Lektury szkolne

Biblioteka Światów
ODPOWIEDZ
Blue Spirit
Bombardier
Bombardier
Posty: 895
Rejestracja: niedziela, 15 lutego 2009, 17:50
Numer GG: 0

Re: Najlepsza Lektura Szkolna

Post autor: Blue Spirit »

Tak, Sienkiewicz jest dobry. Czytałem jego "Krzyżaków", Ogniem i Mieczem, i Potop ( z własnej woli).
Polecam gościa. Jego styl dziwnie podobny jest do stylu Sapkowskiego. Widać to głównie w dialogach. Zresztą sam Sapek przyznał że Sienkiewicz był jego weną
Obrazek

to dalej ja, tylko mi kochany baziu ksywkę zmienił :D
Ragnar
Marynarz
Marynarz
Posty: 304
Rejestracja: piątek, 16 stycznia 2009, 21:10
Numer GG: 0
Lokalizacja: Szczecin

Re: Najlepsza Lektura Szkolna

Post autor: Ragnar »

Dla mnie tam Sienkiewicz lekko przesadza z opisami, mógłby je trochę skrócić. A poza tym nie przepadam za "Krzyżakami" i "W pustyni i w puszczy". Za bardzo wyidealizowane według mnie, zbyt czytelny podział na "dobrych" i "złych". Ale Trylogia to już kawał dobrej lektury.
Deep
Chorąży
Chorąży
Posty: 3712
Rejestracja: niedziela, 10 września 2006, 10:31
Lokalizacja: Wro

Re: Najlepsza Lektura Szkolna

Post autor: Deep »

Mnie Trylogia nieco znużyła prawdę mówiąc. Ale Krzyżacy mi się podobali, przeczytałem nawet chyba ze 2 razy. natomiast W pustyni i w puszczy to książka mojego dzieciństwa ;)
.
Ragnar
Marynarz
Marynarz
Posty: 304
Rejestracja: piątek, 16 stycznia 2009, 21:10
Numer GG: 0
Lokalizacja: Szczecin

Re: Najlepsza Lektura Szkolna

Post autor: Ragnar »

Ja tam nigdy nie rozumiałem co jest ciekawego w "Pustyni i w puszczy". Czytanie o Idealnym I Bohaterskim Stasiu nigdy mnie nie rajcowało. To już lepiej poczytać komiks z supermenem, główni bohaterowie podobni, a jakoś lżej się czyta.
Deep
Chorąży
Chorąży
Posty: 3712
Rejestracja: niedziela, 10 września 2006, 10:31
Lokalizacja: Wro

Re: Najlepsza Lektura Szkolna

Post autor: Deep »

Wyrosłem na tym. Mama mi to czytała przed spaniem, mam ogromny sentyment do tej książki ;)
.
Blue Spirit
Bombardier
Bombardier
Posty: 895
Rejestracja: niedziela, 15 lutego 2009, 17:50
Numer GG: 0

Re: Najlepsza Lektura Szkolna

Post autor: Blue Spirit »

W Pustyni i w Puszczy nie jest takie złe, ja przeczytałem nawet z chęcią. Jednak drugi raz po książkę mi się sięgnąć nie chce...
Swoją drogą, bardzo podobały mi się Dziady IV część... ale trudno to nazwać lekturą, a jeszcze trudniej prozą :)
Obrazek

to dalej ja, tylko mi kochany baziu ksywkę zmienił :D
Marycha
Szczur Lądowy
Posty: 13
Rejestracja: niedziela, 15 marca 2009, 18:30
Numer GG: 12653993

Re: Lektury szkolne

Post autor: Marycha »

Nie próbuję błysnąć wiedzą. Po prostu nie lubię takiej pogardy dla upodobań innych i mam w nosie to co sądzisz o książkach które lubię, tym bardziej że napisałeś że ci co lubią Zmierzch są pomyleni i tym samym obraziłeś moich przyjaciół i wszystkich ludzi, którzy są nadwyraz miłymi ludźmi. Ale pisz co chcesz.
gaudat
Marynarz
Marynarz
Posty: 361
Rejestracja: poniedziałek, 21 lipca 2008, 21:44
Numer GG: 12362182

Re: Lektury szkolne

Post autor: gaudat »

Pomyleni ? IMO po prostu masz kiepski gust i mało książek w swoim życiu przeczytałaś. A "Zmierzch" to do bólu przeciętna książka dla nastolatek która została bestsellerem głównie ze względu na kupowaty bądź co bądź film.

Tak gwoli ścisłości, książka została bestsellerem na długo przed filmem.
Kolejne posty nie dotyczące lektur szkolnych będą kasowane.
Oso


Taaaa tylko że dopiero po premierze filmu pojawiło się multum fanek uważających że Zmierzch jest świetny i wspominających o nim przy każdej sposobności. A aby nie było OT, to powiem tylko że jakiś czas temu koleżanka z klasy rzuciła że Zmierzch można by przerobić jako lekturę pod koniec roku kiedy będzie czas :roll:
"Umysł rozkazuje ciału i ono jest posłuszne. Umysł rozkazuje sobie samemu i natrafia na opór."
- Lady Jessika Atryda, "Diuna" Herbert
Deep
Chorąży
Chorąży
Posty: 3712
Rejestracja: niedziela, 10 września 2006, 10:31
Lokalizacja: Wro

lek

Post autor: Deep »

No Name pisze:Zaczynam "Potop" wiadomo kogo :)

Początek bardzo w klimacie i ogólnie przyjemny. Czyżby kolejna perła wśród kupy nudny lektur szkolnych?
Potop jest imho zdecydowanie za długi :P
Przebrnąlem przez niego ale czytałem chyba z miesiąc a jak drugi raz mi to dowalili na lekturę podziękowałem ;)
.
Blue Spirit
Bombardier
Bombardier
Posty: 895
Rejestracja: niedziela, 15 lutego 2009, 17:50
Numer GG: 0

Re: Co obecnie czytacie?

Post autor: Blue Spirit »

Deep pisze:
No Name pisze:Zaczynam "Potop" wiadomo kogo :)

Początek bardzo w klimacie i ogólnie przyjemny. Czyżby kolejna perła wśród kupy nudny lektur szkolnych?
Potop jest imho zdecydowanie za długi :P
Przebrnąlem przez niego ale czytałem chyba z miesiąc a jak drugi raz mi to dowalili na lekturę podziękowałem ;)
jak dla mnie Potop jest ekstra przeczytałem go chyba z trzy razy nie mówiąc o genialnym filmie tego, no, Hoffmana. Co prawda nie tak dobry jak Ogniem i mieczem (mam na myśli film) ale i tak świetny.
Obrazek

to dalej ja, tylko mi kochany baziu ksywkę zmienił :D
Deep
Chorąży
Chorąży
Posty: 3712
Rejestracja: niedziela, 10 września 2006, 10:31
Lokalizacja: Wro

Re: Co obecnie czytacie?

Post autor: Deep »

Jeśli chodzi o Sienkiewicza to bardziej przypadli mi do gustu Krzyżacy.
Nasza babka z polskiego powiedziała nam kiedyś, że ludzie dzielą się na takich co nienawidzą Sienkiewicza a uwielbiają Gombrowicza i na odwrót. Ja lubię Gombrowicza ;)
.
6banan9
Szczur Lądowy
Posty: 10
Rejestracja: sobota, 6 czerwca 2009, 13:46
Numer GG: 5297169

lol

Post autor: 6banan9 »

No Name pisze:Zaczynam "Potop" wiadomo kogo :)

Początek bardzo w klimacie i ogólnie przyjemny. Czyżby kolejna perła wśród kupy nudny lektur szkolnych?
Perełką jest "Lalka" Prusa. Przeczytałam, baardzo mi się spodobało, a jak jeszcze dołożyć dyskusje z babką na polaku, to już naprawdę super :D Przekonałam się do lektur, nareszcie :lol:
Mająca Zawsze Zielone Światło
Powierniczka Tajemnic Wielkiego Banana
Ragnar
Marynarz
Marynarz
Posty: 304
Rejestracja: piątek, 16 stycznia 2009, 21:10
Numer GG: 0
Lokalizacja: Szczecin

Re: Lektury szkolne

Post autor: Ragnar »

No właśnie - zauważyłem jedną rzecz dotyczącą lektur. KTO USTALAŁ ICH KANON? No dobra, ja rozumiem że klasyka itp. Ale dlaczego do cholery uczniów uczy się biegać jak oni chodzić się nie nauczyli! Przez takich Krzyżaków to większość nie przebrnęła i po prostu obejrzała film. W ten oto piękny sposób uczy się dzieci chodzenia na skróty i zaszczepia nienawiść do czytania. Brawo!
Thurs
Mat
Mat
Posty: 470
Rejestracja: sobota, 15 grudnia 2007, 09:33
Numer GG: 0
Lokalizacja: poza zasięgiem

Re: lol

Post autor: Thurs »

6banan9 pisze:
No Name pisze:Zaczynam "Potop" wiadomo kogo :)

Początek bardzo w klimacie i ogólnie przyjemny. Czyżby kolejna perła wśród kupy nudny lektur szkolnych?
Perełką jest "Lalka" Prusa. Przeczytałam, baardzo mi się spodobało, a jak jeszcze dołożyć dyskusje z babką na polaku, to już naprawdę super :D Przekonałam się do lektur, nareszcie :lol:
Dla mnie to były flaki z olejem. Nie dokończyłem pierwszego tomu.... :(
Nivellen
Majtek
Majtek
Posty: 134
Rejestracja: czwartek, 4 maja 2006, 15:30
Lokalizacja: Lublin

Re: Lektury szkolne

Post autor: Nivellen »

Ragnar pisze:Przez takich Krzyżaków to większość nie przebrnęła i po prostu obejrzała film. W ten oto piękny sposób uczy się dzieci chodzenia na skróty i zaszczepia nienawiść do czytania. Brawo!
Myślę, że z tym czytelnictwem to tak strasznie źle nie jest. Wystarczy spojrzeć na wyniki sprzedaży książek J.K. Rowling, S. Meyer czy C. Paoliniego. Wiem, że ogólnie rzecz biorąc nie jest to literatura najwyższych lotów, ale w wielu przypadkach zaszczepia ona w ludziach nieodpartą chęć czytania coraz większej liczby książek. Jakość tych książek też raczej zwiększa się proporcjonalnie do przeczytanych dzieł.
Może i zbyt optymistycznie patrzę na świat, ale to wina zbliżających się wakacji ;)
Oto widzę ojca swego.
Oto widzę matkę swoją, siostry swoje i braci.
Oto widzę długi szereg tych, którzy byli przede mną.
Oto ich zew, bym zajął wśród nich miejsce w Valhalli,
Gdzie bohaterowie żyją wiecznie.
Blue Spirit
Bombardier
Bombardier
Posty: 895
Rejestracja: niedziela, 15 lutego 2009, 17:50
Numer GG: 0

Re: Lektury szkolne

Post autor: Blue Spirit »

e tam, patrzysz zupełnie spoko, jeśli książki są hmmm... GRYWALNE czy może raczej wciągające, to zasługa autora i niech sobie z tego jakieś pieniądze ma... Jak potter się sprzedaje to znaczy że coś w nim jest, nawet jeśli jest płytki.
Jakość tych książek też raczej zwiększa się proporcjonalnie do przeczytanych dzieł.
no nie do końca, bo jeśli czytasz jedynie książki pokroju Paoliniego to sięgnięcie po coś cięższego, choćby trylogię Sienkiewicza jest już trudniejsze.
Obrazek

to dalej ja, tylko mi kochany baziu ksywkę zmienił :D
Ragnar
Marynarz
Marynarz
Posty: 304
Rejestracja: piątek, 16 stycznia 2009, 21:10
Numer GG: 0
Lokalizacja: Szczecin

Re: Lektury szkolne

Post autor: Ragnar »

-Nesqel - masz rację, przestawienie się z Pottera na Sienkiewicza JEST problemem (co udowodniły matury).
Recz druga - Pottera czy Paolinniego czyta się bo jest to modne i inni to czytają. Nie ma chęci samodzielnego czytania. I dwudziestolatek wyrosły z takiego "czytelnika" NIE PRZECZYTA ŻADNEJ KSIĄŻKI!
ODPOWIEDZ