[Pn'P RPG] Podstawy

Pytania i problemy, ogłoszenia drobne, szukanie ludzi do gry.
ODPOWIEDZ
Jan bez ziemi

[Pn'P RPG] Podstawy

Post autor: Jan bez ziemi »

Chciałbym zacząć w to grać, znaczy się RPG. Ale w ogóle nie mam pojęcia jak się do tego zabrać. Mam szukać graczy którzy mnie przyjmą czy założyć własną paczkę? Którą grę mam wybrać (polecam Rebel.pl, ciekawy wybór gier, kupuję tam planszówki)? Jak w to grać (może kilka rad, albo jakieś namiary na graczy w Gdańsku)? jan_bez_ziemi@interia.pl
Awatar użytkownika
BAZYL
Zły Tawerniak
Zły Tawerniak
Posty: 4853
Rejestracja: czwartek, 12 sierpnia 2004, 09:51
Numer GG: 3135921
Skype: bazyl23
Lokalizacja: Słupsk/Gorzów Wlkp.
Kontakt:

Post autor: BAZYL »

Porady dotyczace RPG ogólnie znajdziesz w Tawernie RPG [ http://tawerna.RPG.pl - jakby ktoś nie znał ;-)] - przejrzyj archiwa - tam jest naprawde sporo informacji na ten temat.

Jak zaczac grać to najlepiej zebrać kilku kumpli z klasy - urządzić sobie kilka sesji i razem podjac decyzję czy sobie poradzicie, czy też musicie szukać kogoś doświadczonego.

Z gier fantasy polecam - jakżeby inaczej - Kryształy Czasu, ale to trudny system. Z łatwiejszych niech bedzie Oko Yrrhedesa. Jeśli chcecie próbować na mniej znanym systemie to możecie sięgać po autorskie - np Cień z Południa (http://www.cien.tawerna.rpg.pl) albo z archiwum TRPG Altherion (sorry Carrabin - nie mogę zapamietać tej nazwy - wiec moge przekręcać)...

Z systemów niefantasy polecam:
Zew Cthulhu - horror
Neuroshima - postapokalipsa (klimaty Fallouta)
Pierwszy Admirał Niezwyciężonej Floty Rybackiej Najjaśniejszego Pana, Postrach Mórz i Oceanów, Wody Stojącej i Płynącej...
Carchmage
Trocheiczny Tawerniak
Trocheiczny Tawerniak
Posty: 668
Rejestracja: środa, 27 października 2004, 18:54
Numer GG: 3654146
Lokalizacja: Inonia.

Post autor: Carchmage »

A ja bym proponowal WFRP na początek. System jest dosyć prosty i, jeśli orientujesz się w fantasy, to tam tez będziesz sie orientował. Ja od niego zacząłem i do tej pory jest moim ulubionym... Ale wszystkiego trzeba spróbować :wink: .
Poza tym w Tawernie było tez dużo rzeczy nt. WFRP (Warhammer Fantasy Role Playing jakby się kto pytał :P )
A z Gdańskiem to ja ci nie pomogę :D .
I faktycznie - zbierzcie się, najlepiej kumple z klasy, i zagrajcie raz, drugi... Aż dojdziesz do momentu kiedy będziesz rozchwytywanym prez gdańskich graczy MIstrzem Gry... :lol:
Śnieżysta równina, biały krąg księżyca,
Całunem przykryta nasza okolica,
I zawodzą w lasach brzozy w bieli całe.
Kto zginął tu? Umarł? Nie ja sam skonałem?


(Sergiusz Jesienin, 1925)
Dante
Mat
Mat
Posty: 565
Rejestracja: wtorek, 26 października 2004, 19:31
Numer GG: 3604434
Lokalizacja: ^_^
Kontakt:

Post autor: Dante »

Ja proponuje DnD bo podręczniki choć kiepsko spolszczone mają na tyle informacji, że szybko zakapujesz. Mi opanowanie RPG z DnD zajeło 2 tygodnie.
Carchmage
Trocheiczny Tawerniak
Trocheiczny Tawerniak
Posty: 668
Rejestracja: środa, 27 października 2004, 18:54
Numer GG: 3654146
Lokalizacja: Inonia.

Post autor: Carchmage »

W sumie DnD to tez niezły pomysł, zwłaszcza jeśli grałeś w cRPGi Black Isle. Jeśli grałeś w IWD II gdzie jest wersja 3,5 to bardzo ałtwo sobie przyswoisz DnD, fakt.
Śnieżysta równina, biały krąg księżyca,
Całunem przykryta nasza okolica,
I zawodzą w lasach brzozy w bieli całe.
Kto zginął tu? Umarł? Nie ja sam skonałem?


(Sergiusz Jesienin, 1925)
laRy
Kok
Kok
Posty: 1133
Rejestracja: niedziela, 26 grudnia 2004, 14:02

Post autor: laRy »

ale zeby sobie w DnD dobrze pograc to trzeba miec podrecznik gracza, podrecznik mg i ksiege potworow... na sile to mozna grac tylko z podrecznikiem gracza, a to jest troche do d... wiem z doswiadczenia...

wiedzmin jest dobry. proste zasady (ja zkapowalem je w ciagu kilku godzin :D wszystko, leczenie, walka, czary, itp.), fajny swiat.
dobry jest tez vampire: the old ages (sorry niewiem jak to sie po polsku nazywalo, ale po niemiecku to bylo vampire: aus der alten welt :D). taki wampir: maskarada ale w sredniowieczu.
neuroshime tez moge tylko polecic. tak mi sie system i swiat spodobal, ze czesc regol na niemiecki tlumacze, zeby sobie z kumplami pograc.


co do graczy to popytaj w klasie/szkole/wsrod znajomych czy ktos chce pograc, zawsze sie ktos znajdzie.
Banshee
Pomywacz
Posty: 70
Rejestracja: wtorek, 1 lutego 2005, 22:16
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Banshee »

Trójmiasto na brak graczy raczej nie może narzekać. Raz w miesiącu konwent, co dom kultury to klub fantastyki. Popytaj, poczytaj, a napewno znajdziesz.
Jan bez ziemi

Post autor: Jan bez ziemi »

Dzięki wszystkim. Poczytałem sobie "Cien z południa" zamieszczony na waszej stronie i mam już ekipę. Jak rozumiem musimy wybrać teraz kogoś na przewodnika (przypuszczam że będę to ja :D). Jak mam prowadzić grę? Czy wystarczy stawiać przed nimi kolejne potwory? Jak stworzyć fajną misję, tak aby wciągała na dłużej? Jeszcze raz wszystkim dzięki.
Jan bez ziemi

Post autor: Jan bez ziemi »

A jeszcze jedno pytanie do Bazyla: gdzie znajdę Kryształy Czasu?
laRy
Kok
Kok
Posty: 1133
Rejestracja: niedziela, 26 grudnia 2004, 14:02

Post autor: laRy »

ja moze nie BAZYL bardzo ZLY, ale krysztaly tez mam :D


krysztaly chyba juz dawno niesa w sprzedazy. ja mam KC od kumpla (niechcial juz prowadzic i mi sprzedal za 30zl :D)
Awatar użytkownika
BAZYL
Zły Tawerniak
Zły Tawerniak
Posty: 4853
Rejestracja: czwartek, 12 sierpnia 2004, 09:51
Numer GG: 3135921
Skype: bazyl23
Lokalizacja: Słupsk/Gorzów Wlkp.
Kontakt:

Post autor: BAZYL »

Stawianie samych potworów przed graczmi to podstawowy błąd pocżatkujacych MG - spróbuj dać im fabułę, pełna wyborów i myśłenia, a jednoczesni dawaj im odczuć że moga zginać jak coś zrobia nie tak.

Np. jeśłi spotkaja bandę olbrzymów to nie stawiaj ich od razu w szrankach z nimi - niech maja inne wyjscie niż walka - olbrzym też człowiek ;-) niech zabiorą im wszystkie pieniądze, ale puszczą żywcem...

Spraw, zeby gracza żyli swoimi postaciami w wykreownym przez Ciebie świecie, a nie tylko grali w RPG.

Kryształy czasy znajdziesz na jnajlepszej stronie KC http://www.KrysztalyCzasu.prv.pl - masz tam kompletne zasady i sporo dodatków. Nowe materiały zaś zamieszczamy w Tawernie RPG.
Pierwszy Admirał Niezwyciężonej Floty Rybackiej Najjaśniejszego Pana, Postrach Mórz i Oceanów, Wody Stojącej i Płynącej...
Olszak
Pomywacz
Posty: 36
Rejestracja: wtorek, 19 lipca 2005, 14:45
Lokalizacja: z Budzisk
Kontakt:

Post autor: Olszak »

Może się wtrące ale ja zacząłem od Wiedzmina (jedna książka i wszystko
a jak cię wciągnie to możesz sobie tanio dokupić dwa dodatki) i na opanowanie zajęło z miesiąc a teraz to wszystko wiem.
Carchmage
Trocheiczny Tawerniak
Trocheiczny Tawerniak
Posty: 668
Rejestracja: środa, 27 października 2004, 18:54
Numer GG: 3654146
Lokalizacja: Inonia.

Post autor: Carchmage »

Jeśli chodzi o Wiedźmina to pamietam, ze chciałem zacząć w to grac i kupiłem taką fajną książeczkę za 10 zł o Wiedźminie Grze Wyobraźni. Miałem kupić cały podrecznik, ale jakoś nie kupiłem ;P
Ale w ten sposób można zacząć ;P
Śnieżysta równina, biały krąg księżyca,
Całunem przykryta nasza okolica,
I zawodzą w lasach brzozy w bieli całe.
Kto zginął tu? Umarł? Nie ja sam skonałem?


(Sergiusz Jesienin, 1925)
Awatar użytkownika
Solarius Scorch
Bosman
Bosman
Posty: 1859
Rejestracja: sobota, 25 czerwca 2005, 13:38
Numer GG: 0
Skype: solar_scorch
Lokalizacja: Cyprysowe Źródła

Post autor: Solarius Scorch »

Jan bez ziemi pisze:Jak mam prowadzić grę? Czy wystarczy stawiać przed nimi kolejne potwory? Jak stworzyć fajną misję, tak aby wciągała na dłużej?
Artykułów "jak prowadzić" jest w Sieci na pęczki, dlatego nie będę wyjeżdżał z artykułem mentorskim. :) Przeczytaj tak z 5-10 artów na ten temat, to sobie wyrobisz opinię. Szukaj po stronach o RPG po prostu.
Jedno tylko powiem: to, co się dzieje, ma przypominać bardziej film niż grę komputerową. Na sam początek to wystarczy.
ODPOWIEDZ