Roguelike (czyli rogaliki)

cRPG Corner
Awatar użytkownika
Solarius Scorch
Bosman
Bosman
Posty: 1859
Rejestracja: sobota, 25 czerwca 2005, 13:38
Numer GG: 0
Skype: solar_scorch
Lokalizacja: Cyprysowe Źródła

Roguelike (czyli rogaliki)

Post autor: Solarius Scorch »

Tak sobie przeglądam tematy, przeglądam i widzę, że nigdzie nie ma ani słowa o grach typu roguelike, które są przecież ważnym działem cRPG! Dlatego też niniejszym ten temat zakładam.
Dla wyjaśnienia: gry roguelike (od pierwszej gry tego typu - Rogue), zwane po polsku rogalikami, to RPG turowe oparte na semigrafice, w których zwykle postać bohatera symbolizowana jest przez '@', a korytarze, podziemia, lasy, jak również potwory i przedmioty reprezentowane są przez inne kolorowe znaki alfanumeryczne, w taki sposób by całość tworzyła symboliczny widok z góry. (Niekiedy symbole zastąpione są prostymi ikonami, ale to już nie jest "czyste" roguelike.) Rogaliki zwykle mają prostą fabułę, obfitują za to w szczegóły techniczne i pomysły. Z zasady są też darmowe.
Istnieje wiele mniej lub bardziej znanych rogalików oprócz starożytnego Rogue. Najbardziej znane to Ancient Domains of Mystery (czyli ADOM), będący zdecydowanie moim ulubionym rogalikiem, oraz jego konkurent Nethack. Inny znany tytuł to np. Angband w różnych mutacjach. Jest tego jednak wiele i z pewnością dałoby się znaleźć co najmniej kilkadziesiąt kolejnych.
Więc: gra w to ktoś jeszcze oprócz mnie? :D
Craw
Bosman
Bosman
Posty: 1864
Rejestracja: poniedziałek, 25 kwietnia 2005, 20:51
Numer GG: 5454998

Post autor: Craw »

ADOM byl dosc ciekawy, ale zawsze szybko ginalem :P Teraz niestety nie mam zbytnio czasu w to grac, moze kiedys znowu zaczne :/
Takie gry sa ciekawe, tyle ze nigdy mi sie nie chcialo klawiszologii zapamietywac. Za to fajnie dzialaja one na wyobraznie :D A ja lubie takie gry
Falka
Tawerniana Wiewiórka
Tawerniana Wiewiórka
Posty: 2008
Rejestracja: poniedziałek, 23 sierpnia 2004, 15:54
Numer GG: 1087314
Lokalizacja: dziupla ^^
Kontakt:

Post autor: Falka »

W porę trafiłeś z tym tematem!
Od kilku dni zagrywam się w NetHack (zamiast się uczyć do sesji:/). Gierkam ma dwa tryby graficzne - jeden 'literkowy', a drugi w miarę normalny. Fabuła prosta - ot łazi się po lochach i schodzi coraz niżej.
Za to postacie są świetne :D Ostatnio grałam krasnoludką-walkirią ^_^
Sblam! | "Orły są duże i tupią"
Pita
Tawerniany Berserk
Tawerniany Berserk
Posty: 1044
Rejestracja: poniedziałek, 26 grudnia 2005, 14:17
Numer GG: 9350651

Post autor: Pita »

ADOM był konkretny, a sam gatunek jest arcyciekawy - rozbudowany, ługi, działający na wyobraźnie. Sam pamiętam jak opadła mi szczęka po tym jak grając w ADOMa magiem wlazłem do rzeczki i szlak trafił miją księge magii - to się nazywa przywiązanie do szczegułów! (BTW paranoja szczegółowa jest gra bez grafiki :) ) LOL.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 20 marca 2006, 16:25 przez Pita, łącznie zmieniany 1 raz.
Har Har Har
Awatar użytkownika
BLACKs
Tawerniany Cygan
Tawerniany Cygan
Posty: 3040
Rejestracja: poniedziałek, 21 listopada 2005, 17:30

Post autor: BLACKs »

Grałem w Doom Roguelike. Wypas!
Awatar użytkownika
Solarius Scorch
Bosman
Bosman
Posty: 1859
Rejestracja: sobota, 25 czerwca 2005, 13:38
Numer GG: 0
Skype: solar_scorch
Lokalizacja: Cyprysowe Źródła

Post autor: Solarius Scorch »

Fajny w roguelike jest też "oddolny" charakter inicjatywy; innymi słowy, gracze często mają udział w tworzeniu kolejnych wersji gry. Na przykład twórcy Nethacka udostępnili kod źródłowy gry (co umożliwia dopisywanie modów i dodawanie ich do głównej wersji), zaś autor ADOMa prowadzi obszerną stronę internetową http://www.adom.de, na której można podawać własne pomysły na dodatki i ulepszenia (i na której niżej podpisany spędził wiele, wiele czasu, nie chwaląc się).
Belath_Nunescu
Marynarz
Marynarz
Posty: 385
Rejestracja: czwartek, 5 stycznia 2006, 11:21
Lokalizacja: Tam, gdzie słońce świeci inaczej
Kontakt:

Post autor: Belath_Nunescu »

Wstyd sie przyznać ale o rogalikach słyszę po raz pierwszy :D ...
"One day the sun will shine on you
Turn all your tears to laughter
One day you dreams may all come true
One day the sun will shine on you..."
LOD
Kok
Kok
Posty: 1348
Rejestracja: niedziela, 14 sierpnia 2005, 17:33
Numer GG: 0
Lokalizacja: Z Karczmy "Pod Wyszczerbionym Toporem"

Post autor: LOD »

Nie ty jeden... Dlatego czytam dosyć z zaciekawieniem bo mnie to zgasiło na całego. 8)
Obrazek
"Nie wiem na co będzie trzecia wojna światowa, ale czwarta będzie na pewno na maczugi." Albert Einstein
Falka
Tawerniana Wiewiórka
Tawerniana Wiewiórka
Posty: 2008
Rejestracja: poniedziałek, 23 sierpnia 2004, 15:54
Numer GG: 1087314
Lokalizacja: dziupla ^^
Kontakt:

Post autor: Falka »

Zamiast się ciekawić, kliknijcie sobie na któryś z linków podanych wcześniej, żeby się bliżej zapoznać z którąś z tych gierek ^_^
Sblam! | "Orły są duże i tupią"
Pita
Tawerniany Berserk
Tawerniany Berserk
Posty: 1044
Rejestracja: poniedziałek, 26 grudnia 2005, 14:17
Numer GG: 9350651

Post autor: Pita »

Nieźle 8). A to niby ze mnie jest koleś co to mało widział RPG na PC. A w ADOMa się grało, oj grało. BTW: Chyba w którejś z pierwszych tawern był Rogue??
Har Har Har
LOD
Kok
Kok
Posty: 1348
Rejestracja: niedziela, 14 sierpnia 2005, 17:33
Numer GG: 0
Lokalizacja: Z Karczmy "Pod Wyszczerbionym Toporem"

Post autor: LOD »

Po angielsku się dogadam ale żeby siedzieć na stronie i się nim biegle posługiwać to nie potrafię... A drugi link mi w ogóle nie zadziałał, zresztą sądząc po końcówce ".de" jest po niemiecku, a ja w tym języku ni w ząb nie umiem. :P
Obrazek
"Nie wiem na co będzie trzecia wojna światowa, ale czwarta będzie na pewno na maczugi." Albert Einstein
Awatar użytkownika
Solarius Scorch
Bosman
Bosman
Posty: 1859
Rejestracja: sobota, 25 czerwca 2005, 13:38
Numer GG: 0
Skype: solar_scorch
Lokalizacja: Cyprysowe Źródła

Post autor: Solarius Scorch »

LOD pisze:Po angielsku się dogadam ale żeby siedzieć na stronie i się nim biegle posługiwać to nie potrafię... A drugi link mi w ogóle nie zadziałał, zresztą sądząc po końcówce ".de" jest po niemiecku, a ja w tym języku ni w ząb nie umiem. :P
A nie! Jest po angielsku, chociaż autor jest Niemcem (choć szczególnym, bo na nazwisko ma Biskup ;) ). Zresztą 90% ludzi dających upust swojej wyobraźni designerskiej to Finowie i Słowianie (zwłaszcza Polacy, Czesi i Rosjanie, w tej właśnie kolejności), więc problemu wielkiego nie ma :D
Craw
Bosman
Bosman
Posty: 1864
Rejestracja: poniedziałek, 25 kwietnia 2005, 20:51
Numer GG: 5454998

Post autor: Craw »

Zacheciles mnie :P Sciagnalem nowego Adoma (moj stary ma juz te ilestam lat :P) i zaraz jak skoczne grac w FF4, zaczne grac w to :)
Awatar użytkownika
Solarius Scorch
Bosman
Bosman
Posty: 1859
Rejestracja: sobota, 25 czerwca 2005, 13:38
Numer GG: 0
Skype: solar_scorch
Lokalizacja: Cyprysowe Źródła

Post autor: Solarius Scorch »

Przygotuj się więc, że jest ciężej! Co prawda są Talenty (coś jak atuty w DnD), ale potwory zrobiły się silne... Szczególnie szakale, gdy się ich już dużo zabiło. Tak, tak... strzeż się szakali. ;)
Aha, teraz ADOM jest też pod Windows - niby beta, ale działa bez zarzutu, "testuję" od roku.
BLACKSouL pisze:Grałem w Doom Roguelike. Wypas!
Fajny pomysł ;)
Powiesz na ten temat coś więcej?
Awatar użytkownika
BLACKs
Tawerniany Cygan
Tawerniany Cygan
Posty: 3040
Rejestracja: poniedziałek, 21 listopada 2005, 17:30

Post autor: BLACKs »

http://doom.chaosforge.org/ - tu macie link do Doom Roguelike. Gra jest ogólnie ciekawa - dostaje się levele, zbiera bronie, niszczy pomioty piekielne - jednym słowem jak normalny doom. Warto zagrać. Denerwuje mnie tylko to, że jeśli zginiesz nie możesz wczytać poprzedniego stanu gry (ale to chyba jest w wszystkich Rogalikach :D).
Awatar użytkownika
Solarius Scorch
Bosman
Bosman
Posty: 1859
Rejestracja: sobota, 25 czerwca 2005, 13:38
Numer GG: 0
Skype: solar_scorch
Lokalizacja: Cyprysowe Źródła

Post autor: Solarius Scorch »

OK, przyznaję - na początek robi wrażenie ;)
cwany-lis
Majtek
Majtek
Posty: 81
Rejestracja: czwartek, 24 marca 2005, 14:11
Numer GG: 0
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: cwany-lis »

grałem w ADOMa ale po piętnastej śmierci mego Drowa (10 z głodu, 5 zagryzień przez wilki :? ) odpuściłem sobie, jako dziecko mtv i gier video wolę bardziej przystępne tytuły
Obrazek
ODPOWIEDZ