Terry Pratchett - Mistrz czy amator?

Biblioteka Światów

Jak oceniasz książki Terry'ego Pratchetta

Nr.1 Inteligentny, pomysłowy, ale pisze tak sobie.
25
22%
Inteligentny, pomysłowy, ale na pisaniu to on sie nie zna.
5
4%
Inteligentny, pomysłowy i znakomicie pisze.
81
70%
Głupi, denny, ale pisać potrafi.
4
3%
Głupi, denny i wżyciu nie napisał składnego zdania.
0
Brak głosów
Powinien pisać, ale nie fantastyke.
1
1%
 
Liczba głosów: 116
Danai
Tawerniana Smoczyca
Tawerniana Smoczyca
Posty: 318
Rejestracja: sobota, 14 sierpnia 2004, 23:00
Kontakt:

Post autor: Danai »

Zmieniłam zdanie na temat tłumaczeń Pratchetta.

Jestem aktualnie na 120 stronie "The science of the DiscworldII: the Globe" i na 9 stronie "Nauka świata dysku II- Glob". I co?

"Warning: it may contain nuts."

"Uwaga:Mogą się trafić czubki."

Komentarz zbędny,brak mi słów._-_
I'm not a bitch. I just have low bullshit tollerance.
''Μῆνιν ἄειδε, θεά...''
www.smoczej.blogspot.com
Falka
Tawerniana Wiewiórka
Tawerniana Wiewiórka
Posty: 2008
Rejestracja: poniedziałek, 23 sierpnia 2004, 15:54
Numer GG: 1087314
Lokalizacja: dziupla ^^
Kontakt:

Post autor: Falka »

Ale 'nut' to tez znaczy czubek, tudziez swir... Widocznie tlumacz nie skojarzyl, ze w UK na wszytkich opakowaniach sie pisze, ze moga zawierac orzechy (albo zawieraja).
Anyway, to nie jest blad tlumaczenia. Po prostu po polsku to nie jest dwuznaczne.
Sblam! | "Orły są duże i tupią"
Danai
Tawerniana Smoczyca
Tawerniana Smoczyca
Posty: 318
Rejestracja: sobota, 14 sierpnia 2004, 23:00
Kontakt:

Post autor: Danai »

Ja wiem,że to jest dwuznaczne.
Tylko- widzisz- gdy zamienić "orzechy" na "czubki" to stwierdzenie w ogóle nie ma sensu ^^; A u nas na opakowaniach też często-gęsto jest napisane "może zawierać śladowe ilosci orzechów" etc,etc...
Ale dobra,nie będe się pastwić,bo reszta ksiazek była tłumaczona przyzwoicie.
I'm not a bitch. I just have low bullshit tollerance.
''Μῆνιν ἄειδε, θεά...''
www.smoczej.blogspot.com
Falka
Tawerniana Wiewiórka
Tawerniana Wiewiórka
Posty: 2008
Rejestracja: poniedziałek, 23 sierpnia 2004, 15:54
Numer GG: 1087314
Lokalizacja: dziupla ^^
Kontakt:

Post autor: Falka »

Alez ja wiem, ze Ty wiesz - ogladalam Twoje prace na stronce deviant art i czytalam te wszystkie angielskie opisy/komentarze ^_^
Ale to zdanie z czubkami, jesli nie znasz orginalu, niekoniecznie jest bez sensu. To moze byc odebrane jako efekt zamierzony autora i byc uznane za smieszne ;) Mnie by to smieszylo, ale powszechnie znany jest fakt, ze ja mam skrzywione poczucie humoru.
Sblam! | "Orły są duże i tupią"
Greg O'Hr
Majtek
Majtek
Posty: 78
Rejestracja: wtorek, 12 lipca 2005, 10:39
Lokalizacja: kolwiek
Kontakt:

Post autor: Greg O'Hr »

ja z kolei mam all czesci dysku wydane po polsku, choc ominalem te ktore sa "tylko" opowiesciami ze swiata dysku (murycy, ostatni bohater, wolni ciutludzie)...
moim zdaniem najlepsza czesc to ta ostatnia-"bogowie, honor, ankh-morpork"...naprawde pratchett tym razem przesadzil-czytalem to dwa razy dluzej niz zwykle bo musialem robic przerwy na niekontrolowane wybuchy smiechu polaczone ze spazmami wszelakich miesni za smiech odpowiedzialnymi...
swoja droga terry ma dar pisania kazdego rodzaju powiesci-od powiastek filozoficznych ("pomniejsze bostwa") przez horrory ("Panowie i damy"- bardzo roznia sie stylem i klimatem od reszty dyzkowej-autentyczny horror i najlepszy cytat: "elfy sa urocze. rzucaja uroki. elfy sa czarowne. zaczarowuja ludzi. na widok elfa ludzie sa porazeni. najczesciej strzala..."), kryminaly ("na glinianych nogach") az po powiesc wojenno-polityczna ("bogowie, honor, A-M).
i na koniec-polecam strone o swiecie dysku:
http://www.swiatdysku.dmkproject.pl/
take a look to the sky just before You die, it's the last time he will
Greg O'Hr
Majtek
Majtek
Posty: 78
Rejestracja: wtorek, 12 lipca 2005, 10:39
Lokalizacja: kolwiek
Kontakt:

Post autor: Greg O'Hr »

Falka pisze:. No i Cudny Tyleczek, a raczej samo imie, irytowalo mnie okropecznie. Cheery Littlebottom brzmi jak dla mnie lepiej. Ale chyba sie czepiam ;)
gwoli scislosci-Cudo Tyleczek... swoja droga jak bys przetlumaczyla Cheery Littlebottom(pytam bez zlosliwosci, z czystej ciekawosci)...
i pozdrow Karole...o ile mnie jeszcze pamieta...
take a look to the sky just before You die, it's the last time he will
Falka
Tawerniana Wiewiórka
Tawerniana Wiewiórka
Posty: 2008
Rejestracja: poniedziałek, 23 sierpnia 2004, 15:54
Numer GG: 1087314
Lokalizacja: dziupla ^^
Kontakt:

Post autor: Falka »

No właśnie nie mam pojęcia, jak to można inaczej przetłumaczyć... Dlatego wole czytać po angielsku.

BTW. Karola została częściowo pozdrowiona - zostawiłam jej msg na gg. Będzie pozdrowiona w pełni jak przeczyta ;)
Sblam! | "Orły są duże i tupią"
Gość

Post autor: Gość »

Sorki, ze tak pisze jeden post pod drugim, ale nie zauwazylam jednej rzeczy wczesniej:
Greg O'Hr pisze:"bogowie, honor, ankh-morpork"...
Heh... W zyciu bym nie pomyslala, ze tak mozna przetlumaczyc Jingo... Az strach pomyslec, co zrobia z Going postal ;)
Falka
Tawerniana Wiewiórka
Tawerniana Wiewiórka
Posty: 2008
Rejestracja: poniedziałek, 23 sierpnia 2004, 15:54
Numer GG: 1087314
Lokalizacja: dziupla ^^
Kontakt:

Post autor: Falka »

Ale glupie to Forum... To wyzej, to ja bylam. Nawet nie wiem, kiedy mnie wylogowalo...

A tak przy okazji: Ups, sorki za spam ^_^"
Sblam! | "Orły są duże i tupią"
Vircung
Marynarz
Marynarz
Posty: 214
Rejestracja: poniedziałek, 25 października 2004, 13:22
Lokalizacja: ...z nienacka...
Kontakt:

Post autor: Vircung »

ciekawy ten :Świat dysku"... ciekawy... przeczytałem zaledwie 4 części i... mam ochote na więcej.... ale powiem wam jedno "Uuk..."
Czyń Zło

Na potęgę Moherowego Beretu !!

http://www.i-rpg.net
Waltos
Mat
Mat
Posty: 438
Rejestracja: czwartek, 25 listopada 2004, 19:53
Numer GG: 6635964
Lokalizacja: tu

Post autor: Waltos »

Ja przeczytałem już 7 części i szukam kolejnych w sklepach. Ale tera czytam "Naukę Świata Dysku I". Ciekawie napisane. Co rozdział na zmianę jest historia spisana przez Pratchetta oraz filozofowaniie na tematpowstania Ziemi i życia z punktu widzenia fizyka. Jednak dużo jest używanej trudnej terminologii i książka jest zawiła, co może niektórych odstraszyć, ale mi się podoba.
żyję
Falka
Tawerniana Wiewiórka
Tawerniana Wiewiórka
Posty: 2008
Rejestracja: poniedziałek, 23 sierpnia 2004, 15:54
Numer GG: 1087314
Lokalizacja: dziupla ^^
Kontakt:

Post autor: Falka »

Też to teraz czytam. Podobał mi się fragment mówiący o tym, że z punktu widzenia fizyki kangury nie istnieją :)

Trudna terminologia? Toć te wszystkie pojęcia się w szkole poznaje. W ogóle doszłam do wniosku, że powinno się to wprowadzić jako lekturę obowiązkową, która wspomagałaby naukę fizyki, chemii, częściowo matematyki (bo to już nieco wyższa szkoła jazdy) biologii i geografii ;)
(Od nauk humanistycznych jest druga część książki: Nauka Świata Dysku II: <tu podtytuł, który mi uciekł z pamięci>)
Sblam! | "Orły są duże i tupią"
Waltos
Mat
Mat
Posty: 438
Rejestracja: czwartek, 25 listopada 2004, 19:53
Numer GG: 6635964
Lokalizacja: tu

Post autor: Waltos »

Falka pisze: Trudna terminologia? Toć te wszystkie pojęcia się w szkole poznaje.
Tylko, że np. ja jeszcze gimnazjum nawet nie ukończyłem, więc np. nie miałem pojęcia, co to jest fizyka kwantowa, o której tylko razy jest wspomniane w książce.
żyję
Falka
Tawerniana Wiewiórka
Tawerniana Wiewiórka
Posty: 2008
Rejestracja: poniedziałek, 23 sierpnia 2004, 15:54
Numer GG: 1087314
Lokalizacja: dziupla ^^
Kontakt:

Post autor: Falka »

Erm, no dobra, niech Ci będzie. Ale kwanty są fajne, jak już o nich mowa :D
Sblam! | "Orły są duże i tupią"
draziw
Szczur Lądowy
Posty: 6
Rejestracja: czwartek, 25 sierpnia 2005, 09:49

Post autor: draziw »

Ja przeczytałem 11 części i moim zdaniem "CZARODZICIELSTWO" rulez.
"Shit happen sometimes"
Falka
Tawerniana Wiewiórka
Tawerniana Wiewiórka
Posty: 2008
Rejestracja: poniedziałek, 23 sierpnia 2004, 15:54
Numer GG: 1087314
Lokalizacja: dziupla ^^
Kontakt:

Post autor: Falka »

Właśnie ukazały się dwie nowe książki Pratchetta o Świecie Dysku: Gdzie moja krowa i Thud. Obie są o straży miejskiej. Narazie wiem tylko tyle, bo nie chciało mi się zagłębiać w recenzje i opisy ;) W Polsce, prz obecnym tępie wydawniczym, powinny się ukazać za jakieś 2-3 lata :P
Chociaż to z Krową może wcześniej - jest bardziej dla dzieci, tak jak Wee Free Man czy kot Maurycy.
Sblam! | "Orły są duże i tupią"
Vircung
Marynarz
Marynarz
Posty: 214
Rejestracja: poniedziałek, 25 października 2004, 13:22
Lokalizacja: ...z nienacka...
Kontakt:

Post autor: Vircung »

Dorwałem własnie Księgi nomów, mianowicia Księgę Wyjścia/Kopu/Odlotu.. zdążyłem przeczytać 1 część i... dosłownie momentami nie mogłem wytrzynać i leżałem na ziemi i sie tżałem ze śmiechu... np nazwy nomich klanów żyjących w hipermarkecie: del Ikates, de Pasmanteri, Piśmienniczy, Żelaznotowarowi... serdecznie zachęcam (nie bojących się ostrego bólu brzucha) do przeczytania owyższych Xiążek...
Czyń Zło

Na potęgę Moherowego Beretu !!

http://www.i-rpg.net
ODPOWIEDZ