Amber Zelaznego

Biblioteka Światów
ODPOWIEDZ
Jar_pen
Szczur Lądowy
Posty: 11
Rejestracja: poniedziałek, 13 marca 2006, 08:34
Numer GG: 2277283

Amber Zelaznego

Post autor: Jar_pen »

Jeden jest Amber, a inne światy to jego cienie w różnej fazie rozwoju...

Cykl ze wszystkich miar wspaniały. Poczynając od fabuły (ciągle trzymającej w napięciu) i świata akcji (pomysł aż zapiera dech w piersiach), poprzez narrację (pierwszorzędna pierwszoosobowa) i bohatera, na klimacie i stylu pisania skończywszy. Cykl bursztynu jest bezapelacyjnie w mojej pierwszej 10.
Kto czytał, ten wie, kto nie - niech szybko to nadrobi.
Jeżeli nie masz nic do napisania na temat to nie pisz, bo i tak to tylko strata czasu, bo i tak mod usunie twojego posta a jak powszechnie wiadomo czas to pieniądz :P
Szelmon
Buńczuczny Tawerniak
Buńczuczny Tawerniak
Posty: 1441
Rejestracja: wtorek, 20 grudnia 2005, 19:04
Lokalizacja: Baile Atha Cliath
Kontakt:

Re: Amber Zelaznego

Post autor: Szelmon »

Zelaznego czytalem tylko Widmowega Jacka. Nie jest to chyba czesc cyklu. Czy jest?
W kazdym razie Widmowy Jack wymiata.
Moje demony nie odchodza, zasypiaja, ale zawsze sa obecne. Ktos potrafi nucic dla nich ciche kolysanki, ja sam potrafie tylko ryczec im wprost do ucha piesni wojenne. Ten ktos, spiewajac, jednoczesnie kladzie delikatnie palec na moich ustach.
Jar_pen
Szczur Lądowy
Posty: 11
Rejestracja: poniedziałek, 13 marca 2006, 08:34
Numer GG: 2277283

Re: Amber Zelaznego

Post autor: Jar_pen »

Szelmon pisze:Zelaznego czytalem tylko Widmowega Jacka. Nie jest to chyba czesc cyklu. Czy jest?
W kazdym razie Widmowy Jack wymiata.
Nie jest to część cyklu. Sam jej szczerze mówiąc nie czytałem ponieważ się jeszcze nie złożyło żebym je w swoje łapska dostał :P
Co do części cyklu Amber oto one:
Dziewięciu książąt Amberu
Karabiny Avalonu
Znak Jednorożca
Ręka Oberona
Dworce Chaosu
Atuty zguby
Krew Amberu
Znak Chaosu
Rycerz cieni
Książę Chaosu

Książki dość stare ale dla każdego fana fantasy nie powinno to przeszkadzać. Może się ktoś wypowie na ich temat kto chociaż poczuł zapach tego nietuzinkowego świata który przedstawiam nam autor cyklu.
Jeżeli nie masz nic do napisania na temat to nie pisz, bo i tak to tylko strata czasu, bo i tak mod usunie twojego posta a jak powszechnie wiadomo czas to pieniądz :P
fds
Tawerniany Che Wiewióra
Tawerniany Che Wiewióra
Posty: 1529
Rejestracja: niedziela, 13 listopada 2005, 16:55
Numer GG: 0
Lokalizacja: Warszawa

Re: Amber Zelaznego

Post autor: fds »

Seria Amber jest najlepszą serią książkową pod słońcem :) Czytam średnio raz na dwa miesiące i znam nieomal na pamięć :D Falka mi ostatnio załatwia (jak nie zapomni) ostatnie 5 tomów w wersji orginalnej. Pierwsze 5 (też tylko dzięki i też w oryginale) mam od roku i się w nim zaczytuję co chwila.
Obrazek
Podręczniki za darmo:
Shadowrun 2ed
DnD v3.5
krucaFuks
Tawerniany Trickster
Tawerniany Trickster
Posty: 898
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2005, 10:35
Numer GG: 0
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Amber Zelaznego

Post autor: krucaFuks »

Widmowy Jack wymiata, to fakt - obok Amberu i dwuksięgu o Dilvishiu przeklętym - najlepsze pozycje Zelaznego (no może jeszcze Wyspa Umarłych);

A co do Amberu... hmm.. a może by tak reaktywować sesję? :P
Obrazek Obrazek
seler
Pomywacz
Posty: 47
Rejestracja: poniedziałek, 12 czerwca 2006, 20:39
Numer GG: 910275

Re: Amber Zelaznego

Post autor: seler »

Taak, Amber bezsprzecznie jest arcydziełem zelaznego, co ciekawe sam autor pisal mnóstwo sf(bardzo dobrego miom zdaniem) a zasłynął z tak, hmm niekonwencjonalnej serii. Wiem że oprócz 10 części Zelazny napisał jeszcze 2 opowiadania wchodzące w skład cyklu, jako wstęp do 11. Jak podaje Wiki i z mojej wątłej pamięci były to Coming to a Cord i Hall of Mirrors cóż, szkoda że nie doczekał bo mielibyśmy więcej świetnej literatury.

Jeśli kogoś to interesuje to w Polsce seria ta została wznowiona, wszystkie 10 części można było zamówić w empikach choć i bez tego wszystkie które się pokazywały znikały po jednym dniu(przynajmniej wrocek)
Imperare sibi maximum est imperium
Sátyros
Szczur Lądowy
Posty: 10
Rejestracja: sobota, 14 czerwca 2008, 10:54
Numer GG: 0

Re: Amber Zelaznego

Post autor: Sátyros »

Opowiadań powiązanych z cyklem Amber jest nieco więcej, niż podał seler. Mamy;
-The Salesman's Tale
-Blue Horse, Dancing Mountains
-The Shroudling and the Guisel
oraz A Secret of Amber, napisany z Edem Greenwoodem.
Poza tym obiło mi się o uszy istnienie opowiadania stanowiącego prolog do Atutów Zguby, ponoć opublikowane z powieścią w edycji limitowanej. Zapewne zdeterminowany szperacz zdoła je znaleźć w internecie.
Czytelników Amberu może też zainteresować "Roger Zelazny's Visual Guide to Castle Amber" napisany we współpracy z Neilem Randallem, a będący, jak pewnie wszyscy zgadli, przewodnikiem po Amberze. Rzecz prawie dziś nie do dostania, od czasu do czasu można znaleźć jednak jakąś aukcję na Allegro. Z drugiej strony, było ostatnie jakieś wznowienie Amberu, więc może i Visual Guide zostanie wydany...

A tak z zupełnie innej beczki - miał ktoś do czynienia z Amber RPG?

Pozdrawiam,
Sátyros
krucaFuks
Tawerniany Trickster
Tawerniany Trickster
Posty: 898
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2005, 10:35
Numer GG: 0
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Amber Zelaznego

Post autor: krucaFuks »

Ciezko nazwac opowiadaniem to o czym mowisz - to tylko krótka, zabawna scenka z udziałem Merlina i Suhuya tuż po pokonaniu Logrusu przez tego pierwszego.

Amber RPG to imo jeden z fajniejszych systemów w jakie miałem okazje grać :D

Przewodnik po Amberze był w Polsce już wydany, takie sobie... czuć, że to nie Zelazny pisał, ale jak ktoś jest fanatykiem, to oczywiście pozycja obowiązkowa.
Obrazek Obrazek
fds
Tawerniany Che Wiewióra
Tawerniany Che Wiewióra
Posty: 1529
Rejestracja: niedziela, 13 listopada 2005, 16:55
Numer GG: 0
Lokalizacja: Warszawa

Re: Amber Zelaznego

Post autor: fds »

krucaFuks pisze:Przewodnik po Amberze był w Polsce już wydany, takie sobie... czuć, że to nie Zelazny pisał, ale jak ktoś jest fanatykiem, to oczywiście pozycja obowiązkowa.
Fakt, średnie to to. Ale przeczytać warto, chociażby z ciekawości i żeby móc się samemu przekonać. Raz u kogoś przeczytać i odłożyć na półkę, najlepsze rozwiązanie.
Obrazek
Podręczniki za darmo:
Shadowrun 2ed
DnD v3.5
kavip
Szczur Lądowy
Posty: 2
Rejestracja: czwartek, 26 lutego 2009, 14:03
Numer GG: 16226101

Re: Amber Zelaznego

Post autor: kavip »

jak dla mnie to wypas. a co do prologu 'Atuty Zguby' to istnieje na_pewno ale z tego co szukałem nie został u nas wydany
grę można poszukać na torentach i chyba już tylko tam...

w razie pytań wiele znalazłem na wiki.
Zawisza
Szczur Lądowy
Posty: 1
Rejestracja: wtorek, 5 maja 2009, 13:27
Numer GG: 0

Re: Amber Zelaznego

Post autor: Zawisza »

Jeżeli chodzi o Widmowego Jack'a to według mnie jest to jak najbardziej opowieść o jednym z Amberytów lub Chaosytów(chyba najprędzej o Cainie).
Czytaliście "Ja nieśmiertelny"-najlepsza z Rogerowych pozycji.Polecam.
kavip
Szczur Lądowy
Posty: 2
Rejestracja: czwartek, 26 lutego 2009, 14:03
Numer GG: 16226101

Re: Amber Zelaznego

Post autor: kavip »

mi sie zdaje że Widmowy i Caine nie mają nic wspólnego ... te ksiązki łączy jedynie Ś.P. Autor i związki z cieniem .Jeśli ktoś czytał cała serie Amber i Widmowego to sie raczej ze mną zgodzi:) Chyba że ktoś poda argumenty które podważa moje słowa :)
PzDr>All.
ODPOWIEDZ