Magia Śródziemia - Hobbit, Władca Pierścieni i Silmarillion

Biblioteka Światów
ODPOWIEDZ
evilmg
Majtek
Majtek
Posty: 78
Rejestracja: sobota, 13 grudnia 2008, 13:45
Numer GG: 0

Re: Magia Śródziemia - Hobbit, Władca Pierścieni i Silmarill

Post autor: evilmg »

Nie no bez przesady, Tolkien z fabułą to nic nowego nie wymyślił! W skrócie to wygląda tak:
1. jest wielki zły
2. trzeba mu nakopać
3. proces kapania
4. koniec

Inna sprawa, ze styl Tolkiena i naprawdę fajne opisy przyćmiły niezbyt wyszukaną fabułę do tego stopnia, że książki wciągają jak bagno i przynoszą niesamowitą radochę ;)
Zachajew
Szczur Lądowy
Posty: 19
Rejestracja: środa, 14 lipca 2010, 17:11

Re: Magia Śródziemia - Hobbit, Władca Pierścieni i Silmarill

Post autor: Zachajew »

Ten schemat jest w co drugiej książce/filmie/powieści wiesz? :chuck:
Historię piszą zwycięscy.
evilmg
Majtek
Majtek
Posty: 78
Rejestracja: sobota, 13 grudnia 2008, 13:45
Numer GG: 0

Re: Magia Śródziemia - Hobbit, Władca Pierścieni i Silmarill

Post autor: evilmg »

Zachajew pisze:Historia zmiotła inne powieści Fantasy.
No jest, a wcześniej zachwycałeś się tym schematem w twórczości Tolkiena. W jaki sposób opowiedziana przez niego historia jest lepsza od reszty dzieł, dziełek i kompletnych porażek podążających tym samym utartym szlakiem?
WinterWolf
Tawerniana Wilczyca
Tawerniana Wilczyca
Posty: 2370
Rejestracja: czwartek, 22 czerwca 2006, 16:47
Lokalizacja: ze 113-tej warstwy Otchłani
Kontakt:

Re: Magia Śródziemia - Hobbit, Władca Pierścieni i Silmarill

Post autor: WinterWolf »

Powiem krótko - język i sposób opowiadania. Schemat jest taki sam w wielu powieściach, opowiadaniach i eposach od samej starożytności. Odchodząc ciut od głównego nurtu - Gwiezdne Wojny fajnie się ogląda, mało kto zwraca uwagę na to, że schemat mają ten sam co zwykłe westerny. Historia jest po prostu inaczej opowiedziana. Władca Pierścieni językowo prześciga większość książek, które wcześniej i później operowały tym samym schematem.

@evilmg: Co do utartego szlaku - WP był jedną z tych powieści, która przetarła ten szlak. Inaczej nie trafiłaby do wyobraźni setek tysięcy ludzi jakieś 50 lat temu i nie trzymałaby się w tej wyobraźni do dziś. O ile wiem to ostatnio pojawiają się pomysły by WP tudzież Hobbit znalazły się na listach lektur. Wcześniej ludzie czytali to głównie dla przyjemności. Przed WP i po WP były już książki z tym samym schematem, ale czy ktoś je pamięta w pięć lat po pierwszym wydaniu? A WP owszem.

Takie jest moje odczucie. Przydałby się jakiś teoretyk czy historyk literatury...
Obrazek
Proszę, wypełnij -> Ankieta
evilmg
Majtek
Majtek
Posty: 78
Rejestracja: sobota, 13 grudnia 2008, 13:45
Numer GG: 0

Re: Magia Śródziemia - Hobbit, Władca Pierścieni i Silmarill

Post autor: evilmg »

Z tego co wiem to hobbit na tej liście powinien już być (3 klasa gimnazjum bodaj)...

Jeśli chodzi o przecieranie szlaków to racja choć podobno Tolkien lubił twórczość Howarda (tego od Conana) co mogło wpłynąć na jego twórczość, ale tutaj nie chodzi o kolejność, ale o rozmach ;)
WinterWolf
Tawerniana Wilczyca
Tawerniana Wilczyca
Posty: 2370
Rejestracja: czwartek, 22 czerwca 2006, 16:47
Lokalizacja: ze 113-tej warstwy Otchłani
Kontakt:

Re: Magia Śródziemia - Hobbit, Władca Pierścieni i Silmarill

Post autor: WinterWolf »

Zarówno Conan jak i WP coś sobą wniosły do gatunku. Chociaż uważam, że są to dwie różne nieporównywalne klasy, to jednak mają pewne wspólne cechy i nie ukrywajmy, ale całkiem prawdopodobne, że gdyby nie te książki współczesna fantasy wyglądałaby zupełnie inaczej. Można te książki kochać lub nienawidzić, ale z racji tego czym są i jak mocno żyją w świadomości ludzi na całym świecie warto mieć o nich jako takie pojęcie.

Co do Hobbita i kanonu lektur - mam kontakt ze środowiskiem bibliotekarskim. Od jakiegoś czasu Hobbit to znika to się pojawia na listach lektur. Trochę źle, że zrobiono z tej książki szkolny przymus... Wiele osób zniechęci się do niego zapewne przez sam ten fakt. Mielenie tego na lekcjach odbiera czytaniu cały czar. Nie każdy lubi czytać w tym wieku - czasem człowiek zaczyna lubić te formę spędzania czasu dopiero po zakończeniu liceum... Cóż, szkoda. Należę do osób, które nie są zwolennikami tworzenia ścisłych kanonów lekturowych...
Obrazek
Proszę, wypełnij -> Ankieta
Einherjer
Szczur Lądowy
Posty: 4
Rejestracja: środa, 4 sierpnia 2010, 22:38
Numer GG: 7521236
Kontakt:

Re: Magia Śródziemia - Hobbit, Władca Pierścieni i Silmarill

Post autor: Einherjer »

Ja aktualnie przymierzam się do przeczytania "Władcy" po raz kolejny.

Zarówno Hobbit jak i WP są to książki, które ogromnie cenię i uwielbiam. Silmarillion przeczytałem raz i na razie nie potrzebuję bardziej się w to zagłębiać. A twórczość Tolkiena kocham od maleńkości. Zanim nauczyłem się czytać, to mama mi czytała Hobbita, później Władcę (można powiedzieć, że miłość do fantasy wyssałem z mlekiem matki ;>). Nie sądzę by powstała jeszcze kiedyś książka mogąca się równać z tym co stworzył Mistrz Tolkien.
http://www.lastfm.pl/user/GhaashAghAkul

"The thunder's noise is our delight
And lightning makes us day by night
And in the air we dance on high
To the loud music of the sky"


Summoning - The Loud Music of the Sky
Will Treaty
Szczur Lądowy
Posty: 8
Rejestracja: sobota, 16 lipca 2011, 18:42
Numer GG: 36290423

Re: Magia Śródziemia - Hobbit, Władca Pierścieni i Silmarill

Post autor: Will Treaty »

Według mnie dzieło Tolkiena to jest mistrzostwo.Jak się zacznie czytać to już nie można skończyć.Dołączenie "Hobbita" do listy lektur do według mnie wspaniały pomysł :smile:
ardek123
Pomywacz
Posty: 69
Rejestracja: wtorek, 17 sierpnia 2010, 16:34
Lokalizacja: Warszawa

Re: Magia Śródziemia - Hobbit, Władca Pierścieni i Silmarill

Post autor: ardek123 »

Tolkien jest schematyczny? Nie żeby coś, ale on jest WSPÓŁTWÓRCĄ panujących do dziś schematów. I to całe zoo w postaci orków, trolli, elfów, krasnoludów-on to wszystko zebrał do kupy i sprawił, że stało się popularne!
Iblisiątko
Marynarz
Marynarz
Posty: 210
Rejestracja: czwartek, 21 kwietnia 2011, 22:09
Numer GG: 19534484
Skype: arctoris
Lokalizacja: Meklemburgia
Kontakt:

Re: Magia Śródziemia - Hobbit, Władca Pierścieni i Silmarill

Post autor: Iblisiątko »

Taki wizerunek elfów Tolkien właściwie stworzył :D we właściwie wszystkich poprzednich książkach występowały one jako malutkie i głupiutkie stworzonka :evil:
Kocham śpiewać, ku rozpaczy moich sąsiadów :D
No Name
Bombardier
Bombardier
Posty: 676
Rejestracja: środa, 26 marca 2008, 20:41
Numer GG: 0
Lokalizacja: Kraków, Bielsko w weekendy i święta. :)

Re: Magia Śródziemia - Hobbit, Władca Pierścieni i Silmarill

Post autor: No Name »

Bzdura. Przywrócił ten wizerunek z bardzo starych skandynawskich legend. Zaś na malutkie i głupiutkie, przemianowali je chrześcijanie, żeby nie utożsamiano ich z niczym boskim.
Celem Tolkiena było przywrócenie tego dostojnego wizerunku elfów. W sumie całkiem mu się to udało.
"Mistrz gry nie ma duszy! Sprzedał ją diabłu za tabelę trafień krytycznych!"

May the Phone be with you!
Iblisiątko
Marynarz
Marynarz
Posty: 210
Rejestracja: czwartek, 21 kwietnia 2011, 22:09
Numer GG: 19534484
Skype: arctoris
Lokalizacja: Meklemburgia
Kontakt:

Re: Magia Śródziemia - Hobbit, Władca Pierścieni i Silmarill

Post autor: Iblisiątko »

Właściwie stworzył wiem o tym gdzie znalazł ich pierwowzór...

Czyżbyśmy czytali tą samą książkę o "Władcy Pierścieni"? :?:
Kocham śpiewać, ku rozpaczy moich sąsiadów :D
No Name
Bombardier
Bombardier
Posty: 676
Rejestracja: środa, 26 marca 2008, 20:41
Numer GG: 0
Lokalizacja: Kraków, Bielsko w weekendy i święta. :)

Re: Magia Śródziemia - Hobbit, Władca Pierścieni i Silmarill

Post autor: No Name »

Być może. Tych książek o WP jest pełno. O WP miałem temat na maturę, i tak się tym zainteresowałem, że w sumie wgłębiłem się w temat bardziej niż miałem.

Najlepsze opracowanie jakie miałem nazywało się "Magiczny świat władcy pierścieni. Mity, legendy i fakty leżące u źródeł arcydzieła". Była to pozycja napisana z myślą o młodszych czytelnikach, ale działała jakoś strasznie inspirująco. Miałem inne opracowania, ale były hmm... drętwe. Wyżej wymieniona książka jest niby mała objętościowo, ale daje punkt zaczepienia do szukania samemu informacji. Tzn. jeśli autor tam wspominał o jakimś micie, legendzie, postaci, to od razu wklepywałem to w googlach, żeby dowiedzieć się czegoś więcej. Taka magia, która zaraża zafascynowaniem dziełami Tolkiena. :) Zdecydowanie polecam.
"Mistrz gry nie ma duszy! Sprzedał ją diabłu za tabelę trafień krytycznych!"

May the Phone be with you!
Iblisiątko
Marynarz
Marynarz
Posty: 210
Rejestracja: czwartek, 21 kwietnia 2011, 22:09
Numer GG: 19534484
Skype: arctoris
Lokalizacja: Meklemburgia
Kontakt:

Re: Magia Śródziemia - Hobbit, Władca Pierścieni i Silmarill

Post autor: Iblisiątko »

Tak, tak, właśnie tą mam :D , dostałam na jakieś urodziny, czytałam wiele lat temu. Jest bardzo przejrzyście napisana i nadal wiele rzeczy z niej pamiętam, wydanie bardzo ładne i estetyczne, no i są obrazki :P

Mam jeszcze film o Władcy Pierścieni i Tolkienie z Focusa, są wywiady z aktorami, pokazane rodzinne okolice Tolkiena, jego dom, Oxford.... bardzo polecam ;)
Kocham śpiewać, ku rozpaczy moich sąsiadów :D
Targowo.Istore
Majtek
Majtek
Posty: 85
Rejestracja: wtorek, 30 listopada 2010, 11:56

Re: Magia Śródziemia - Hobbit, Władca Pierścieni i Silmarill

Post autor: Targowo.Istore »

Tolkiena nie można nazwać schematycznym.... bardzo przepraszam :)
Idąc tropem walki dobra ze złem, schematyczną historią możemy nazwać dwie trylogie Gwiezdnych Wojen. A niechby któryś spróbował powiedzieć, ze to schematy! :)
Tolkien stworzył ogromny, wspaniały i niemalże kompletny świat. A co najważniejsze - spójny. W tym swoim świecie umieścił ciekawe historie, takie jak historia Frodo Bagginsa czy Turina, syna Hurina. Schematyczne (i to nie do końca) jest tylko założenie. "Walka dobra ze złem". Tolkien przez całe swoje zycie stworzył wspaniałe dzieło i nie opierał się na schematach... :)
W naszym sklepie znajdziesz gry planszowe, karciane, figurkowe jak i wszelkie akcesoria do nich potrzebne.
Jeśli nie znaleźli Państwo w naszej ofercie tego czego szukacie to...wystarczy do nas napisać a my już zajmiemy się resztą.

www.targowo.istore.pl
ODPOWIEDZ