cRPGi wszech czasów

cRPG Corner
ODPOWIEDZ
No Name
Bombardier
Bombardier
Posty: 676
Rejestracja: środa, 26 marca 2008, 20:41
Numer GG: 0
Lokalizacja: Kraków, Bielsko w weekendy i święta. :)

Re: cRPGi wszech czasów

Post autor: No Name »

Temat nazywa się "cRPGi wszech czasów". D2 ma coś z cRPG, jednak nie można powiedzieć żeby był to kamień milowy w dziejach tego gatunku.

Chodziło mi o to, że skoro kolo wymienił tu gierki "na topie", to pewnie zapewne znak, że w starsze po prostu nie grał.
"Mistrz gry nie ma duszy! Sprzedał ją diabłu za tabelę trafień krytycznych!"

May the Phone be with you!
Pita
Tawerniany Berserk
Tawerniany Berserk
Posty: 1044
Rejestracja: poniedziałek, 26 grudnia 2005, 14:17
Numer GG: 9350651

Re: cRPGi wszech czasów

Post autor: Pita »

Oj rozumiem No Name co masz na myśli, popieram poznawanie klasyki! ;) Nie czepiam się, żeby nie było. Chodzi mi po prostu o to podejście "z góry" (które często sam prezentuje ;p). Złośliwie mógłbym też przecież wyjechać " ARHGHAHAGAHH! !!111oneoneleven Skończyłeś takie kamienie milowe/niesamowicie wazne pozycje jak Dragon Quest 1, 3, 9, FF 1, 6, 7, 12, Vagrant Story, Wizardry, Wizardry Tale of Forsaken Land, Wasteland, Bard's Tale, Fire Emblem, Front Mission, Tactics Ogre, SMT, Persony, King's Field, Shadow Tower, Demon's Souls?!212!"

Nie czepiam się, ale równie dobrze ja mogę powiedzieć, że listy tawerniaków są śmieszne i niewiele warte, bo 90% wydaje się że RPGi zaczęły się od BG, a Gothic to wybitna gra ;p + Uważam, że czas najwyższy żeby przestać bawić się w co jest elektroniczny RPG, a co nie jest, bo mogę udowodnić, że gry na Infinity również nie są RPG. Ale... po co? Dla mnie do tego wielkiego wora wliczają się też hack&slashe w stylu Diablo, tRPGi, jRPG, cRPG, RPGi akcji - po prostu cholernie różnorodny gatunek. Jednak wracając do metirum - również uważam, że warto sprawdzić inne gry niż lista Orrwena. Wspomniany Deus Ex, P:T, Diablo 1, Champions of Norrath... tony, tony, tony megagier. Skracając - pokój
Har Har Har
Sir_herrbatka
Mat
Mat
Posty: 518
Rejestracja: czwartek, 28 czerwca 2007, 12:51

Re: cRPGi wszech czasów

Post autor: Sir_herrbatka »

Nie czepiam się, ale równie dobrze ja mogę powiedzieć, że listy tawerniaków są śmieszne i niewiele warte, bo 90% wydaje się że RPGi zaczęły się od BG
O ile dobrze pamiętam to BG był de facto odrodzeniem crpgów które były w ciężkim kryzysie (ultima martwa a zarówno pagan jak i ascesion nie wszystkim przypadły do gustu, M&M coraz słabsze, wizardry 8 dopiero za parę lat) a BG był gigantycznym hitem, dla wielu faktycznym początkiem cRPG (nie używaj określenia RPG na to komputerowe barachło plz).
Pita
Tawerniany Berserk
Tawerniany Berserk
Posty: 1044
Rejestracja: poniedziałek, 26 grudnia 2005, 14:17
Numer GG: 9350651

Re: cRPGi wszech czasów

Post autor: Pita »

11/30/98 - Baldur
96 - Diablo

Baldur korzysta z rzutu i kilku rozwiązań Diablo. Niedługo przed nim wychodzi (mówię tylko o PC, tutaj nie ma co pisać już nawet o konsolach) jeszcze kilka Ysów, The Forgotten Realms Archives, Fallout, Fallout 2 niemalże obok, Elder Scrools II, Final Fantasy VII, Vantage Masters, Reutrn to Krondor, Dungeon Mastery, zaczyna się seria Exile, i wiele, wiele innych o których nie wiem/za mało wiem/nie chcę mi się pisać. Ale Baldur jest reklamowany, ładny i przyjazny.

Baldur w naszym kraju zawdzięcza popularność grafice, setką wydań, popularnej platformie, niskim wymaganiom, polonizacji, casual-friendly gameplayowi. Nie ważne czy to dobra gra, czy nie, po prostu te brednie w stylu "Diablo to nie jezd cderepkkk, czy teszzzzz klasykakakakakaa jak boszzzzki baldur!1!11!one <3" są jeszcze bardziej zjebane niż moje nazywanie komputerowego barachła RPG. Tyle ;p
Har Har Har
Sir_herrbatka
Mat
Mat
Posty: 518
Rejestracja: czwartek, 28 czerwca 2007, 12:51

Re: cRPGi wszech czasów

Post autor: Sir_herrbatka »

ciekawe, ciekawe. Ale ja bym raczej łączył rzut nie z diablo ale z ultimą diablo nie było pierwszą grą z rzutem izometrycznym ale chyba był pierwszą w której ten rzut wyglądał genialnie (zabawne że dalej nieźle się prezentuje).
Baldur w naszym kraju zawdzięcza popularność grafice, setką wydań, popularnej platformie, niskim wymaganiom, polonizacji, casual-friendly gameplayowi.
W sumie zabawne że o tym wspominasz bo wszelkie balduroidy, icewindy i neverwintery były POTĘŻNĄ reklamą DD. Nie wiem czy DD w Polsce przebiłby popularnością wahammera gdyby nie właśnie te pozycje.

Tak więc zrozum, że komputerowe barachło może się źle kojarzyć dla graczy uważających D20 za zarazę. ;-)
Pita
Tawerniany Berserk
Tawerniany Berserk
Posty: 1044
Rejestracja: poniedziałek, 26 grudnia 2005, 14:17
Numer GG: 9350651

Re: cRPGi wszech czasów

Post autor: Pita »

Ależ mój drogi (<3), ja sam uważam, że Bioware ma jedną wielką zasługę - zrobili silnik wykorzystany pod Planescape. Bo z gier to im wyszedł tylko ME 1 i 2 oraz KOTOR ;p ;p ;p ;p ;p D&D (w sumie to Forgottena) też nie lubię, choć ma swoje dobre momenty i ma kilka fajnych gier (Pool of Radiance - fap, fap, fap)
Har Har Har
Damianus_NT
Szczur Lądowy
Posty: 1
Rejestracja: środa, 15 kwietnia 2009, 23:11
Numer GG: 0

Re: cRPGi wszech czasów

Post autor: Damianus_NT »

Ciężko by mi było wybrać konkretne tytuły do TOP3, dlatego też uporządkuję najlepsze RPGi/HnS w które grałem:

1. Saga BG! Moim zdaniem Baldury to absolutnie najlepsze RPGi. Zapewniają one setki godzin niesamowitej zabawy, a jeśli dodamy do tego dziesiątki świetnych modów...
Muszę nadmienić że bardzo podoba mi się taktyczne podejście do starć (kombinacje odpowiednich czarów ochronnych / wspomagających / zdejmujących osłony z przeciwnika / osłabiających wrogów / zadających im obrażenia + umiejętne wykorzystanie łotrzyka oraz zbrojnych z odpowiednio dobranym ekwipunkiem... nawet bardziej nastawiony na walkę ID nie dawał mi choć namiastki frajdy, płynącej z starć w BG.

2. Planescape Torment / Fallouty / KotOR - każda z nich posiada niesamowity klimat, do tego PT oraz KotOR opowiadają na prawdę dobre historie.

3. Gothic / Icewind Dale / Diablo / Wiedźmin / ... (może gdybym zagrał raz jeszcze w Dragon Age na najwyższym poziomie trudności (grałem raz - na normalnym :/) z toną modyfikacji i dodatków... to gra BioWare załapałaby się do rankingu.

W serię The Elder Scrolls / ŚPZ / Jade Empire / Fable /Septera Core / Neverwinter Nights... i wiele innych tytułów również, na prawdę warto zagrać.

Niestety sam nigdy nie ukończyłem w pełni żadnego z FF (!), nie zagrałem dłużej w NN2, Vampire, Deamon Souls, Arcanum (!), Mass Effect, Fallout 3+ więc lista może ulec jeszcze przetasowaniu :)
Iselor
Pomywacz
Posty: 52
Rejestracja: czwartek, 24 sierpnia 2006, 13:16
Lokalizacja: Łódź

Re: cRPGi wszech czasów

Post autor: Iselor »

1. Vampire The Masquerade Bloodlines
2. Planescape Torment
3. Might and Magic VII: Za Krew i Honor
4. Might and Magic VI: Mandate of Heaven
5. Fallout 1 i 2 (trudno się zdecydować a głupio rozdzielać)
6. Arcanum
7. Morrowind
8. Wizardry 8
9. Baldurs Gate 2
10. Diablo + Hellfire (za klimat i muzyke które niszczą wszystko)

Absolutny kanon.
von Mansfeld
Pomywacz
Posty: 36
Rejestracja: piątek, 20 lipca 2012, 20:04
Numer GG: 179228
Kontakt:

Re: cRPGi wszech czasów

Post autor: von Mansfeld »

1. The Elder Scrolls III (Morrowind + Tribunal + Bloodmoon)
2. Icewind Dale 2
3. Mount & Blade: Warband [o ile można to jeszcze zaliczyć do cRPG...]

Nie grałem w masę cRPG, dlatego wymieniłem tylko trzy. Reszta to albo tylko przyzwoite gry, albo chłam gorszy i najgorszy, albo jeszcze nie grałem.
skobry
Szczur Lądowy
Posty: 1
Rejestracja: sobota, 25 sierpnia 2012, 19:41

Re: cRPGi wszech czasów

Post autor: skobry »

Dla mnie:
Ambermoon(niestety wydany tylko na Amigę)
Puzzle Quest 1 i 2
sparrow1990
Szczur Lądowy
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek, 8 stycznia 2007, 17:53
Numer GG: 4202454
Lokalizacja: Kalisz

Re: cRPGi wszech czasów

Post autor: sparrow1990 »

1. The Elder Scrolls III: Morrowind - za bardzo duży świat, mnogość zadań oraz za Dwemerową Kostkę :)
2. Baldur's Gate II: Cienie Amn - za długość roz(g)rywki, fajny świat oraz za to, że to pierwsza gra którą kupiłem.
3. Planescape: Torment - za fabułę i postacie.
4. Dragon Age: Początek - za powrót do starych dobrych czasów i za Morrigan i Lelianę.
5. Gothic - nie wiem dlaczego ale uwielbiam tą grę :)
sparrow1990
Iselor
Pomywacz
Posty: 52
Rejestracja: czwartek, 24 sierpnia 2006, 13:16
Lokalizacja: Łódź

Re: cRPGi wszech czasów

Post autor: Iselor »

http://www.youtube.com/watch?v=elrlcYeaEmQ

Narazie sobie zrobiłem taki przedsmak czegoś większego. Planuję już z letsplejów za pomocą frapsa zrobić cRPG timeline od 1979 roku do teraz aczkolwiek obawiam się że czeka mnie mnóstwo pracy.
Diabeł
Marynarz
Marynarz
Posty: 303
Rejestracja: piątek, 16 lutego 2007, 14:55
Numer GG: 4382272
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

Re: cRPGi wszech czasów

Post autor: Diabeł »

Od 1979? A gdzie miejsce dla pedit5 chociażby? :>
freeq
Szczur Lądowy
Posty: 1
Rejestracja: środa, 28 listopada 2012, 10:35
Numer GG: 22502559
Skype: dddaniiiellek

Re: cRPGi wszech czasów

Post autor: freeq »

1.Morrowind
2.Baldur,s Gate
3.Gothic
4.Gothic II (Noc Kruka)
5.Daggerfall
:mrgreen:
Hedrox
Szczur Lądowy
Posty: 1
Rejestracja: środa, 26 grudnia 2012, 14:21

Re: cRPGi wszech czasów

Post autor: Hedrox »

1-Might & Magic 6,7,8
2-Baldur's Gate 1,2
3-The Elder Scrolls Morrowind, Oblivion
ODPOWIEDZ