Imiona w RPG

Kącik Gier Fabularnych
Prentki
Majtek
Majtek
Posty: 131
Rejestracja: środa, 25 stycznia 2006, 11:51
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Post autor: Prentki »

Ja zawsze biore jedno imie jakiejś postaci z mitologii greckiej, jedno określenie - takie najprostsze (np. złodziej (po ang. fra. pl.)), i takie które pasuje najbardziej do postaci (np. Słońce, gdy postać jest optymistą).
Mieszam to dokładnie i wychodzi! :D
makk
Tawerniany Zabójca Trolli
Tawerniany Zabójca Trolli
Posty: 425
Rejestracja: sobota, 4 listopada 2006, 23:10
Numer GG: 6386578
Lokalizacja: Łódz
Kontakt:

Post autor: makk »

Ja tworząc imiona najczęściej do młotka spoglądam w dodatek dla gracza, lecz nazwiska staram się dobierać do charakteru postaci, zachowania lub cechy charakterystycznej. Nawet w podręczniku mowa, że zwyki peoni mięli namiastkę nazwiska w postaci nazwy ich zawodu lub innych cech które ich charakteryzowały. Na przykład jeżeli BN jest kłamcą, słowo kłamać po niemiecku to lugen, czyli w prost sposób mamy:

- Johan Lugner.

Oczywiście takich nazw może być multum i często też korzystam z połączeń jak np. Kampfschwert, czyli walczący miecz. Fajnie brzmią i oddają charakter, zachowanie postaci lub BN'a.
Obrazek Obrazek
Hope is the first step on the road to disappointment.
Force
Bosman
Bosman
Posty: 1571
Rejestracja: sobota, 7 października 2006, 11:14
Numer GG: 0
Lokalizacja: piwnica

Post autor: Force »

A ja mam słabość do imion z literką "x" Np.: Ultrax albo Xander ;)
Polska Partia Piwa - Sekcja Paladynów Żubra
Obrazek
Obrazek
Visius
Majtek
Majtek
Posty: 133
Rejestracja: czwartek, 18 stycznia 2007, 14:09
Numer GG: 3705860
Lokalizacja: Reda
Kontakt:

Post autor: Visius »

Xander? Jeden z moich bliskich kolegów tak się pisuje w internetowych światach.

Co do imion, to szczerze mówiąc wymyślam je na poczekaniu, a moi gracze twierdzą, że jestem w tym naprawdę dobry. Zależnie od "języków" ras i ich charakterystycznych nazewnictw wymyślam coś od ręki, a później wcielam w grę. Jakoś nie przykładam się do nich zanadto. Skoro twierdzą, że imoina są serio fajne, to po co zmieniać sposób ich wymyślania? :wink:
Obrazek
Septimus Helmheid
Majtek
Majtek
Posty: 140
Rejestracja: wtorek, 3 października 2006, 16:23
Lokalizacja: Zamek Blackhill

Post autor: Septimus Helmheid »

http://www.worlditems.info/pl/Imi%C4%99.htm

Nie jest to ta strona o ktorej pisalem, ale tamta jest angielska, a adresu nie pamietam. Ja ja znalazlem przez Google.
Septimus Helmheid
Arcymag z Blackhill
Shadow12
Majtek
Majtek
Posty: 80
Rejestracja: wtorek, 9 stycznia 2007, 16:31
Lokalizacja: inąd!
Kontakt:

Post autor: Shadow12 »

Jak dla mnie ostatnio znalazłem super imie w "Królu Lisów" (to taka książka) tam zły król miał na imie Kaspar bardzo mi się spodobało i sobie przywłaszczyłem. :D
Obrazek
"Dlaczego świat jest nudny, bo ludzie są nudni dlaczego ludzie są nudni, bo świat jest nudny"
Gall Gael
Pomywacz
Posty: 32
Rejestracja: sobota, 2 września 2006, 14:33
Kontakt:

Post autor: Gall Gael »

Inwecja własna i lista w programie "ebon"(jest tu pełno języków np: vikingów , tolkienowych elfów, egipcjan).
Ravandil
Tawerniany Leśny Duch
Tawerniany Leśny Duch
Posty: 2555
Rejestracja: poniedziałek, 13 listopada 2006, 19:14
Numer GG: 1034954
Lokalizacja: Las Laurelorn/Dąbrowa Górnicza/Warszawa

Post autor: Ravandil »

A moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem jest samodzielne wymyślanie imion. Po prostu daje więcej frajdy i satysfakcji. Jak muszę coś wymyślić, to albo próbuję coś na wzór np. Tolkiena (szczególnie elfickie imiona), ewentualnie pomagając sobie podręcznikiem z rozmaitych kombinacji istniejących imion i wyrazów z różnych językach próbuję stworzyć coś dającego zadowalający efekt :D Najczęściej działa :)
Nordycka Zielona Lewica


Obrazek
http://www.lastfm.pl/user/Ravandil/

Obrazek
Perzyn
Bosman
Bosman
Posty: 2074
Rejestracja: wtorek, 7 grudnia 2004, 07:23
Numer GG: 6094143
Lokalizacja: Roanapur
Kontakt:

Post autor: Perzyn »

Bardzo ciekawy myk umieścili w L5K (pierwsza edycja bodaj), mianowicie podali listę sylab występujących w imionach Rokuganu. Bardzo ułatwia to stworzenie klimatycznego i fajnie brzmiącego imienia postaci i jest rozwiązaniem podobnym do rozwiązania w obecnej Japonii, gdzie jest oficjalne lista znaków mogących się składać na imię.

Poza L5K gram jeszcze tylko w WFRP więc tu imiona pochodzenia niemieckiego, choć jeden z kumpli niegdy nie umiał wymyślać imion toteż dostawał od MG jakieś durne, mające go zmobilizować np. Udo (potem odkryliśmy, że to faktycznie popularne niemieckie imie-_-") lub Squirtle (nie pytajcie...). Nie pomogło to stanęło na tym, że wszystki jego postaci "nazywały sie" Klocek.
Craw
Bosman
Bosman
Posty: 1864
Rejestracja: poniedziałek, 25 kwietnia 2005, 20:51
Numer GG: 5454998

Post autor: Craw »

Zeby jeszcze tylko znac znaczenia tego, co z tej tworczosci powstanie.... ;P
Mistrz Małodobry
Marynarz
Marynarz
Posty: 370
Rejestracja: niedziela, 20 sierpnia 2006, 00:22

Post autor: Mistrz Małodobry »

hmm co do konstrukcji imienia z gotowych sylab to stosowano to w starożytnej Grecji

ciekawe podejśie do imion rzymianie mieli bo stosowali 7 imion męskich i nie mieli zeńskich

:wink:
Obrazek
seler
Pomywacz
Posty: 47
Rejestracja: poniedziałek, 12 czerwca 2006, 20:39
Numer GG: 910275

Post autor: seler »

No nie do końca. Mężczyźni mieli imiona składające się z trzech części czyli:
przedrostek(Aulus, Lucius, Publius, Sextus) używane głównie przez rodzinę;
imię główne(Plautius, Julius, Titius, Antonius) używane w odniesieniu do rodziny jak nasze dzisiejsze nazwisko. Wyzwoleni niewolnicy często przyjmowali imię właściwe swego poprzedniego właściciela;
przydomek(Felix, Victor, Secundus, Naso) służacy opisywaniu cech jakiejś osoby. później wykorzystywany do rozróżniania poszczególnych gałęzi rodziny (mającej to samo imię właściwe).
Imiona kobiece były to po prostu imiona właściwe w formie żeńskiej. Jeśli w rodzinie były więcej niż dwie córki nadawano im imiona zgodnie z kolejnością urodzin (Major(starsza), Minor(młodsza), Tertia(trzecia)...).
Imperare sibi maximum est imperium
Gisher
Marynarz
Marynarz
Posty: 381
Rejestracja: piątek, 23 grudnia 2005, 13:31
Numer GG: 0
Lokalizacja: z buszu :)
Kontakt:

Post autor: Gisher »

A ja mam takie pytanie: W "Warhammerze" ludzie w imperium mają w miarę "germańskie" imiona. Jakie więc mają mieszkańcy Tilei, Estalii?
Hakuna matata!
Ravandil
Tawerniany Leśny Duch
Tawerniany Leśny Duch
Posty: 2555
Rejestracja: poniedziałek, 13 listopada 2006, 19:14
Numer GG: 1034954
Lokalizacja: Las Laurelorn/Dąbrowa Górnicza/Warszawa

Post autor: Ravandil »

Gisher pisze:A ja mam takie pytanie: W "Warhammerze" ludzie w imperium mają w miarę "germańskie" imiona. Jakie więc mają mieszkańcy Tilei, Estalii?
W sumie dobre pytanie... Ale jakby się zastanowić, skoro krainy Starego Świata są odpowiednikami państw Europy (Imperium - Cesarstwo Niemieckie, Tilea - Włochy, Estalia - Hiszpania), to można iść tym tropem i wymyślić coś adekwatnego, inspirowanego imionami typowymi dla tych państw. Tak myślę :)
Nordycka Zielona Lewica


Obrazek
http://www.lastfm.pl/user/Ravandil/

Obrazek
Mistrz Małodobry
Marynarz
Marynarz
Posty: 370
Rejestracja: niedziela, 20 sierpnia 2006, 00:22

Post autor: Mistrz Małodobry »

Seler nie ucz księdza...
bo tak się składa że na Filo klasycznej łasnie o takich rzeczach są wykłady :wink:
No nie do końca. Mężczyźni mieli imiona składające się z trzech części czyli:
imie to pierwszy człon nazwiska - nazwisko nie jest częścią imienia

więc na przyszłośc ZANIM zaczniesz kogos pouczac sprawdź logike swojego wywodu :wink:
Obrazek
Danai
Tawerniana Smoczyca
Tawerniana Smoczyca
Posty: 318
Rejestracja: sobota, 14 sierpnia 2004, 23:00
Kontakt:

Post autor: Danai »

Rzymianie mieli prenomen, nomen i cognomen. Imię, przydomek, nazwisko rodowe. Marek Tullus Cicero. I nie mieli zaledwie 7 imion, tylko jednak trochę więcej. I żeńskie również mieli - np. Octavia, albo Paulina :]
I'm not a bitch. I just have low bullshit tollerance.
''Μῆνιν ἄειδε, θεά...''
www.smoczej.blogspot.com
Mistrz Małodobry
Marynarz
Marynarz
Posty: 370
Rejestracja: niedziela, 20 sierpnia 2006, 00:22

Post autor: Mistrz Małodobry »

tak imion było troche więcej stopniowo coraz wiecej

ojciec Oktawii nazywał sie Kajus Octawius Flavius ( a pauliny Paulius) podobnie jak córka Caezara miałaby na imie Julia ( wiekszoś ludzi uważa że Caezar miał na imie Julius tyle ze jest to nazwisko właściwe, imie brzmiało Gaius [a pochodzenie cognomenu było tajemnicą już dla starożytnych] )


no coż jak chcesz to mozesz zawsze napisac książke o starożytności jeśli udałoby ci się obalic fakty to przerózłbys Kubiaka, Kumanieckiego i Świderkówne więc naprawde jest o co walczyc :wink:

Rzymianie mieli prenomen, nomen i cognomen. Imię, przydomek, nazwisko rodowe. Marek Tullus Cicero.
a tyle ze prenomen to imie, nomen ( gentilicium) to nazwisko właściwe ( a nie jak podajesz przydomek ) a cognomen to własnie przydomek

na podanym przez ciebie przykładzie Marka Tulliusza Cicerona widac to doś dobrze przydomek Cicero czyli w tłumaczeniu grochal odnosiło się do mankamentów urody
Ostatnio zmieniony środa, 14 lutego 2007, 22:06 przez Mistrz Małodobry, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
ODPOWIEDZ