Dorosłe gry

cRPG Corner
Sir_herrbatka
Mat
Mat
Posty: 518
Rejestracja: czwartek, 28 czerwca 2007, 12:51

Re: Dorosłe gry

Post autor: Sir_herrbatka »

pffff

A co ja tu kurde mogę jeszcze wpisać? Mario? Tetrisa? Są jeszcze gry przygodowe takie jak sławne grim fandago ale point&click nigdy fanem nie byłem a i grą ciężko mi to nazwać.

Zresztą w sumie to mnie to nie dziwi, wiadomo, że gra komputerowa to w pierwszej kolejności zabawa. Zabawne to jest jednak dopiero to, że jeśli nawet porównać mojego kandydata (czyli OF) do np. najnowszych produkcji filmowych to wcale na jakąś tępą, dziecinną zabawę nie wygląda. Ale wiesz co? Gry są interaktywne. No i tu się zaczynają jak dla mnie problemy.

Czy dojrzała gra to ta, która pokazuje losy jakiegoś bohatera czy też sprawia, że sam zaczynasz się czuć inaczej niż gdybyś siedział po prostu przed ekranem? Dla mnie to właśnie wciągnięcie gracza w akcję gry jest prawdziwym wyzwaniem. Dojrzałość schodzi na drugi plan.

Super Mario World rooooooooooox, Silent Hill suuuuuuuuuuuux. Takie jest moje zdanie w tym temacie :P

Edit
Fallout jest dla mnie grą bardzo inteligentną, dowcipną i zajmującą ale nie próbującą być czymś czym nie jest ;)

Edit 2
Czyli krótko mówiąc: twoje argumenty do mnie nie trafiają, poszukaj innych :P Na tym polega ten problem, że ciężko tu o jakąś obiektywność.

Edit 3
Czekam na kogoś kto założy temat na podforum o muzyce "dorosłe płyty" to będzie dopiero czysta abstrakcja.
Phoven
Bosman
Bosman
Posty: 1691
Rejestracja: piątek, 21 lipca 2006, 16:39

Re: Dorosłe gry

Post autor: Phoven »

Edit
Fallout jest dla mnie grą bardzo inteligentną, dowcipną i zajmującą ale nie próbującą być czymś czym nie jest

Edit 2
Czyli krótko mówiąc: twoje argumenty do mnie nie trafiają, poszukaj innych Na tym polega ten problem, że ciężko tu o jakąś obiektywność.
W tym się zgadzamy - FO nie udaje czegoś ponad to czym rzeczywiście jest. I tu rzeczywiście wszystko zależy od naszych prywatnych gustów i zapatrywań na to co uznajemy za "dojrzała" rozgrywkę.
Swoją drogą na równi sam nie mógłbym zaakceptować OFP - mimo, że uwielbiam ten tytuł. Zwyczajnie - wojna mimo, że realistyczna pod wzgledem samej walki jest zbyt naiwna jeśli chodzi o fabułę, relacje pomiędzy postaciami, styl narracji etc. żeby przylepić jej etykietkę "dojrzałej". Cokolwiek to w końcu miałoby znaczyć. W końcu równie bardzo sensownie oceniamy filmy/muzykę/książki/gry/etc. jako dobre, ambitne, głębokie itd - to wyłącznie nasza, subiektywna ocena i to co w danym produkcie rzeczywiście widzimy, co do nas przemawia.
Sir_herrbatka
Mat
Mat
Posty: 518
Rejestracja: czwartek, 28 czerwca 2007, 12:51

Re: Dorosłe gry

Post autor: Sir_herrbatka »

Swoją drogą na równi sam nie mógłbym zaakceptować OFP - mimo, że uwielbiam ten tytuł. Zwyczajnie - wojna mimo, że realistyczna pod wzgledem samej walki jest zbyt naiwna jeśli chodzi o fabułę, relacje pomiędzy postaciami, styl narracji etc.
Głupio się przyznać, ale jestem skłonny przyznać ci rację. Tylko co dalej? Da się tu cokolwiek wskazać? Czy w zasadzie pojęcie "dorosłość" pasuje do gier komputerowych? Serio, to dla mnie wcale nie jest takie oczywiste.

Nie do końca łapię o co chodziło dla pity w tym temacie :|

Zaklinam cię Pito! Ty co Xboxa i Playstation w domu masz! Wyjaw nam swój wielki projekt i cel ogromny! A przynajmniej rzuć parę tytułów które są nie specjalnie wymagające względem PC lub chodzą ładnie pod emulatorem :P
Pita
Tawerniany Berserk
Tawerniany Berserk
Posty: 1044
Rejestracja: poniedziałek, 26 grudnia 2005, 14:17
Numer GG: 9350651

Re: Dorosłe gry

Post autor: Pita »

Widzicie, najpierw ciekawiło mnie jak userzy zaczną okreslać "dorosłe gry". Czy będą to dla nich gry poruszające "dorosłe tematy", czy też gry - w jakiś sposób - dojrzałe. Ogólem założyłem temat tutaj, a nie na forach nerdów z jednego powodu - chciałem zobaczyć ile osób twierdzi, że w ogóle istnieją takie gry. Gry dorosłe, gry dojrzałe. "Dziennikarze growi" mają od paru lat obrzydliwą wręcz tendencję do nazywania sztuką wielu gier, ba - wręcz coraz częściej domagają się traktowania gier jako kolejnej muzy, na równi z filmem i literaturą, obok muzyki, czy innych mediów audio-wizualnych, które np pomimo, że powstały w zasadzie jako środek rozrywki szybko dorobiły się również wybitnych dzieł. Dlatego nie chciałbym, żebyśmy się źle zrozumieli tym razem - pierwszy post specjalnie był bardzo ogólny i niekonkretny.

Czy gry mogą być dojrzałe i poważne? Tak. Czy powinny? Nie wiem. Ale nie mogę znieść dłużej gier, które udają coś poważnego, lecz tym nie są przez co nie istnieją ani jako dobra gra-rozrywka, ani jako dobra forma sztuki. Dla mnie dobra gra-rozrywka to np MegaMan, czy pierwszy Mario. Nie muszą być głębokie, czy poważne. Wystarczy, że są zajebiste. Przykładem za to takiego nito, nitamto są za to tytuły typu Bioschok czy MGS4 - okrzyknięte przez prasę grową, czyli w większości ludzi, którzy mają problem z wyrazami na więcej niż cztery sylaby sztuką, pomimo, że Bio to w istocie średniej jakości opowiadanie sci-fiction z miłym gameplayem, a MGS4 to moda na sukces w cyberpunku. Jednak, gry które potrafią być tytułami głębokimi istnieją. Tylko, że nie zawsze są to gry "dla dorosłych". Co mam na myśli?

Choćby serię Shin Megami Tensei, która ogółem zazwyczaj obraca się wokół młodych bohaterów, ma dużo "cliche" zagrywek rodem z anime, ale zarazem porusza poważne problemy i potrafi poszerzyć horyzonty zarówno człowieka młodego, o dopiero kształtującym się światopoglądzie, jak i człowieka trochę starszego. Przeciwnym przykładem jest dla mnie np Fallout - to gra dorosła, ze względu na klimat, poruszane tematy, nagość etc, ale zarazem tytuł nie-dojrzały, lecz nie aspirujący do tego miana nawet. I takie przykłady, takie gry lubię, jeśli już starają się być "dorosłe" bądź "dojrzałe".

Gry, które sam uważam za w jakiś sposób dorosłe lub dojrzałe? Deus Ex, niektóre odcinki Shin Megami Tensei, ICO, Shadow of the Collossus, King's Field IV, Vagrant Story, ShenMue, Tactics Ogre: LUCT i KoL, Planescape, Alchemia, Theresia, Hotel Dusk... i chyba tyle jestem w stanie narazie sobie przypomnieć. Oczywiście, każda z tych gier jest oryginalna na swój sposób, może zostać też spłycona i uznana za gówniarską. Jednak każda, w jakiś sposób, pokazała mi, że gry nie muszą jedynie kopiować z innych mediów gdy mają aspirację na coś więcej, lecz tworzyć własną, nową formę. Pomimo to, szczerze, to uważam że pod tym względem gry to wciąż epoka filmu czarno-białego, być może nawet niemego. Nie wiem czy powinny iść tą drogą, ale skoro już kroczą - chciałbym, żeby robiły to na poziomie.

Być może wychodzi ze mnie niedorobiony pedagog, czy filozof ale choćby po skończeniu King's Field IV jestem pewien, że poprzez taką formę rozrywki/sztuki można stworzyć nową jakość - moment w którym przeżywamy czynnie, nie biernie jak w filmie czy książce. Bo, przynajmniej w moim przekonaniu, gra aby stała się wysokim medium sama musi korzystać ze wszystkich składników innych wielkich mediów - klimatu, ponadkulutralnego przekazu muzyki, narracji literatury, wreszcie przedstawienia filmowego, zarazem nie kopiując ich.

Wybaczcie jeśli trochę namieszałem, ale jestem zmęczony nauką do sesji ;)
Har Har Har
GIRMI
Pomywacz
Posty: 61
Rejestracja: czwartek, 29 czerwca 2006, 21:25
Lokalizacja: z Diamentowej Hali

Re: Dorosłe gry

Post autor: GIRMI »

Podjąłeś trudny temat - mam prawie 36 lat jestem więc chyba dorosły :) choć ponieważ gram w RPG ( papierowo kostkowe :) więc większość "dorosłego" społeczeństwa tego dziwnego kraju uważa , lub właśnie zaczęło uważać że nie jestem dorosły tylko jakiś taki inny _ zdarzyło się już że czyniono za mną znak krzyża - bo skoro zajmuje się "TAKIMI " żeczami to pewnie jestem w jakiejś sekcie :) _
Ale do żeczy - ja za dorosłe uważam gry w których trzeba myśleć co pozwala młodszej części z WAS rozwijać się intelektualnie - i nie ważne czy to będzie gra strategiczna czy ekonomiczna - ważne żeby zmuszała do myślenia - gry typu ciśnij dżoja w prawo i wal w dwa klawisze raczej nie rozwija intelektualnie ( choć manualnie na pewno :) sam jestem przykładem że dobra gra potrafi rozbudzić zainteresowania ( Ja Dzięki RPG zainteresowałem się kowalstwem i kamieniarstwem ( mam już dwa lata praktyki w kuźni ).
Więc Uważam że Dorosła gra powinna cos wam dać w zamian że nad nią siedzicie i marnujecie prąd , jeśli po skończeniu gry zapominacie co było na jej początku, i nic z niej nie wyniesiecie ( intelektualnie :) to na pewno nie jest dorosła Gra.
Krasnoludy ponad wszystko!
PaRaSiTe
Pomywacz
Posty: 37
Rejestracja: wtorek, 10 marca 2009, 20:23
Numer GG: 4494492
Lokalizacja: Jaworzyna Śląska/Wrocław

Re: Dorosłe gry

Post autor: PaRaSiTe »

Zabawne, że nikt nie wspomniał Tormenta, który imho, jest grą zdecydowanie "dorosłą", bo za przeproszeniem "pusty młodzik" nie wyczuje w niej tej głębi. Kilka razy kroczyłem ścieżkami Bezimiennego i powiem szczerze, że niejeden dobry film czy książka tej historii nie dorówna.
Także popieram tutaj pozycje Fallouta :)
No i faktycznie, zależy jeszcze przez co rozumiemy grę "dorosłą", bo jak już wspomniano, może to być ze względu na fabułę, brutalność, klimat, efekty etc. bez ustalenia na który konkretnie podział patrzymy, to jest to takie strzelanie w powietrze.
Ale co ja się tam znam ;P Już prawie nie grywam z braku czasu... :(

edit: wybacz- leń nie doczytał :( następnym razem będę uważniejszy ;)
Ostatnio zmieniony czwartek, 21 stycznia 2010, 10:00 przez PaRaSiTe, łącznie zmieniany 1 raz.
Pita
Tawerniany Berserk
Tawerniany Berserk
Posty: 1044
Rejestracja: poniedziałek, 26 grudnia 2005, 14:17
Numer GG: 9350651

Re: Dorosłe gry

Post autor: Pita »

@Para - wspominali, w tym ja ;)

@GIRMI - z tym to jest trochę inna sprawa IMO. Zręcznościówki, gry muzyczne, gry szybkie mogą wspomagać rozwój, poprawiać wzrok, pomagać osobom niepełnosprawnym, czy wspomagać rozwój psycho-motoryczny, bez którego nie ma innych stadiów rozwoju. Studiuję pedagogikę, i nie nie jako "HURRA GRY NAS ULECZOM!!!1111" zwollennik takich metod, ale ciekawią mnie one. Bo idąc tym tokiem (tym tokiem, nie Twoim tokiem!) rozumowania najlepsze i nadoroślejsze byłyby chyba gry-quizy i Dance Dance Revolution ;p Ale ciekawy punkt widzenia.
Har Har Har
GIRMI
Pomywacz
Posty: 61
Rejestracja: czwartek, 29 czerwca 2006, 21:25
Lokalizacja: z Diamentowej Hali

Re: Dorosłe gry

Post autor: GIRMI »

Drogi Pituniu no i musze wdać się z Tobą w polemike - Grałem w Dawnych czasach w Heretica ( Piękna strzelana z dawnych lat :) ) rozwój bystrości wzroku i postrzegania oraz reakcji motorycznych - napewno - niestety ze względu na stan i jakość tamtejszych monitorów 0.25 na prawe oko i 0,15 na lewe ( dobrze że wymyślono soczewki kontaktowe :) wszelkiego rodzaje RPG w stylu Newerwintera , Morrowindka itd. na pewno wspomogły rozwój wyobrażni tak mi potrzebnej w grach RPG kartkowo - kostkowych , ale to samo , a nawet więcej wyniosłem z czytania różnych książek ogólnie nazywanych Fantazy - bez własnej wyobraźni nie ugrał bym nawet jednej sesji z chłopakami i dziewczynami których prowadze - dlatego uważam że Gry Dorosłe to takie które " coś dadzą Grającemu w nie graczowi co przyda mu się w życiu "normalnym" w zaman za poświecony grze czas i prąd - ( ale pokręcony temat :) )
Krasnoludy ponad wszystko!
Sori
Majtek
Majtek
Posty: 81
Rejestracja: sobota, 25 lipca 2009, 14:42
Numer GG: 2284225
Lokalizacja: okolice Ostrołęki

Re: Dorosłe gry

Post autor: Sori »

Gry Dorosłe to takie które " coś dadzą Grającemu w nie graczowi co przyda mu się w życiu "normalnym" w zaman za poświecony grze czas i prąd
Uważasz, że wszelkie gry edukacyjne zasługują na miano gier dorosłych?

Właściwie to idąc Twoim tokiem rozumowania wszystkie istniejące produkcje komputerowe można nazwać dorosłymi (ćwiczą refleks, cierpliwość itd.).
Aras
Tawerniak
Tawerniak
Posty: 248
Rejestracja: poniedziałek, 9 lipca 2007, 09:25
Numer GG: 9986661
Lokalizacja: Puszcza

Re: Dorosłe gry

Post autor: Aras »

Dla mnie odbiór gry zależy od postaci jakie w niej spotykam, od ich czynów, kłopotów i misji zależy czy uznam grę za dojrzałą czy nie. Oczywiście cała otoczka, klimat i uniwersum też muszą być spójne i współgrać ze sobą w miarę sensownie.

Dlatego tak cenię Jak 2 - za wkurzonego bohatera, którego równoważy rewelacyjny Dex, rzucający mega trafnymi żartami. Do tego poważne misje, majaczący w tle mistyczni prekursorzy, miasto ogarnięte juntą, wielkie niebezpieczeństwo czające się za murami, walka o surowce, wielki pałac sięgający chmur, udział w ruchu oporu... cudowna uber gra, spójna w każdym calu.

a Mass Effect jeszcze bardziej dorzucił do pieca w kwestii akcja & filmowość & twisty...
Obrazek
GIRMI
Pomywacz
Posty: 61
Rejestracja: czwartek, 29 czerwca 2006, 21:25
Lokalizacja: z Diamentowej Hali

Re: Dorosłe gry

Post autor: GIRMI »

No i macie racje ----- dlatego dopisałem że to pokręcony temat :)) bo dla każdego z nas różne gry będą "dorosłe" - najważniejsze jednak - według mnie oczywiście- żeby gra dała mi jakąś frajde - wkórza mnie gdy po 3-4 dniach siedzenia nad z początku wydawało by się fajną grą zaczyna wiać z niej nudą - bo ciągnie się jak flaki z olejem , misje takie same jak 5 pierszych itd. i wtedy szlak mnie trafia .... czy was też ........
Krasnoludy ponad wszystko!
Alien
Kok
Kok
Posty: 1304
Rejestracja: środa, 25 lutego 2009, 16:48
Numer GG: 28552833
Lokalizacja: Police

Re: Dorosłe gry

Post autor: Alien »

GIRMI pisze:No i macie racje ----- dlatego dopisałem że to pokręcony temat :)) bo dla każdego z nas różne gry będą "dorosłe" - najważniejsze jednak - według mnie oczywiście- żeby gra dała mi jakąś frajde - wkórza mnie gdy po 3-4 dniach siedzenia nad z początku wydawało by się fajną grą zaczyna wiać z niej nudą - bo ciągnie się jak flaki z olejem , misje takie same jak 5 pierszych itd. i wtedy szlak mnie trafia .... czy was też ........
mnie też ;) właśnie dlatego nienawidzę far cry 2 .... jadę samochodem - rozwalam co 5 min paru wrogów ( czemu zawsze muszą mnie atakować!?) biorę misję. ok misja ze sklepu z bronią spoko. ale za każdym razem misja taka sama!?
00088888000
MAd Phantom
Arcymod Tawerniany
Arcymod Tawerniany
Posty: 1279
Rejestracja: poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 17:13

Re: Dorosłe gry

Post autor: MAd Phantom »


Hmmm... 4 tytuły przychodzą mi na myśl: Dreamfall (a zwłaszcza zakończenie), jeśli nazwiemy go grą ;p Arcanum, szczególnie jeśli wgłębimy się w detale fabuły/settingu/questów (nic nie jest tym na co wygląda - zazwyczaj w negatywnym znaczeniu tego powiedzenia) oraz może do pewnego stopnia Torment i Deus Ex (niby poruszają pewne ciekawe tematy i mają dobre fabuły... ale pierwsze dwie pozycje o wiele bardziej mnie pod tym względem przekonują) ;p
Awatar użytkownika
Solarius Scorch
Bosman
Bosman
Posty: 1859
Rejestracja: sobota, 25 czerwca 2005, 13:38
Numer GG: 0
Skype: solar_scorch
Lokalizacja: Cyprysowe Źródła

Re: Dorosłe gry

Post autor: Solarius Scorch »

Właśnie skończyłem grę Kana - Little Sister -, znaną z tego że dorosłych mężczyzn na całym świecie zmusza do niekontrolowanego płaczu. Ja nie płakałem (chyba że jeszcze będę), ale to naprawdę poruszająca pozycja. Widziałem na sieci deklaracje, że ta gra zmieniła komuś życie...

Tak, to jest eroge. Tak, jest od lat 18. Tak, jeśli jesteś w odpowiednim wieku, powinieneś w to zagrać. I to niezależnie od twojej płci, rasy czy wyznania.
Canaris
Majtek
Majtek
Posty: 82
Rejestracja: czwartek, 6 września 2007, 11:10
Numer GG: 4053357

Re: Dorosłe gry

Post autor: Canaris »

hmm pod dorosłe gry podpada w sumie tylko Fallout 1 i 2 i MGS (seria ) . Wliczył bym też Fahrenheit gdyby nie ten gwałt na zakończeniu i klimacie ( przez obcinanie terminów przez wydawce ) .
A gdy Aleksander ujrzał ogrom swego imperium , gorzko zapłakał albowiem nie było już nic do podbicia .
Obrazek
Alien
Kok
Kok
Posty: 1304
Rejestracja: środa, 25 lutego 2009, 16:48
Numer GG: 28552833
Lokalizacja: Police

Re: Dorosłe gry

Post autor: Alien »

farenheita nawet dobra gra tylko mnie denerwowały elementy klikania strzałek jak najszybciej :P jakoś tak nie wpasowało mi się to
00088888000
bOdziO Wolf
Marynarz
Marynarz
Posty: 207
Rejestracja: niedziela, 27 listopada 2005, 20:14
Numer GG: 0
Lokalizacja: Bydgoszcz(HQ)/Gdańsk(studia)
Kontakt:

Re: Dorosłe gry

Post autor: bOdziO Wolf »

Trochę to denerwowało podczas oglądania ważnych filmików. Ty chcesz skupić się nad zrozumieniem przekazywanych treści a gra każe ci co chwila coś klikać. Dobry pomysł podczas sterowania postacią, ale w trakcie filmików mogli to sobie darować.
ODPOWIEDZ