siebie kurczowo. Teraz nie brakuje mi ani graczy, ani mg - kwestia wytrwałości w szukaniu ;) Ostatnio rpg robi się na tyle modne, że nawet w małych miasteczkach można znaleźć kogoś, kto gra (a Skierniewice są o niebo większe od mojej mieściny :P). Jeśli nie znajdziesz w najbliższym otoczeniu, szukaj w pobliżu.

A osobiście popieram wniosek Bazyla ;) "Oko Yrrhedesa" Sapkowskiego to całkiem miły start. Z tego co pamiętam genialnie opisuje naturę rpg i ładnie ujmuje proste reguły. Zawiera też w sobie chyba dwa scenariusze. Jeśli nie chcesz stracić swojego gracza, może na początek nie kombinuj z twórczością własną, szczególnie jeśli nie grałeś wcześniej. Pozwól sobie pomóc. Sapkowski naprawdę skutecznie uczy prowadzić. Poza tym część dotyczącą reguł możesz dać do przeczytania również graczom. Język, którym operuje autor nie tylko ułatwia zrozumienie ale też zaciekawia skuteczniej niż próby łopatologicznego tłumaczenia na czym polega rpg :)

Sprawdzone w praktyce - zaczynałam od tej książki ;)
Następnym razem, gdy poczujesz się doskonały, spróbuj się przejść po wodzie.
Diabeł
Marynarz
Marynarz
Posty: 303
Rejestracja: piątek, 16 lutego 2007, 14:55
Numer GG: 4382272
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

Re: Rozpoczynanie RPG, a wiążące się z tym problemy

Post autor: Diabeł »

No i Oko można znaleźć w bibliotekach miejskich ;)
pazur13
Pomywacz
Posty: 60
Rejestracja: sobota, 9 czerwca 2012, 13:46

Re: Rozpoczynanie RPG, a wiążące się z tym problemy

Post autor: pazur13 »

W bibliotekach?
Sprawdziłbym , ale :
Raz nie wiem w której kategorii mógłbym tego szukać.
Dwa nie mam pojęcia jak zapytać bibliotekarki o podręcznik (Przepraszam, czy posiadacie podręcznik RPG "Oko Yrresa?")

A w wypadku gdyby nie było w bibliotece prawdopodobnie nie kupię dopóki nie zdobędę odpowiedniej grupy.
Wiecie, kupiłbym podręcznik, zaprosił znajomych a oni by stwierdzili, że "Wyrośli z zabaw w aktorów" albo "Dziwna ta twoja zabawa, gry na komputer są lepsze"...
Pineapple!
ODPOWIEDZ