Pierwszy raz

Pytania i problemy, ogłoszenia drobne, szukanie ludzi do gry.
ODPOWIEDZ
Reinmar
Szczur Lądowy
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek, 21 stycznia 2008, 23:59
Numer GG: 5504305

Pierwszy raz

Post autor: Reinmar »

Drzwi do Tawerny zostały otwarte
Moja przygoda z fantastyka zaczela sie od kupienia sobie Gothica II wciagniecia sie w ten swiat potem byl TES Morrowind (dopiero te gry zaczynam w sumie ) ale wiem ze to stalo sie moja pasja
Teraz Sapkowski (jako ze w bibliotece nie bylo nic wiedzminskiego wzialem narrenturm i sie zachwycilem) wyrecytowalem na polskim jej fragment przeczytalem artykul w wikipedii i to tyle co wiem o RPG
co mam robic teraz by przekroczyc prog tego swiata?
Asthner
Tawerniany Bard
Tawerniany Bard
Posty: 544
Rejestracja: piątek, 13 sierpnia 2004, 22:06
Numer GG: 4825300
Lokalizacja: Łódź

Re: Pierwszy raz

Post autor: Asthner »

RPG znasz z dwóch gier komputerowych, fanstastykę zaś z jednego cyklu książek. Dobrze rozumiem? ;)
Tak czy siak, wszystko zależy od tego, co Cię zainteresuje... Bo RPG tak naprawdę z komputerami wiele wspólnego nie ma, dobrze by było, byś wkręcił się w jakąś sesję na żywo. Zaś fantastykę można poznawać tylko czytając, czytając, czytając... ;)
Peace was a lie, there was only passion. It gave me power, too much power to comprehend. Thus no victory was possible - only void remained. Yet my chains are broken and through the Force I'm free.
There is something to be learnt about irony here.
Craw
Bosman
Bosman
Posty: 1864
Rejestracja: poniedziałek, 25 kwietnia 2005, 20:51
Numer GG: 5454998

Re: Pierwszy raz

Post autor: Craw »

Odpowiedz jest prosta: kupic/pozyczyc podreczniki, skrzyknac kumpli i zaczac grac.
A potem samo pojdzie.
Pewnie jestes mlody, jeszcze duzo czasu przed toba, dziewicze lady niezbadane.
Reinmar
Szczur Lądowy
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek, 21 stycznia 2008, 23:59
Numer GG: 5504305

Re: Pierwszy raz

Post autor: Reinmar »

Tak fantastyke znam z dwoch gier i jednej ksiazki Sapka :)
Podreczniki musze gdzies pozyczyc ale kumpli to ja nie mam co by sie tym interesowali jedynie moja dziewczyna chce ze mna przezyc pierwszy raz RPG :D
(Przepraszam ze nie cytuje ale jest mi niewygodnie trzymam laptopa na kolanach siedzac na szkolnym korytarzu)
Bede sie wczytywal w to forum
BTW dzis rano zakupilem gre Daemonica :)
Pozdrawiam wszystkich moich nieznanych mi jeszcze rpgowskich przyjaciol
Phoven
Bosman
Bosman
Posty: 1691
Rejestracja: piątek, 21 lipca 2006, 16:39

Re: Pierwszy raz

Post autor: Phoven »

Osobiście "na początek" radzę Ci znalezienie jakiegoś doświadczonego MG w Twojej miejscowosci - graczy już lepiej sam zwerbuj (bo zbytnia różnica w doświadczeniu powoduje, że część graczy zbytnio dominuje sesje). Jako startowy system polecam DnD lub WFRP* - na początek w zupełności wystarczy podręcznik główny do któregoś z tych systemów. No chyba, że nie lubisz fantasy - wtedy możesz zacząć od czegoś innego**.

*Ze wskazaniem na tego drugiego. ;) Ale to już tylko moja prywatna opinia.
**Choc odradzałbym systemy takie jak WoD czy ZC - zakładają one z góry raczej udział doświadczonych graczy.
Reinmar
Szczur Lądowy
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek, 21 stycznia 2008, 23:59
Numer GG: 5504305

Re: Pierwszy raz

Post autor: Reinmar »

Co to sa te systemy? (moja miejscowosc to bardzo mama wies) i raczej nie ma tam MG
Ja zaczynam wszystko od totalnych podstaw
Phoven
Bosman
Bosman
Posty: 1691
Rejestracja: piątek, 21 lipca 2006, 16:39

Re: Pierwszy raz

Post autor: Phoven »

Słowniczek wymienionych systemów:
DnD - Dungeons & Dragons, aktualnie edycja 3.5
WFRP - Warhammer Fantasy Role Play, aktualnie 2 edycja
WoD - Świat Mroku, aktualnie pierwsza edycja Nowego Świata Mroku (w odróżnieniu od Starego Świata Mroku)
ZC - Zew Cthulhu, aktualnie bodajże edycja 5.1

Teraz zaś krótka definicja systemu wg wikipedii
System jest jednym z podstawowych pojęć w terminologii RPG. Zazwyczaj rozumie się go jako połączenie opisu świata z mechaniką gry, zawarte w jednym lub więcej podręcznikach.
Czyli krótko mówiąc: system to opis świata w którym istnieja wykreowani bohaterowie a mechanika to zbiór zasad na jakich opiera się sesja wliczajac w to rzuty koścmi, testy etc. To wszystko znajduje się w podręcznikach, czyli książkach opisujących dane system.
Uff.. myślę, że w miare przystępnie to wytłumaczyłem. ;P

A skoro zaczynasz od kompletnych podstaw to proponowałbym na sam początek poszperać w necie trochę wiecej informacji (np. na Tawernie albo polter.pl) i kompletować drużynę. Opocjonalnie możesz też dołączyć do PBFa lub rozegrać sesje online przy użyciu np. IRCa - jednak to sa jedynie dosć marne zamienniki (IMHO offkoz ;P) dla frajdy jaką daje prawdziwa sesja. :]

EDIT: http://www.rebel.pl/e4u.php/1,ModPages/ShowPage/108 <--- Ooo.. tutaj jest całkiem dobry miniart tłumaczący czym jest RPG i rozwiewający watpliwosci w stosunku do terminologii, w następnych tematach zaś poruszone są m.in. sprawy najpopularniejszych systemów napisany w sposób przystępny początkującym.
Alucard
Bosman
Bosman
Posty: 2349
Rejestracja: czwartek, 22 marca 2007, 18:09
Numer GG: 9149904
Lokalizacja: Wrzosowiska...

Re: Pierwszy raz

Post autor: Alucard »

Hmmm... Chyba nie spotkałem się z człowiekiem, który zafascynował się RPG tak mało o nim wiedząc. Jest nadzieja dla tego kraju. Teraz do dzieła.

Oczywiście z cRPG nie dowiesz się zbyt wiele o samym RPG, ale jeżeli fundusze/środowisko nie pozwalaja skompletować ekipy/kupić podręcznika to radzęw ten czas zdobywać informacje w nastepujący sposób:

-Proza Sapka, szczególnie wiedźmin. Trylogia śląska świetnie wprowadza w realia średniowieczne, ale takich zagadnień jak magia, swoisty bestiariusz jest niewiele. RPG to co prawda nie tylko smoki (Choćby Neuroshima- postapokaliptyczny klimat), ale skoro niewiele wiesz to radze się zapoznać
-Tolkien. Władca pierścieni. W twoim przypadku (nie wiem ile masz lat) bedzie to wspaniałe przeżycie. Nie mając dużej styczności z fantasy poznasz świat "magiczny", ociekający klimatem. Az Ci zazdroszczę.
-Lektur jest więcej... no ale na początek to.

Co do cRPG
-Ponownie zacząłeś od typowo średniowiecznych klimatów :D I dobrze bo Gothic jest doskonały.TES też zresztą. ale:
-Baldur's Gate I i II- Ta gra jest własnie oparta na ŚWIECIE i ZASADACH znanych z Dungeons'n'Dragon, więc grając będziesz miał mniej więcej pojęcie z czym się to je. Poznasz świat przynajmniej. Niby Świątynia pierwotnego zła też, ale to już nie to samo... (Za Phovenem- cRPG nie dają nawet ułamka rozrywki i satysfakcji tego, co oferuje sesja na żywca)

Co do słowniczka to jeszcze jedna informacja- RPG z Fantasy nie zawsze ma COKOLWIEK wspólnego, więc wybierz, co Cie interesuje

-Monastyr- Dla doświadcznych graczy. Gracze wczuwają się w szlachciców. Mało walki, nie wiele magii (minimum).
-Neuroshima- Zapewne nie grałeś w Fallouta... Świat po zagładzie atomowej. Zero fantastyki, dużo walki, niesamowity klimat. nie az tak wymagająca i prosta. Za to miodna- niezła na początek, a jak się wgrasz...



Co do sesji na forum, to mimo, że nie dorastają do pięt realnym , możesz się dowiedzieć np. (bo jestes teraz laikiem)

-Kto to MG
-Jakie uprawnienia ma MG
-Czemu MG ma zawsze rację, czyli status w mikrospołeczeństwie
-Co to BN
-Co moga a czego nie moga gracze
-Jak to w w ogole na oko wygląda



Czyli
-Lit. Fantasy pozwoli wkręcić się w klimat, wzbogaci język, pobudzi wyobraźnię
-Gry cRPG pozwola w minimalnym stopniu poznać świat
-Sesje na forum wkręcą Cie w ten świat
-Na forum znajdziesz wiele informacji, porad itp.

-Oczywiście jeżeli cie stać i nie jest to słomiany zapał, to kup podręcznik. Osobiście polecam Neuroshimę (dośc tania. Jeżeli chcesz postapo oczywiście. Tam rycerzy nie znajdziesz) oraz Warhammera (To juz wydatek, ale masz [Phoven, nie linczuj] tam cos w rodzaju rozbudowanego Gothica... mówie oczywiście o klimacie i realiach [To tylko taki unaocznienie problemu])
Mroczna partia zjadaczy sierściuchów
Czerwona Orientalna Prawica
Uriziel
Majtek
Majtek
Posty: 140
Rejestracja: wtorek, 10 kwietnia 2007, 16:09
Numer GG: 11926008
Lokalizacja: Gniezno

Re: Pierwszy raz

Post autor: Uriziel »

Witam, mam podobny problem co Reinmar :) Z tym że ja zafascynowałem się RPG czytając Tawernę (jeszcze zanim miałem neta) z CD-Action. Też czekam na okazję do pierwszej sesji jednak wśród kumpli nie znajduję fascynatów rpgami. Reinmar jakbyś znalazł jakąś ciekawą sesję na forum lub na IRCu to pliz o info (np na gg) dzięki z góry. Jakieś linki do podręczników w pdf też mile widziane. Ja jak coś znajdę to na pewno dam Ci znać. POZDR
Va faill, dhoine...
ODPOWIEDZ